Zavrieť

Porady

odpisy auta kupeneho na uver na 2 roky

prosim o riesenie problemu:
Zivnostnik kupil auto na zivnost. Zaplatil ho ciastocne v hotovosti a vzal si uver od Quatro Car na zvysnu cast. Dostal splatkovy kalendar na 2 roky. Uverova spolocnost je zapisana ako vlastnik auta a zivnostnik ako drzitel.
Ako treba toto auto odpisovat? Uver zacal v 9/2008 a skonci v 8/2010?
Mesacna splatka je rozdelena na istinu, urok, havarijne poistenie, povinne zmluv.poistenie a poistenie GAP.
Poradte mi, prosim...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Kúpa auta a vybavenie úveru sú v účtovníctve dve rozdielne veci.

    Auto sa zaradí do majetku v obstarávacej cene a odpisuje v prvej odpisovej skupine (daňovo), účtovne odpisuješ toľko rokov, koľko sa rozhodneš.

    Úver zaúčtuješ len vo výške istiny. V súvahe r. 2008 nezabudni úver rozdeliť na dlhodobú časť (t.j. nad 12 mesiacov) a krátkodobú časť (t.j. to čo splatíš do 12 mesiacov) - pozor - len z istiny. Úroky a ostatné veci v splátke dávaš do nákladov, úroky na 562, ostatné veci na 518. POZOR: to poistenie nie na 568, na tento účet sa dáva len to poistenie, ktoré máš priamo uzatvorené s poisťovňou.

    Martaaa je offline (nepripojený) Martaaa

    Martaaa
    uctujem v JU a podotykam, ze uverova spolocnost je zapisana v osvedceni o prev. motor. vozidla ako vlastnik a ja len ako drzitel.
    Mozem odpisovat auto, ked nie som vlastnik. Auto nie je kupene na leasing, keby bolo, viem to odpisovat, ale teraz?
    Co teraz?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Martaaa Pozri príspevok
    uctujem v JU a podotykam, ze uverova spolocnost je zapisana v osvedceni o prev. motor. vozidla ako vlastnik a ja len ako drzitel.
    Mozem odpisovat auto, ked nie som vlastnik. Auto nie je kupene na leasing, keby bolo, viem to odpisovat, ale teraz?
    Co teraz?
    Treba si prečítať zmluvu o úvere. Malo by tam byť dohodnuté, kto v tomto prípade automobil odpisuje. Ak odpisovanie prechádza na nájomcu, nájomca zaradí automobil a v zmysle § 24 odst. 1 pism. a odpisuje. treba vychádzať zo zmluvných podmienok. podľa všetkého v tomto prípade nejde o finančný prenájom s právom kúpy...
    (nezabudnite zaevidovať aj záväzok-úver voči splátkovej spoločnosti)

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Martaaa Pozri príspevok
    no a ked som v zmluve nenasla, ze kto to auto odpisuje?
    Určite tam nie je?
    (čo sa mi nechce veriť)
    Zákon o DzP
    § 24 Na začiatok (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

    a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
    Naposledy upravil JankaO : 29.11.08 at 19:46

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Martaaa Pozri príspevok
    no a ked som v zmluve nenasla, ze kto to auto odpisuje?
    No, možno to tam nie je vyslovene doslovne, kto auto odpisuje, ale medzi riadkami ... z kontextu ... nedá sa vydedukovať?

    § 24 ZDP
    (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

    a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičketohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
    b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
    Naposledy upravil Rozalka : 29.11.08 at 19:48

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    zlatica76 Pozri príspevok
    POZOR: to poistenie nie na 568, na tento účet sa dáva len to poistenie, ktoré máš priamo uzatvorené s poisťovňou.
    Nie som si celkom istá, či poistenie uzatvorené s poisťovňou patrí na účet 568.

    § 70 Postupy účtovania:
    (7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.

    Martaaa je offline (nepripojený) Martaaa

    Martaaa
    Dakujem, precitam si este raz tu zmluvu, ale budem teda asi odpisovat to auto ja a to 4 roky, druha stranka veci bude splatka uveru - zavazok voci Quatro Car - to bude 2 roky. A treba ten uver rozdelit na uver do jedneho roka a nad 1 rok? Ako je to v JU?

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Ja účtujem všetky poistné zmluvy t.j. aj poistenie auta na 568 a zatiaľ mi ani jedna daňová kontrola tento postup nevytkla. Veď je to tam aj napísané - poistné.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Je tam slovo poistné, ale vytrhávaš ho z kontextu ... náklady peňažného styku. Platbu poistného osobne nepovažujem za náklad peňažného styku.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Nechcem sa medzi Vás miešať dievčence, ale poistné sa účtuje na účet 568 a basta. Aj podľa Cenigovej to tam patrí.
    Inak sme v téme JU.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.