Zavrieť

Porady

Výdavky v JÚ

Chcela by som vedieť, čo všetko sa dá v JÚ dať do výdavkov?
Nákup hygienických potrieb, pracovné oblečenie a pod. sa zaradia do VOZD?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Nákup hygienických potrieb, pracovné oblečenie a pod. sa zaradia do VOZD?
    ak je to obhájiteľné tak áno -
    napr. v kaderníctve je obhájiteľná aj pračka a pracie a avivážne prostriedky

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Ak robí zámočníka a potrebuje tam pracovné oblečenie a obuv, tak asi VOZD. Mydlo, toal. papier, krémy na ruky, prášok na pranie, tak toto nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nikula Pozri príspevok
    Ak robí zámočníka a potrebuje tam pracovné oblečenie a obuv, tak asi VOZD. Mydlo, toal. papier, krémy na ruky, prášok na pranie, tak toto nie?
    Všetko je VOZD.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Mne pri mojich začiatkoch vždy pomohla veta, ktorú som tu už 100x opakovala: súvisí ten výdavok s dosiahnutím príjmu? Ak áno - ale reálne, bez rôznych alibistických výhovoriek - tak si to podnikateľ obháji.

    Iva123 je offline (nepripojený) Iva123

    Iva123
    Dobry den, prosila by som skusenych uctovnikov o odpoved na nasledujucu otazku (tyka sa to aj tejto temy - vydavkov) :
    SZCO stavia novu halu, dodavatelske faktury (prace a vyrobky v novej hale) eviduje v JU ako VNZD, DPH si od dodavatelov uplatnuje. Kedze je vyrobcom okien, vsetky okna dvere, deliace steny a fasady si do novej haly vyrobil a namontoval. Vedel by niekto prosim poradit ako zauctovat takyto pripad - ako zauctovat vyrobky vlastnej vyroby a aky to bude mat dopad na konecnu obstar.cenu? Kolaudacia je planovana zac.r.2009. Dakujem za odpoved.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Iva123 Pozri príspevok
    Dobry den, prosila by som skusenych uctovnikov o odpoved na nasledujucu otazku (tyka sa to aj tejto temy - vydavkov) :
    SZCO stavia novu halu, dodavatelske faktury (prace a vyrobky v novej hale) eviduje v JU ako VNZD, DPH si od dodavatelov uplatnuje. Kedze je vyrobcom okien, vsetky okna dvere, deliace steny a fasady si do novej haly vyrobil a namontoval. Vedel by niekto prosim poradit ako zauctovat takyto pripad - ako zauctovat vyrobky vlastnej vyroby a aky to bude mat dopad na konecnu obstar.cenu? Kolaudacia je planovana zac.r.2009. Dakujem za odpoved.
    Výdavky vynaložené na výrobky vlastnej výroby, práce na stavbe vykonané vlastnou firmou, doprava a podobne., pokiaľ si o nich účtovala v priebehu zdaňovacieho obdobia ako o výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane, je potrebné na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácií preúčtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Zároveň je tieto výdavky potrebné evidovať za účelom vyčíslenia vstupnej ceny dlhodobého hmotného majetku a následného odpisovania po zaradení do používania. Všetky tieto výdavky budú vstupovať do konečnej obstarávacej ceny nehnuteľnosti a do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane sa budú uplatňovať prostredníctvom odpisov.

    Iva123 je offline (nepripojený) Iva123

    Iva123
    Dakujem Maria za odpoved. Dodav.fakt.su evidovane ako VNZD, len prosim o radu kde ich evidovat, mam na mysli tie vlastne zhotovene vyrobky - akym uct.dokladom. Dakujem pekne.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Iva123 Pozri príspevok
    Dakujem Maria za odpoved. Dodav.fakt.su evidovane ako VNZD, len prosim o radu kde ich evidovat, mam na mysli tie vlastne zhotovene vyrobky - akym uct.dokladom. Dakujem pekne.
    Ja by som si na tento účel vytvorila analytiku v účtovníctve a zároveň by som všetky výdavky na túto nehnuteľnosť evidovala na karte dlhodobého majetku ako dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní vytvorenej práve pre tento majetok. Podľa nových Postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve sa v riadku 02 výkazu o majetku a záväzkoch vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Ak dobre rozumiem, ide Ti o to, aby si všetky výdavky na spomínanú halu mala "pohromade". Ja by som si napr. v programe vytvorila analytiku k VNZD a ešte by som ju rozčlenila na dve časti, jedna by bola dodávateľská a druhá to, čo sa vytvorilo vlastnou činnosťou.

    Iva123 je offline (nepripojený) Iva123

    Iva123
    Ano Janurka, tak to mam - VNZD - podskupina STAVBA. Ako by si zauctovala vlastne vyrobky t.j okna - v nakupnej cene profilu, skla, kovania atd? Zaevidujem ich do Knihy DHM na zaklade akeho obstaravacieho dokladu, vedela by si poradit? Dakujem

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Vy tie časti okna, ako sú profil, sklo, kovanie, atď. nakupujete. Na to máš doklad. Postupy účtovania v § 10 pojednávajú o DHM, aj o tom, čo je súčasťou obstarávacej ceny. Skús pozrieť hlavne ods. 19 a 27.

    belajanica je offline (nepripojený) belajanica

    belajanica
    Možem sa rozhodnúť neuplatniť si platby do SP, zdravot.poistovne ak VOZD, chcela by som takto znížiť stratu. ide o FO,platca DPH?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    belajanica Pozri príspevok
    Možem sa rozhodnúť neuplatniť si platby do SP, zdravot.poistovne ak VOZD, chcela by som takto znížiť stratu. ide o FO,platca DPH?
    Zákon o dani z príjmu pozná pojem "danové výdavky možno uplatniť" a nie že sa musia uplatniť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.