Zavrieť

Porady

Euro balíčky

Ahojte, práve sa zamýšľam nad nasledovným: SZČO by v rámci predzásobenia mohol zakúpiť do svojho maloobchodu štartovacie balíčky a tak si na prvý ťýždeň zabezpečiť nejaké euromince ako hotovosť. Ale neviem si vôbec predstaviť ako by som to účtovala, keby to zakúpil v decembri. Prosím poraďte mi. Ďakujem
Usporiadat
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Do priebežných položiek a otvoriť euro pokladnicu - do 31.12. je to stále valutová pokladnica
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

ďakujem
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ak už máš EUR-pokladnicu, tak na predzásobenie si otvor novú a prepočet na Skk sa urobí konverzným kurzom. A ešte doplním, že tieto eurá by si mala mať v pokladni aj k 1.1.2009, nemali by sa použiť pre týmto dátumom.

Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

ďakujem, ja viem, že tie eurá sa majú použiť
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

prepáč, sa majú použiť až po 1.1.2009 v prípade SZČO ide len o predzásobenie, má totiž obchod a hneď 2.1. musí vydávať v EURách
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

teraz nahadzujem v JU bakovy vypis za december, nemozem si otvorit valutovu pokladnu -lebo nemam modul val. pokladne zakupeny, mozem to nechat na priebeznej polozke k 31.12.2008 a potom 1.1.2009 to zauctujem priamo do pokladne? Cize dala by som vyber z BU na priebeznu polozku!!!
Ja mam vyber EUR uz v decembrovom vypise!! Mozem to tak urobit!
Naposledy upravil chudaska : 23.01.09 at 04:46
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

ja mam otazku - SZCO JU v ramci predzasobenia vyuzil moznost banky a na zaklade "nejakej" zmluvy - este som ju nevidela, mu banka vyplatila hotovost este v decembri. Doteraz som to vsak strhnute z podnikatelskeho uctu nenasla - ze vraj to bude podchytene v ucte s januarovym datumom.
Prosim, poradi mi niekto, ako zauctovat celu tuto operaciu?
0 0
vasana vasana

vasana je offline (nepripojený) vasana

V zmluve o predzásobení EUR sa presne uvádzal dátum prevzatia EUR a ten bol decembrový. Čo sa týka účtov, prevod sa robil na interný účet banky resp. priamo v hotovosti na tento účet a v určený deň banka vydala klientovi EUR. Ja mám na účte len takýto prevod na int. účet banky a zmluvu, kde je uvedený dátum prevzatia, suma a rozpis nominálov EUR. Tiež nám bolo oznámené, že to uvidíme na výpise v januári, ale zatiať som to v obratoch cez IB nevidela. Účtovala som to cez priebežné položky a k výpisu BÚ aj k PPD som si priložila zmluvu.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

vasana diky,
dobre tomu rozumiem - cize treba zalozit valutovu pokladnu a uctovat v nej ako dotacia pokladne vyberom z BU a v januari urobit tu druhu cast, teda zauctovat k tomu vyber z BU? To je vsetko ? Zatial som totiz o priebeznych polozkach uctovala len obidva pohyby v jeden den...
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
teraz nahadzujem v JU bakovy vypis za december, nemozem si otvorit valutovu pokladnu -lebo nemam modul val. pokladne zakupeny, mozem to nechat na priebeznej polozke k 31.12.2008 a potom 1.1.2009 to zauctujem priamo do pokladne? Cize dala by som vyber z BU na priebeznu polozku!!!
Ja mam vyber EUR uz v decembrovom vypise!! Mozem to tak urobit!
Odobrí mi to niekto?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

chudaska Pozri príspevok
teraz nahadzujem v JU bakovy vypis za december, nemozem si otvorit valutovu pokladnu -lebo nemam modul val. pokladne zakupeny, mozem to nechat na priebeznej polozke k 31.12.2008 a potom 1.1.2009 to zauctujem priamo do pokladne? Ak si prevzala EUR, tak to musíš zaúčtovať Cize dala by som vyber z BU na priebeznu polozku!!!
Ja mam vyber EUR uz v decembrovom vypise!! Mozem to tak urobit!
...ak nemáš zakúpený modul, tak predsa na túto jednu položku nie je problém urobiť Valutovú pokladnicu aj v excel.tabuľke...alebo Wind.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Muška Pozri príspevok
...ak nemáš zakúpený modul, tak predsa na túto jednu položku nie je problém urobiť Valutovú pokladnicu aj v excel.tabuľke...alebo Wind.
ano ona ich prevzala,ale pouzivat ich moze az od 1.1.2009,tak si myslim ze to moze byt aj na tej priebeznej polozke do 1.1.2009 nie?
Ono nie je problem urobit tabulku v excel ale ako to potom premietnem do koncorocnych zostatkov v JU?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
chudaska Pozri príspevok
ano ona ich prevzala,ale pouzivat ich moze az od 1.1.2009,tak si myslim ze to moze byt aj na tej priebeznej polozke do 1.1.2009 nie?
Ono nie je problem urobit tabulku v excel ale ako to potom premietnem do koncorocnych zostatkov v JU?
Nemôže, veď má ich fyzicky u seba. Na priebežnej položke by mohli ostať, keby nemal doklad o výbere.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Prosím vás poradíte, ako zaúčtovať, keď sme tie eurobalíčky prevzali ešte v decembri, ale peniaze nám stiahli z účtu len 1,1.2009, takže k 31.12.2008 tie isté peniaze máme dvakrát. ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzy Pozri príspevok
Prosím vás poradíte, ako zaúčtovať, keď sme tie eurobalíčky prevzali ešte v decembri, ale peniaze nám stiahli z účtu len 1,1.2009, takže k 31.12.2008 tie isté peniaze máme dvakrát. ďakujem
Zuzka
a prečo si myslíš , že 2x?
Účtuješ
31.12.2008 máš príjem do valutovej pokladne ako príjem z priebežných položiek
1.1.2009 máš /na základe výpisu/ výdaj na priebežné položky.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Usmernenie DR
Za § 23 bol vložený § 23a – Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá. Ods. 1 a 2 tohto ustanovenia nadobúdajú účinnosť 5.12.2008. [I]§ 23a ods. 1 a 2 znejú:
(1) Príjem eurobankoviek a euromincí z predzásobenia a príjem euromincí v štartovacom balíčku za protihodnotu v slovenských korunách sa účtuje v osobitnej pokladničnej knihe

[2) Príjem eurobankoviek a euromincí z predzásobenia bez protihodnoty v slovenských korunách sa účtuje v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe záväzkov.“[]§ 23a ods. 1 a ods. 2 postupov JÚ ustanovuje účtovanie eurobankoviek a euromincí z predzásobenia, pričom rozlišuje, či bolo za eurobankovky a euromince zaplatené alebo nie. V obidvoch prípadoch je potrebná osobitná pokladničná kniha. Ak za eurobankovky a euromince z predzásobenia nebolo zaplatené účtuje sa v knihe záväzkov záväzok zaplatiť za nákup eurobankoviek a euromincí.

Takze v pripade 2) priebezne polozky, ako pise Muska a zavazky? Ide to dohromady???
Naposledy upravil junes : 11.02.09 at 19:36
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

od : Muška
"Účtuješ
31.12.2008 máš príjem do valutovej pokladne ako príjem z priebežných položiek
1.1.2009 máš /na základe výpisu/ výdaj na priebežné položky. "


Posuvam vyssie + usmernenie z DRSR - Muska, a kde su tie zavazky?

vid. usmernenie:
Ak za eurobankovky a euromince z predzásobenia nebolo zaplatené účtuje sa v knihe záväzkov záväzok zaplatiť za nákup eurobankoviek a euromincí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Junes,
áno máš pravdu.
Odpovedala som iba na položenú otázku, že to nie je 2x ak to ide cez PP.
Nákup cez BU eurobalíčku.

Ale, ak je to "predzásobenie", tzn., že si si objednala vlastne "tovar", tak áno zapísať do Záväzkov a EUR prijať do osobitnej pokladne.

P.S.
Pridelila by som Ti bodík, ale pred chvíľou som Ti ten Tvoj "prvý" bodík pricapila v inej téme, tak sa mi nedá 2x za sebou.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Muska
No diky za bodik, ale ja tie bodiky akosi nestacim sledovat, striehnem na kazde nove info a sucastne na svoje male dieta a vravim si, ze spokojne dieta je dolezitejsie ako nedokoncene uctovnictvo.

ale neda mi sa Ta este neopytat, teda aj tie priebezne polozky pri predzasobeni sa podla bodu 2) a este k tomu zapis do knihy zavazkov?
Pedrotella zaujimalo, ci je mozne mat najskor prijem z priebeznej polozky a potom vydaj do nej a este k tomu nie v jeden den.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

PP - sú väčšinou nie v jeden deň - "sú to peniaze na ceste" a preto sú na PP - "aby sa vlastne na ne nezabudlo - aby sme ich očakávali".

Pri tom predzásobení by som to "na základe usmernenia" nedávala cez PP. Zaúčtovala by som to tak, ako som písala vyššie:
Kniha záväzkov
Osobitná pokladnica - príjem EUR
Na základe výpisu z BU - úhrada záväzku VNDZ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať