Zavrieť

Porady

Výhrady k 2. dôchodkovému pilieru

Tu je pár mojích výhrad k tzv. 2. dochodkovému pilieru, ktorý si myslím, že nieje dobrý ani pre starých, ani pre mladých, ani pre bohatých, ani pre chudobných...

1. Nieje to žiadne sporenie- jedná sa o investíciu a tam sa može stať, že po napr.20 rokoch bude na účte 0skk, nikto za to nebude zodpovedný,povie sa len, sorry, zle sme investovali a nevyšlo to!!!( V TOMTO PRíPADE ŠTÁT NIČ NEGARANTUJE, garantuje len ten prípad, ak by sa niekto dopustil trestného činu- a nie samotnú zlú "investíciu)

2. Terajšia finančná kríza a vyhlásenie, že to je dlhodobý produkt a terajšie straty to budúce roky vykryjú- Tu sa ja pýtam a čo sa stane, keď o 10-15-20 rokov príde ešte ničivejšia finančná kríza???To už potom sa kedy dobehnú straty? Kto zaručí, že toto je dnes posledná finančná kríza???NIKTO a verte, že ešte tu pár ničivých fin. kríz bude...

3- Priam nekresťanské a horibilné poplatky- ja viem, teraz sa to ešte nezdá, ale keď sa pozriete na vaše účty zistíte, že už teraz a to tam máte "pár" korún platíte vysoké poplatky a najzaražajúcejšie je na tom to- že v dosledku krízy vaše úspory klesli na minimim a DSS-ky si napriek tomu v "pohodičke" a bez hanby sťahujú poplatky- tak mne znížili výnosy na minimum a ja im mám za to ešte platiť??? A ludia, uvedomte si, že za nejakých 15 rokov sporenia budete platiť mesačne v prepočte aj 1000skk mesačne a to len za vedenie účtu-či prispievate, či nie- či máte výnosy, či nie...

Nehovorím, že 1 pilier je nejaký geniálny a určite s ním treba niečo robiť, ale tento 2 pilier sa mi zdá skor cesta do pekla ako spokojný dochodok- nikto nič negarantuje, všetko je len teoretické a nakoniec tá suma pri odchode do dochodku fakt može byť celkom ľahko 0 skk...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bastian je offline (nepripojený) Bastian

    Bastian
    Z blogu môjho kamarátaSulíka:

    V roku 1946 sa narodilo 70 tisíc detí a z nich 51 tisíc dosiahne tento rok dôchodkový vek (62 rokov). Oproti 51 tisíc novým dôchodcom tak v roku 2008 stojí 82 tisíc 20-ročných, ktorí vstúpia na trh práce (samozrejme nie všetci naraz, niektorí ako 16-roční, iní ako 26-roční, ale zjednodušene sa dá povedať, že každý rok vstúpi na pracovný trh jeden ročník a do dôchodku odíde tiež jeden celý ročník). Na jedného nového dôchodcu budeme mať teda 1,6 nových pracovných síl.

    O 20 rokov neskôr, v roku 2028, pribudne na trhu práce už len 54 tisíc (to sú tí, ktorí sa rodia dnes) a do dôchodku odíde 62 tisíc ľudí (ročník 1966). Na jedného nového dôchodcu pripadne namiesto 1,6 už len 0,87 nových pracovných síl.

    http://web.sulik.sk/index.php?section=1&id=120

    Nevidím lepší spôsob ako druhý pilier (keď máš lepší nápad tak napíš na ministerstvo). Skús si pozrieť tento graf:

    Čo Ti z neho vychádza?
    Naposledy upravil endrju : 26.11.08 at 05:06 Dôvod: nadpis

    Bastian je offline (nepripojený) Bastian

    Bastian
    endrju Pozri príspevok
    1. Nie som presvedčený o tom, že ide skutočne o Tvoje výhrady. Za prijateľnejšie by som považoval vyjadrenie, že súhlasíš s viacerými výhradami, ktoré už sformulovali skôr iní. S každou z Tebou vymenovaných výhrad som sa stretol už v skorších vyjadreniach iných ľudí, ktoré boli publikované v tlači, na internete, v rozhlase a t.ď. Televíziu nespomínam iba preto, že ju nesledujem.

    2. Porovnávanie "1. je lepší ako 2." považujem za dosť zavádzajúce. Už len preto, že 2. pilier bez prvého piliera nemôže mať nikto. A v neposlednom rade aj preto, že prvý pilier je založený na úplne iných princípoch ako pilier druhý. Takže ide o porovnávanie neporovnateľného. Porovnať je možné iba ak výšku dôchodku z jedného alebo druhého piliera pri prvotnom "vklade" rovnakej sumy. Také porovnanie zatiaľ možné nie je. Prvý dôchodok z druhého piliera nebude za súčasných podmienok vyplatený skôr ako v roku 2020. O výške dôchodku z prvého piliera, ktorý bude v roku 2020 priznávaný sporiteľom z druhého piliera, Ti dnes nepovie nič ani najrenomovanejšia veštiareň.

    3. S použitím podobných argumentov by som mohol tvrdiť, že najlepší je (zatiaľ neexistujúci) štvrtý pilier, podstatou ktorého je zvýšenie dôchodkového veku na 100 rokov a povinnosť absolvovať jeden jednoduchý test pred priznaním dôchodku zo štvrtého piliera. Test by bol veľmi jednoduchý. Žiadateľ o dôchodok musí v januári alebo vo februári preplávať Dunaj v Bratislave. Vyhodnotenie výsledkov testu:
    - kto prepláva, dôchodok ešte nepotrebuje,
    - kto neprepláva, dôchodok už nepotrebuje.
    Super test

    nicolet je offline (nepripojený) nicolet

    nicolet
    Tiež som si viackrát robila výpočty a prehodnocovala II. pilier. S II. pilierom súhlasia predovšetkým ľudia z miest s veľkou zamestnanosťou a dobrým príjmom. Čo sa však žiaľ vo väčšine prípadov nedá povedať. My z regiónov z vysokou nezamestnanosťou a nízkymi príjmami musíme si to musíme dobre zrátať: Z príjmu 11000,- je odvod do II. piliera cca 1000,-Sk, za rok 12000. za 40 rokov s nejakým navýšením mzdy je to cca 1200000,-Sk. Ked počítam poberanie dôchodku max. 15 rokov, tak na rok je to 80.000,- na mesiac 6600,-. Či jeto veľa alebo málo nech si každý zváži,aj keby sa úspory zdvojnásobili nie je to veľa. Nie som proti II. pilieru, ale to si musí každý zvážiť sám a musí mať možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť.

    Výhrady k 2. dôchodkovému pilieru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.