Zavrieť

Porady

SZČO- odpisy,náhrady za PHM

Rada by som vedela ako to je keď živnostník si dá osobné auto
za 120 000 SK do obchodného majetku .Môže si uplatniť aj odpis aj náhrady za spotr. phm+ základnú náhradu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    edena Pozri príspevok
    Rada by som vedela ako to je keď živnostník si dá osobné auto
    za 120 000 SK do obchodného majetku .Môže si uplatniť aj odpis aj náhrady za spotr. phm+ základnú náhradu?
    Ak je MV v majetku SZČO k 31.12. nárok na ročné odpisy vznikajú. O náhradách neúčtuje, účtuje o skutočnom nákupe PHM.

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    V tejto súvislosti ma napadla otázka na ktorú prave márne hladam odpoved.
    Ked SZCO vlozi auto do podnikania, musi byt aj v techn.preukaze zapisané iCO?
    Dakujem aspon za link kde to najdem. Nejako sa mi to nedari.

    Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

    Lámerová
    ak má živnostník auto v obchodnom majetku, musí aj viesť knihu jázd, alebo si jednoducho dáva do nákladov PHM podľa bločkov

    mperhacova je offline (nepripojený) mperhacova

    mperhacova
    Lámerová Pozri príspevok
    ak má živnostník auto v obchodnom majetku, musí aj viesť knihu jázd, alebo si jednoducho dáva do nákladov PHM podľa bločkov
    mal by viesť knihu jázd aby mohol preukazať kde to auto používal

    Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

    Lámerová
    a ak má sídlo firmy v trvalom bydlisku ale prevádzku má v inom meste, tak si môže dať do nákladov, že dochádza do práce autom?

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    pekný večer, prosím, teraz sa asi spýtam úplnú hlúposť, ale už som celá dopletená...keď si SZČO v JÚ uplatňuje náhrady za PHM +sadzbu zákl.náhrady,musí ich mať aj vyplatené, alebo je to nepeňažná operácia? ďakujem

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    JM1968 Pozri príspevok
    pekný večer, prosím, teraz sa asi spýtam úplnú hlúposť, ale už som celá dopletená...keď si SZČO v JÚ uplatňuje náhrady za PHM +sadzbu zákl.náhrady,musí ich mať aj vyplatené, alebo je to nepeňažná operácia? ďakujem
    ešte raz zdravím, prosím neviete mi poradiť? Totiž, ak ich musí mať aj vyplatené musím robiť nejaký vklad podnikateľa, lebo takú hotovosť nemá
    Ďakujem

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    SZČO kúpil auto zo zahraničia ešte minulý rok (2008), zaradil ho do obchodného majetku, ale nenahlásil ho na DÚ. Zrejme mu nemôžem uplatniť odpis za rok 2008 do výdavkov?

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ak tým nenahlásil na DÚ, myslíte, že ho neprihlásil na daň z motorových vozidiel, tak ten odpis si môže uplatniť, ak to auto zaradil do podnikania a využíval ho, teda používal na dosiahnutie príjmov.
    Pri uplanení výdavkov nie je podmienka zaplatenia alebo zaevidovania na DzMV, ale pokuta tam za to neprihlásienie hrozí.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Presne ako píše Lotarka. Uplatnenie odpisu a ostatných nákladov nemá nič spoločné so s nahlásením daňovému úradu a platbou DzMV.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZuzanaP Pozri príspevok
    SZČO kúpil auto zo zahraničia ešte minulý rok (2008), zaradil ho do obchodného majetku, ale nenahlásil ho na DÚ. Zrejme mu nemôžem uplatniť odpis za rok 2008 do výdavkov?
    Ak ho používal na podnikanie, môžeš. Nemá to nič spoločné s tým, že ho nenahlásil k dani z MV, za nesplnenie oznamovacej povinnosti a za nezaplatenie dane budú sankcie, ale to je o inom.

    juskam je offline (nepripojený) juskam

    juskam
    Ak SZČO kúpila auto v 4/O8 (zaplatená aj zakonná poistka a havarijná poistka) a v 7/08 ho začala používať na podnikanie aj náhlasila na DU na daň z motorových vozidiel od 1.7.2OO8. Môže si dať celú zákonnú a havarijnú poistku do daňových výdavkov alebo to treba rozdeliť a do výdavkov daňových môže isť až časť poistiek od júla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.