Zavrieť

Porady

ako darovať?

Rada by som sa opýtala, ako môžem niečo darovať nejakej organizácii - či sa to dá odpočítať z daň. základu alebo z čoho.
Takže keď chcem darovať 1. tovar, predmety, atď. 2. peniaze
1a. ako obyčajný zamestnanec 2a. ako živnostník, firma a pod.

Ďakujem - ak budete mať čas sa mnou zaoberať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Dary

    Darovacia zmluva je predmetom úpravy § 628 až § 630. Občianskeho zákonníka. Darovacou zmluvou darca prenecháva alebo sľubuje bezplatne prenechať obdarovanému určitý majetkový prospech bez toho, že by mal na to právnu povinnosť, a obdarovaný tento dar alebo sľub prijíma.

    Základnými pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú predmet daru, bezplatnosť a dobrovoľnosť.

    Predmetom darovania môže byť všetko, čo môže byť predmetom občianskoprávnych vzťahov. To znamená, že predmetom darovania môžu byť peniaze, hnuteľné veci, nehnuteľné veci, spoluvlastnícke podiely k hnuteľným alebo nehnuteľným veciam, byty a nebytové priestory, a pokiaľ to ich povaha pripúšťa aj práva alebo iné majetkové hodnoty.

    Bezplatnosť znamená, že obdarovaný sa nezaväzuje poskytnúť nijakú protihodnotu daru vyjadriteľnú v peniazoch. Z tohto titulu nemožno za darovanie považovať darovanie s príkazom, aby obdarovaný vykonal alebo nevykonal niečo, čo by malo pre darcu akýkoľvek majetkový prospech.

    Dobrovoľnosť pri darovaní spočíva v tom, že sa predmet daru poskytuje bez toho, aby takéto konanie bolo právnou povinnosťou darcu.

    Darovacia zmluva môže vzniknúť v princípe dvoma spôsobmi:

    1. prejavom vôle darcu a obdarovaného spojeným so skutočným odovzdaním a prevzatím predmetu darovania,

    2. písomným sľubom darcu poskytnúť istý majetkový prospech obdarovanému.

    Písomná forma darovacej zmluvy je nevyhnutnou podmienkou aj pri darovaní nehnuteľnosti. Podľa § 628 ods. 3 Občianskeho zákonníka je taká darovacia zmluva, ktorá viaže čas darovania na okamih smrti darcu neplatná.

    Občiansky zákonník umožňuje dva osobitné prípady zániku vzťahu vzniknutého na základe darovacej zmluvy. Ide o:

    - jednostranný prejav vôle obdarovaného vrátiť predmet daru z titulu vád, na ktoré nebol darcom upozornený (§ 629 Občianskeho zákonníka),

    - jednostranný právny úkon darcu, ktorým sa domáha vrátenia daru, a to v prípade, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom rodiny darcu tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy (§ 630 Občianskeho zákonníka).




    Súvisiace predpisy:


    § 628 až § 630 Občianskeho zákonníka
    Vo všeobecnosti platí, že daňový výdavok (náklad) je možné zahrnúť do daňových výdavkov len za podmienok stanovených v zákone o dani z príjmov. Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom výdavok /náklad/ daňovníkom preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 zákona o dani z príjmov, ak spomínaný zákon neustanovuje inak.

    Treba poznamenať, že zákon o dani z príjmov účinný od 1.1.2004 už neumožňuje uplatniť si hodnotu poskytnutého daru do daňových výdavkov ani formou odpočítateľnej položky za predpokladu splnenia presne definovaných podmienok, ako tomu bolo v zmysle právnej úpravy platnej do 31.12.2003 (viď § 12 ods. 10 – 12 a § 20 ods. 7 – 11 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v z.n.p.).

    Príklad č.1

    Poskytovanie peňažných i nepeňažných darov organizáciám tzv. neziskového sektora sa nazýva častokrát aj sponzoringom. Reklama a propagácia – sponzoring

    V zmysle ustanovenia § 21 ods. 2 písm. f zákona o dani z príjmov platí, že ani zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení darovaním nie je uznaným daňovým výdavkom. Vyradenie majetku darovaním

    V súvislosti s darovaním je potrebné pripomenúť aj ustanovenie § 21 ods.1 písm. h) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého výdavky na také propagačné predmety, ktoré sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa (daňovníka) v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet možno daňovo efektívne uplatniť v plnej výške. Propagačné predmety

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Lenka, odkiaľ to celé ťaháš? - Vzory zmlúv? Alebo vari to všetko nevypisuješ?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak
    Vlasti: už som Ti to spomínala: Poradca podnikateľa na CD.
    To som chcela vedieť- Ja mám od Poradcu Vzory zmlúv a právnych podaní, takže okrem zmlúv ťaháš aj zákony?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Mám ešte zvlášť jedno CD, ale nie všetko z tadiaľ ťahám, väčšinou iba keď je zákon s pripomienkami.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Lenka, ďakujem!

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    A iba keď som doma a mám dlhšiu chvíľu, ináč si musím poradiť s vlastným rozumom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.