Zavrieť

Porady

kniha jazd-JU

ahojte,

mam taky dotaz. ako je to v JU s knihou jazd, treba tiez sledovat zostatok v nadrzi na konci roka ako v PU? Tam zostatok ide do nakladov bud.obd.. Ale co v JU? Treba zostatok nejak zvlast zauctovat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    ano auto mam v majetku, robim normalne knihu jazd - jazdy podla blockov atd. len nikdy som na konci roka nezohladnovala stav nadrze, ale teraz som zacala robit knihu jazd aj v PU a tak ma napadlo, ci netreba aj v JU zohladnovat stav nadrze na konci roka.
    pozerala som na porade okolo toho veci, ale zatial som nasla len co sa tyka PU

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    §19 ods.2 písm. l /Zákona o dani z príjmov

    ... je v časti "spoločné ustanovenia", takže platí rovnako pre FO aj PO .

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    precitala som si dany paragraf, z toho by som to teoreticky pochopila. len neviem ako by som to zauctovala.
    Povedzme ze suma PHM je 1000,-Sk, z toho 600,-Sk sa podla jazd minulo v tomto roku - to zauctujem ako VOZD a co ten zostatok 400,-Sk co akoze zostalo v nadrzi. Tento rok ako VNZD a bud. rok ako VOZD?
    Len mi to stale nejde do hlavy, ved v JU sa beru do uvahy prijmy a vydaje daneho obdobia, kedy k nim skutocne doslo a nie su tam ziadne naklady bud.obdobi ku ktorym patria a pod. Teda aspon ja to mam tak zafixovane.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    emula1 Pozri príspevok
    precitala som si dany paragraf, z toho by som to teoreticky pochopila. len neviem ako by som to zauctovala.
    Povedzme ze suma PHM je 1000,-Sk, z toho 600,-Sk sa podla jazd minulo v tomto roku - to zauctujem ako VOZD a co ten zostatok 400,-Sk co akoze zostalo v nadrzi. Tento rok ako VNZD a bud. rok ako VOZD?
    Len mi to stale nejde do hlavy, ved v JU sa beru do uvahy prijmy a vydaje daneho obdobia, kedy k nim skutocne doslo a nie su tam ziadne naklady bud.obdobi ku ktorym patria a pod. Teda aspon ja to mam tak zafixovane.
    Účtuješ to cez interný doklad tak ako píšeš. JU nepozná náklady budúcich období, v peň.denníku účtuješ pohyb peňazí a tým je nákup PHM.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    emula1 Pozri príspevok
    precitala som si dany paragraf, z toho by som to teoreticky pochopila. len neviem ako by som to zauctovala.
    Povedzme ze suma PHM je 1000,-Sk, z toho 600,-Sk sa podla jazd minulo v tomto roku - to zauctujem ako VOZD a co ten zostatok 400,-Sk co akoze zostalo v nadrzi. Tento rok ako VNZD a bud. rok ako VOZD?
    Len mi to stale nejde do hlavy, ved v JU sa beru do uvahy prijmy a vydaje daneho obdobia, kedy k nim skutocne doslo a nie su tam ziadne naklady bud.obdobi ku ktorym patria a pod. Teda aspon ja to mam tak zafixovane.
    Postupy účtovania JÚ
    §8
    (4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    a) v peňažnom denníku
    1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
    1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
    1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
    1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    ...

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    Johanka Pozri príspevok
    Postupy účtovania JÚ
    §8
    (4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    a) v peňažnom denníku
    1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
    1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
    1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
    1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
    ...
    dakujem, to je teoreticky vyklad, to chapem, len stale neviem ako to mam prakticky zauctovat

    evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

    evinka33
    SZČO - neplatca DPH má auto zaradené v podnikaní už 2 roky, ale až doteraz si vôbec neodkladal bločky z nákupu PHM (myslel si, že mu stačí výpis z účtu). Od tohto mesiaca si už bločky z ERP odkladá a ja mám dilemu (som začiatočníčka): ako mám účtovať spotrebu PHM?
    Doteraz (bez bločkov - len podľa výpisu) som zaúčtovala tieto nákupy ako osobnú spotrebu.
    Má si teraz začať viesť knihu jázd? (nevadí že si ju od januára až doteraz neviedol? ) - a potom môžem dať celú sumu z bločkov do réžie ?
    Alebo by bolo výhodnejšie uplatniť pri ňom 80% paušál ? (ak som dobre pochopila pri tomto spôsobe musí vedieť stav na tachometri k 1.januáru a ku každej ceste si vypísať cesťák. Mohol by si pri takomto uplatnení výdavkov urobiť cesťáky aj spätne za január až august aj keď nemá doklady o nákupe PHM?? - myslím si, že asi nie, ale neviem, aké má tento spôsob uplatňovania vlastne výhody a čo by bolo v jeho prípade lepšie, preto vás veľmi pekne prosím o radu.

    betka111 je offline (nepripojený) betka111

    betka111
    Zostatok PH v nádrži koncom roka v JÚ dávam do DP "B" VI.oddiel r. 40 - položky zvyšujúce ZD. Pozri § 17 ods.2/a ZDP.

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    betka111 Pozri príspevok
    Zostatok PH v nádrži koncom roka v JÚ dávam do DP "B" VI.oddiel r. 40 - položky zvyšujúce ZD. Pozri § 17 ods.2/a ZDP.
    Pozri:
    http://www.porada.sk/t104283-pouceni...ok-2008-a.html

    betka111 je offline (nepripojený) betka111

    betka111
    Ano, máš pravdu, v poučení k DP to nie je uvedené. V zákone ale je:
    § 17
    (2) Výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami podľa odseku 1 pri zisťovaní základu dane sa

    a) zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohto zákona zahrnúť do daňových výdavkov alebo ktoré boli do daňových výdavkov zahrnuté v nesprávnej výške.

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    evinka33 Pozri príspevok
    SZČO - neplatca DPH má auto zaradené v podnikaní už 2 roky, ale až doteraz si vôbec neodkladal bločky z nákupu PHM (myslel si, že mu stačí výpis z účtu). Od tohto mesiaca si už bločky z ERP odkladá a ja mám dilemu (som začiatočníčka): ako mám účtovať spotrebu PHM?
    Doteraz (bez bločkov - len podľa výpisu) som zaúčtovala tieto nákupy ako osobnú spotrebu.
    Má si teraz začať viesť knihu jázd? (nevadí že si ju od januára až doteraz neviedol? ) - a potom môžem dať celú sumu z bločkov do réžie ?
    Alebo by bolo výhodnejšie uplatniť pri ňom 80% paušál ? (ak som dobre pochopila pri tomto spôsobe musí vedieť stav na tachometri k 1.januáru a ku každej ceste si vypísať cesťák. Mohol by si pri takomto uplatnení výdavkov urobiť cesťáky aj spätne za január až august aj keď nemá doklady o nákupe PHM?? - myslím si, že asi nie, ale neviem, aké má tento spôsob uplatňovania vlastne výhody a čo by bolo v jeho prípade lepšie, preto vás veľmi pekne prosím o radu.
    Klikni:http://www.porada.sk/t109389-80-paus...treby-phm.html

    evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

    evinka33
    Ďakujem za odpoveď, tú tému som si prečítala, ale pre ujasnenie - do výdavkov môžem teda zaúčtovať 80% z nákupu PHL čiže v tomto prípade len z bločkov od augusta do decembra a keďže nemusí viesť knihu jázd, má si robiť ku každej jazde cesťáky? Aj ku súkromným jazdám (ktoré sa príležitostne vyskytnú) ? Alebo si stačí len zaevidovať stav tachometra a nemusí sa viesť žiadna evidenica?
    Posím, prepáčte ak sa svojou oátzkou opakujem, ale nemám v tom jasno, ten spôsob -paušál 80% - sa mi zdá pre neplatcu DPH jednoduchší len neviem čo a ako mám evidovať resp. ako postupovať .
    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.