Zavrieť

Porady

Vypomáhajúca a spolupracujúca osoba

Prelúskal som témy ohľadom tejto problematiky a chcel by som nejaký sumár súčasného statusu.
Pojem vypomáhajúca osoba bol v starom zákone o dani z príjmov ale teraz som ho nenašiel a spolupracujúca osoba je už zrušená. Alebo nemám pravdu?
Skutočne už neexistuje možnosť spolupráce, resp výpomoci napr. manželov?

Som podnikateľ a manželka mi môže či nemôže oficiálne pomáhať vo firme bez nároku na odmenu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Spolupracujúca osoba je už zrušená, za túto osbu sa dakedy platili aj odvody.
    Vypomáhajúca osoba bola v starom zákone o dani z príjmov.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Zákon o sociálnom poistení
    V novom zákone sa už neobjavuje pojem spolupracujúca osoba samostatne zárobkovo činnej osoby. Od 1. januára 2004 sa tieto fyzické osoby za predpokladu, že do 31. decembra 2003 boli dobrovoľne zúčastnené na nemocenskom poistení a dobrovoľne zúčastnené na dôchodkovom zabezpečení, považujú za dobrovoľne nemocensky poistené osoby a dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Máš novú výhodu, ktorá tu predtým nebola, "manželku môžeš oficiálne zamestnať".

    /Keď ti bude len tak pomáhať bez nároku na odmenu ako píšeš, tak potom čo bude s jej poistným? Keď však už niekde poistená je, tak ti môže len tak pomáhať, prečo nie./

    Vypomáhajúca a spolupracujúca osoba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.