Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ester plus Pozri príspevok
    Aká je lehota na ohlásenie zmeny do ZP pri vzniku a ukončení PN?
    Do konca nasledujúceho mesiaca, po mesiaci, v ktorom zmena nastala.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Pozerala som do zákona ale nikde som to nenašla, ktorý paragraf o tom hovorí. Dnes mi v ZP povedali, že každá zmena sa hlási do 8 dní.
    Naposledy upravil Ester plus : 28.11.08 at 06:50

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Platitelia poistného, ktorí sú zamestnávateľmi, SZČO alebo samoplateľmi sú povinní:
    ...
    c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného, okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 8 (poistenca štátu), ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného, a okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 9 (súbeh poistenca štátu a zamestnanca, SZČO), ktorú treba oznámiť najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného

    Ďalšia z obľúbených výnimiek, o ktorej ani na poisťovni nevedia, nech si teda naštudujú vlatnú stránku

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    K príspevku č. 4: to znamená, keď zamestnanec je dočasne PN od 2.1.2009, tak treba to hlásiť ZP? Ten istý zamestnanec bol v roku 2006 tiež PN a vtedy som to nenahlásila, je to veľká chyba?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzy Pozri príspevok
    K príspevku č. 4: to znamená, keď zamestnanec je dočasne PN od 2.1.2009, tak treba to hlásiť ZP? Ten istý zamestnanec bol v roku 2006 tiež PN a vtedy som to nenahlásila, je to veľká chyba?
    Rok 2006 už nerieš, začiatok PN z roku 2009 treba nahlásiť do konca februára 2009.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Teda ja nie som zamestnanec ale dobrovoľný plátca na nemocenské poistenie. Som evidovaná na ÚP a som PN od 2.1.2009.Tiež to mám nahlásiť na ZP?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    ZP stačí(aspoň VšZP), ak pri ročnom zúčtovaní ako prílohu dáš Potvrdenie na účely vylúčenia povinnosti platiť poistné za obdobie: 01.01.2009-31.12.2009, na ktorom sa uvádzajú obdobia DNP(ošetrovné,materská, vyrovn.dávka,rodič.prísp.) a budeš mať uvedenú každú dočasnú PN od-do počas r.2009. Potvrdenie ti vydá SP, odbor nemoc. poistenia na tvoju žiadosť.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    wagner Pozri príspevok
    Teda ja nie som zamestnanec ale dobrovoľný plátca na nemocenské poistenie. Som evidovaná na ÚP a som PN od 2.1.2009.Tiež to mám nahlásiť na ZP?
    Podľa mňa Ty nemusíš nič nahlasovať v zdrav.poisťovni. Si uchádzačka o zamestnanie a z tohto dôvodu platiteľom za Teba je štát (aj keď momentálne si PN nedošlo k zmene platiteľa - stále je to štát.)

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Zuzy Pozri príspevok
    K príspevku č. 4: to znamená, keď zamestnanec je dočasne PN od 2.1.2009, tak treba to hlásiť ZP? Ten istý zamestnanec bol v roku 2006 tiež PN a vtedy som to nenahlásila, je to veľká chyba?
    Keď som to zisťovala, povedali na ZP, že sa to má dorobiť - problém vznikne pri prípadnej kontrole. Ak sa to neodovzdá, počítajú penále za neodovzdanie tlačiva za každý deň... Ja sa radšej nespolieham na to, že ma kontrola v každom prípade obíde.. .

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Ďakujem, dúfam že to platí aj v prípade, že PN nemienim hlásiť na ÚP. Doklad zanesiem do SP.Platím si dobrovoľne na nemoc a obvodný by mi musel vystaviť dve PN( jednu pre ÚP a druhú pre SP). Čo niekedy môže byť menší problém.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    wagner Pozri príspevok
    Ďakujem, dúfam že to platí aj v prípade, že PN nemienim hlásiť na ÚP. Doklad zanesiem do SP.Platím si dobrovoľne na nemoc a obvodný by mi musel vystaviť dve PN( jednu pre ÚP a druhú pre SP). Čo niekedy môže byť menší problém.
    Zdenka, nevidím problém s vystavením 2 PN. Mám ich tiež. Ak to nebudeš mať nahlásené na ÚP a budeš mať v čase kontaktu kontrolu zo SP, pôjde o porušenie liečebného režimu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Zdenka, nevidím problém s vystavením 2 PN. Mám ich tiež. Ak to nebudeš mať nahlásené na ÚP a budeš mať v čase kontaktu kontrolu zo SP, pôjde o porušenie liečebného režimu.
    Pozor, ak poberáš dávky, takže nahlásiť DPN musíš, lebo platí:
    poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a počas ktorých sa mu vypláca rodičovský príspevok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tweety Pozri príspevok
    Pozor, ak poberáš dávky, takže nahlásiť DPN musíš, lebo platí:
    poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a počas ktorých sa mu vypláca rodičovský príspevok.
    Citovala si môj príspevok, patrí to zrejme wagner. Ja som živnostník + DPO.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Citovala si môj príspevok, patrí to zrejme wagner. Ja som živnostník + DPO.
    Áno, patrí, prísp. wagner som aj vybrala, len asi zaúradoval škriatok a mi ho vymenil.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Ja už nemám dávky v nezamestnanosti, nič z ÚP nepoberám, som tam len pre evidenciu.( najradšej by sa ma zbavili, lebo im dvíham percentá nezamestnanosti) Inak keď mám kontakt, tak vtedy využijem aj návštevu u lekára - keby náhodou niečo. Ďakujem za rady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.