Zavrieť

Porady

Účtovanie zádržného

Chcela by som sa poradiť ohľadom účtovania zádržného. Doteraz sme mali len krátkodobé zádržné na 3 až 5 mesiacov, čo som po zaúčtovaní faktúry preúčtovala na 325 alebo 315 podľa toho, či sa jednalo o záväzok alebo pohľadávku. Tam som si to sledovala podľa jednotlivých firiem saldokontne. Teraz máme zádržné na 5 rokov vo výške 5%. To znamená, že 5% z mojej pohľadávky bude dlhodobá pohľadávka a to som zaúčtovala na 315A a mám aj záväzok, lebo zádržné prenášam na dodávateľa a tam som 5% zaúčtovala na 479, lebo 325 nie je v súvahe ako dlhodobá. Mám to v poriadku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    V tých príspevkoch sa hovorí iba o zádržnom z pohľadávky, ale ja mám zmluvy aj z dodávateľmi, že aj u nich bude zádržné 5%. Teda mám zádržné aj zo záväzku a dlhodobé. Naúčtovala som to na 479 a potrebujem to z niekym prekonzultovať.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ja to robím cez analytiku-zádržné. Účtujem takto:
    suma spolu 311/602 (s tým, že je odpočítané zádržné, aby ti sedelo MD/D)
    DPH 343
    zádržné -311AE

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Maxinka Pozri príspevok
    Ja to robím cez analytiku-zádržné. Účtujem takto:
    suma spolu 311/602 (s tým, že je odpočítané zádržné, aby ti sedelo MD/D)
    DPH 343
    zádržné -311AE
    To je v poriadku. Ja mám však zádržné aj na záväzok. Teda 5 % zo záväzku zaplatím až o 5 rokov.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    AdrianaA Pozri príspevok
    To je v poriadku. Ja mám však zádržné aj na záväzok. Teda 5 % zo záväzku zaplatím až o 5 rokov.
    Nó - to ja zatiaľ nemám, ale možno by som to riešila tak isto len s opačným zápisom: trebárs 50X,343/321,321AE. A záväzok by bol na svete.
    Ale nie som si istá či by to tak mohlo byť - možno sa vyjadria skúsenejší.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Maxinka Pozri príspevok
    Nó - to ja zatiaľ nemám, ale možno by som to riešila tak isto len s opačným zápisom: trebárs 50X,343/321,321AE. A záväzok by bol na svete.
    Ale nie som si istá či by to tak mohlo byť - možno sa vyjadria skúsenejší.
    Lenže, keď si pozrieš súvahu, tak 321 je tam len krátkodobá a preto som to dala na 479 - ostatné dlhodobé záväzky. Ale neviem sa dopátrať, či je to OK.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Ja som tiež mala zádržné na 5 rokov. Fa som naúčtovala napr.042/321 a na konci roka som testovala všetky záväzky z titulu splatnosti a dlhodobé /väčšinou všetky zádržné/ som preúčtovala na 479 aby som to mala správne v súvahe.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    AdrianaA Pozri príspevok
    Lenže, keď si pozrieš súvahu, tak 321 je tam len krátkodobá a preto som to dala na 479 - ostatné dlhodobé záväzky. Ale neviem sa dopátrať, či je to OK.
    No neviem ale metodika účtovania záväzkov UT4 je skoro totožná s UT3.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    robin1 Pozri príspevok
    Ja som tiež mala zádržné na 5 rokov. Fa som naúčtovala napr.042/321 a na konci roka som testovala všetky záväzky z titulu splatnosti a dlhodobé /väčšinou všetky zádržné/ som preúčtovala na 479 aby som to mala správne v súvahe.
    Takže som to dobre zaúčtovala. Neúčtovala som ešte záväzky na štvorkové účty, tak som si to chcela overiť.

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Naša spoločnosť vystavila fa za projekčné práce, ktorá bola uhradená čiastočne, bez zádržného. Som povinná vytvoriť rezervu? Jej účtovanie bude 518/323 alebo 602/323?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Rezerva sa na pohľadávky netvorí.
    Ak máš pochybnosti, či zvyšná časť bude zaplatená, vtedy tvoríš opravné položky. Ak o pohľadávke nie sú žiadne pochybnosti a odberateľ ju uhradí, neriešiš nič.

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Netreba tvoriť rezervy na pohľadávky ani v prípade, že by v danom projekte boli nejaké chyby a teda odberateľ by nám zádržné nevyplatil? Veď sa tvoria rezervy na bonusy, rabaty a kontá alebo na zľavu z ceny za odobraté množstvo tovaru.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nesplatenie dlžnej sumy nie je ani bonus, ani rabat a ani zľava.
    Máte v zmluve dohodnuté záruky?
    Potom tvoríš rezervu na záručné opravy - podotýkam, daňovo neuznané.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.