Zavrieť

Porady

uctovne odpisy - predchadzajuce roky

ahojte,

mam taku otazocku, uctovali sa uctovne odpisy mesacne aj predchadzajuce roky? dostala som sa totiz k uctovnictvu firmy, ktora obstarala majetok 19.2.2006 a uctovala jednym odpisom az na konci roka a hlavne uplatnila rocny odpis, nie len za 11 mes. Predpokladam, ze je to zle, len neviem co s tym. ci to cele opravit a podat DP za r.2006 alebo co?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    emula1 Pozri príspevok
    ahojte,

    mam taku otazocku, uctovali sa uctovne odpisy mesacne aj predchadzajuce roky? dostala som sa totiz k uctovnictvu firmy, ktora obstarala majetok 19.2.2006 a uctovala jednym odpisom az na konci roka a hlavne uplatnila rocny odpis, nie len za 11 mes. Predpokladam, ze je to zle, len neviem co s tym. ci to cele opravit a podat DP za r.2006 alebo co?
    Účtovné odpisy sa učtujú v účtovníctve a daňové odpisy sa uplatňujú v DP.

    Ak napr. v účtovníctve by boli odpisy zaúčtované za 11 mesiacov a daňový odpis sa mal uplatniť celý za 1. rok (akoby za 12 mesiacov), tak rozdiel medzi UO a DO sa zohľadňujev DP.
    Vo Vašom prípade sa akoby neučtovali účtovné odpisy, ale daňové odpisy. (tak mi to vychádza).

    Daňové priznanie máte v správnej výške, lebo je nárok na ročný daňový odpis, ak bol majetok v stave k 31.12.

    V takýchto prípadoch, keď sa zamieňajú účtovné odpisy s daňovými dochádza ku skresleniu účtovného hospodárskeho výsledku. V tomto prípade je to iba o 1 mesačný odpis.
    Ale ak by bol nejaký drahý stroj obstaraný v decembri a naúčtoval by sa ročný odpis, to už by riadne vyskočil rozdiel.

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    azla Pozri príspevok
    Účtovné odpisy sa učtujú v účtovníctve a daňové odpisy sa uplatňujú v DP.

    Ak napr. v účtovníctve by boli odpisy zaúčtované za 11 mesiacov a daňový odpis sa mal uplatniť celý za 1. rok (akoby za 12 mesiacov), tak rozdiel medzi UO a DO sa zohľadňujev DP.
    Vo Vašom prípade sa akoby neučtovali účtovné odpisy, ale daňové odpisy. (tak mi to vychádza).

    Daňové priznanie máte v správnej výške, lebo je nárok na ročný daňový odpis, ak bol majetok v stave k 31.12.

    V takýchto prípadoch, keď sa zamieňajú účtovné odpisy s daňovými dochádza ku skresleniu účtovného hospodárskeho výsledku. V tomto prípade je to iba o 1 mesačný odpis.
    Ale ak by bol nejaký drahý stroj obstaraný v decembri a naúčtoval by sa ročný odpis, to už by riadne vyskočil rozdiel.
    mne to tiez tak pripada, ze sa zamenili UO s DO. HV bol skresleny, vysiel vyssi zisk, ale co sa tyka danoveho dopadu nemalo by to byt skreslene. Tak teraz neviem, necham to tak? Co mi odporucas?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Daňovo to máš v poriadku, čiže žiadne DDP.

    V účtovníctve si spracuj smernicu pre odpisovanie majetku (čo sa týka účtovných odpisov). Podľa tejto smernice už teraz postupuj.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja by som to tak nechala. Môže sa to obhájiť tak, UO=DO t.j. ročný DO sa rozpočítal na na počet mesiacov účtovného odpisovania.

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    este som sa teraz zamyslala...
    ak necham tie predch. roky tak, ak budem tento rok a dalsi chciet postupovat uz spravne, tak mi nebude sediet vyska opravok za minule roky a ani dalej pri dokonceni odpisovania

    uctovne odpisy - predchadzajuce roky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.