Zavrieť

Porady

pausalove vydavky

Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

BaBoNL Pozri príspevok
Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
V tomto prípade si, po odpočítaní 40 % paušálnych výdavkov, môžeš odpočítať aj zaplatené odvody do poisťovní. Uplatníš nezdaniteľnú čiastku na seba, prípadne životné poistenie, ak spĺňaš podmienky... Na manželku si môžeš odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku, ak bola celý rok na rodičovskej dovolenke a nemala žiadne iné príjmy. Ale ak bola manželka časť roka na materskej dovolenke, tak NČ znížiš o príjmy z materskej a tiež o ostatné príjmy, ak nejaké mala, takže si na ňu uplatníš len rozdiel... Pri dieťati máš nárok na daňový bonus, ak splníš podmienky v zmysle ZDP. Výška DB závisí aj od toho, kedy sa dieťa narodilo, (ak to bolo v priebehu roku).
Naposledy upravil Anja111 : 27.11.08 at 17:54
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Príjmy: 500 tis.
Výdavky: 200 tis.
Odvody do poisťovní.....
ZD: .......
Zníženie ZD podľa par.11:
A. na daňovníka -98496
B. na manželku (závisí od toho, aký mala príjem, či ho vôbec mala)
C: psíspevky podľa ods. 4
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
BaBoNL Pozri príspevok
Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
Paušálne výdavky je zaužívaný výraz.

Ďalej si môžeš odpočítať zaplatené odvody do poisťovní.
Potom ešte odpočítateľnú položku na teba a na manželku 2*98496,-Sk (Ak manželka nemá príjem)
Ak máš Doplnkové alebo životné poistenie možeš aj toto odpočítať, ale len do výšky 12000,-Sk.

Až po odpočítaní týchto položiek platíš 19% zo základu.

A este si môžeš uplatniť daňový bonus na dieťa.

To je pre orientáciu. Tie odpočítateľné položky závisia od výšky príjmu a môžu byť iné.
Naposledy upravil marjankaj : 27.11.08 at 18:07
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

Este by ma zaujimalo kedy je najvhodnejsi cas ist za nejakou ekonomkou ohladom danoveho priznania a ci sa do toho priznania zahrnuju faktury aj z januara a februara 2009 ked nejake budem mat.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

BaBoNL Pozri príspevok
Este by ma zaujimalo kedy je najvhodnejsi cas ist za nejakou ekonomkou ohladom danoveho priznania a ci sa do toho priznania zahrnuju faktury aj z januara a februara 2009 ked nejake budem mat.
Ak Ti bude zaplatený nejaký preddavok v roku 2008, a FA vystavíš v roku 2009, pôjdu Ti tieto preddavky do ZD v roku 2008.
ZA daňovým poradcom, radšej skôr, nech Ti poradí, ako ked bude mať vo febr. zástupy ľudí.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
moc sa nevyznám v paušálnych výdavkoch a môj známy sa ma opýtal nasledujúce / ja som sa mu k tomu nevedela "zodpovedne vyjadriť - preto dávam sem dotaz.../
Ak SZČO uplatňuje za r.2008 paušálne výdavky a faktúru vystaví napr.10.1.2009 za prácu vykonanú v 12/2008, ale vystavenie a zaplatenie prebehne až v 1/2009 zahrnie si ju do príjmu roku 2008 alebo 2009?

prosím poradíte ? ĎAKUJEM!
ĎAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

plavčík Pozri príspevok
moc sa nevyznám v paušálnych výdavkoch a môj známy sa ma opýtal nasledujúce / ja som sa mu k tomu nevedela "zodpovedne vyjadriť - preto dávam sem dotaz.../
Ak SZČO uplatňuje za r.2008 paušálne výdavky a faktúru vystaví napr.10.1.2009 za prácu vykonanú v 12/2008, ale vystavenie a zaplatenie prebehne až v 1/2009 zahrnie si ju do príjmu roku 2008 alebo 2009?

prosím poradíte ? ĎAKUJEM!
ĎAKUJEM
Do príjmu pri paušálnych výdavkoch zahrňaš len skutočne uhradené faktúry.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Veronika - ĎAKUJEM!
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Prosím radu. SZČO vlastník autoumyvárne paušálne vydavky 40%. Tj. Celkový príjem -40%-odvody do ZP-98469 =ZD ( z toho 19%)
Alebo Celkový príjem -odvody do ZP - 40% -98469 =ZD ( z toho 19%)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slavkavar Pozri príspevok
Prosím radu. SZČO vlastník autoumyvárne paušálne vydavky 40%. Tj. Celkový príjem -40%-odvody do ZP-98469 =ZD ( z toho 19%)
Alebo Celkový príjem -odvody do ZP - 40% -98469 =ZD ( z toho 19%)
Základ dane pri paušálnych výdavkoch :

skutočné príjmy - /40% príjmov + zaplatené odvody/ - odpoč.časť zákl. dane
Rozdiel zdaníš 19 %.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Základ dane pri paušálnych výdavkoch :

skutočné príjmy - /40% príjmov + zaplatené odvody/ - odpoč.časť zákl. dane
Rozdiel zdaníš 19 %.
Doplním.
Ak ti vyjde základ dane (skutočné príjmy -40% príjmov - zaplatené odvody) väčší ako 513000, Sk, potom sa ti odpočítateľná položka (98469) kráti.

Pozri aj príspevky č. 3 a 4.
Naposledy upravil marjankaj : 04.01.09 at 20:19
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
skutočné príjmy, z toho 40% paušálne výdavky plus výdavky na poistné to sa rovná čiastkový základ dane § 6
ČZD - odpočitateľné položky rovná sa základ dane a z toho 19 % daň
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

veronikasad Pozri príspevok
Základ dane pri paušálnych výdavkoch :

skutočné príjmy - /40% príjmov + zaplatené odvody/ - odpoč.časť zákl. dane
Rozdiel zdaníš 19 %.
40% aj s odvodmi sa zapisu spolu do jedneho riadka v DP ako celkove vydavky zo zivnosti (vedla prijmov)?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

imino Pozri príspevok
40% aj s odvodmi sa zapisu spolu do jedneho riadka v DP ako celkove vydavky zo zivnosti (vedla prijmov)?
Ano, nezabudni pod tabuľkou zaškrtnúť, že sa jedná o paušálne výdavky.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Dakujem.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

zarátavajú sa tam aj odvody do SP?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

áno
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poraďáci,
chcela by som len potvrdenie, že uvažujem správne. Manžel mal minulý rok uplatňované paušálne výdavky. Tento rok sa mu lepšie oplatia skutočné výdavky. Vzhľadom na to, že nemá žiadne faktúry, ktoré sú vystavené v jednom roku a zaplatené v nasledujúcom, môže v pohode prejsť opäť na normálne jednoduché účto?
Vopred ďakujem.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Mám z toho chaos tie výdavky na odvody plusom alebo mínusom.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Odvody pripocitas ku 40% vydavkom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať