Zavrieť

Porady

premlčacia doba pohľadávky

Prosím o radu ohladne pohladávky. Konkrétne by ma zaujímala premlčacia doba. Jedná sa mi o to, že evidujeme pohľadávky od r.2005, doposiaľ sme ich neodpísali a chceme ešte osloviť odberateľov o úhradu. Len neviem, či je možné takéto pohladávky ešte vymahať alebo je to zbytočná námaha. Dakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Všeobecná premlčacia doba u pohľadávok vzniknutých z obchodných záväzkových vzťahov je štvorročná (§ 397 Obchodného zákonníka) a právo sa premlčuje v tejto lehote, ak neustanovuje zákon pre jednotlivé práva osobitnú premlčaciu dobu (napr. jednoročná premlčacia doba podľa § 399 Obchodného zákonníka). Premlčanie možno oddialiť, pokiaľ dlžník svoj dlh uzná. Obchodný zákonník upravuje uznanie dlhu v § 323. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že ak niekto písomne uzná svoj určitý záväzok, predpokladá sa, že v uznanom rozsahu tento záväzok trvá v dobe uznania. Tieto účinky nastávajú aj v prípade, keď pohľadávka veriteľa bola v dobe uznania už premlčaná. Účinky uznania dlhu podporí tiež čiastočné plnenie záväzku, pokiaľ zároveň dlžník neprehlási, že zvyšok záväzku neuznáva, vrátane platenia úrokov patriacich k tomuto záväzku.

    mamataja je offline (nepripojený) mamataja

    mamataja
    Mám takýto problém,pred 8 rokmi som uzavrela kúpnu zmluvu na tovar na splátky,teraz mi prišlo,že posledná splátka nebola uhradená,platila som trvalým príkazom z Poľnobanky,a súd vydal na základe čudných dôkazov,t.j.zmluvy o preberaní pohľadávok,platobný rozkaz na zaplatenie dlhu,samozrejme aj s úrokmi,je to v poriadku?Nie som si vedomá,že som poslednú splátku neuhradila,ako to mám dokázať,po 8 rokoch?Neuplynula už náhodou premlčacia doba?Podotýkam,že za celých 8 rokov ma nikto nevyzval na zaplatenie takejto pohľadavky...Ako mám postupovať,mám na to 15 dní...Vopred ďakujem...

    premlčacia doba pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.