Zavrieť

Porady

účtovanie sociálneho fondu

Dobrý deň,
môže mi niekto poradiť ako správne účtovať sociálny fond (SF)?
Ak robím výplaty tak tvorbu SF účtujem na 527/472 a v banke mám osobitný účet pre SF kde účtujem 221SF/261 a opačne 261/221hlavný účet.
Teraz sme nakúpili vianočné balíčky pre zamestnancov z pokladne ako to mám zaúčtovať? a treba tiež z účtuSF ponížiť o sumu vianočných balíčkov, a ako to mám zaúčtovať? A ako to funguje ak by som nemala vedený v banke osobitný účet pre SF? Ďakujem pekne za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vrbovnica Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môže mi niekto poradiť ako správne účtovať sociálny fond (SF)?
    Ak robím výplaty tak tvorbu SF účtujem na 527/472 a v banke mám osobitný účet pre SF kde účtujem 221SF/261 a opačne 261/221hlavný účet.
    Teraz sme nakúpili vianočné balíčky pre zamestnancov z pokladne ako to mám zaúčtovať? a treba tiež z účtuSF ponížiť o sumu vianočných balíčkov, a ako to mám zaúčtovať? A ako to funguje ak by som nemala vedený v banke osobitný účet pre SF? Ďakujem pekne za odpovede
    Zvlášť účet v banke nie je potrebný. Nákup balíčkov zo SF z podkladne zaúčtuješ 472/211AE. Nezabudni to zamestnancom zdaniť.

    dahada je offline (nepripojený) dahada

    dahada
    Tvorba SF 527/472 a prevod medzi bankovými účtami 221SF/221BÚ
    Čerpanie SF: 472/211 suma vo výške vian.balíčkov
    261/221 SF
    211/261
    alebo priamo medzi ban.účtami: 221 BÚ/221SF

    piškotka je offline (nepripojený) piškotka

    piškotka
    Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako zaúčtovať vianočný balíček do mzdy zamestnanca a ako to zdaniť, či to bude súčsťou hrubej mzdy, alebo ako. Prosím, skúste mi poradiť konkrétne účty, budem vďačná.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    piškotka Pozri príspevok
    Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako zaúčtovať vianočný balíček do mzdy zamestnanca a ako to zdaniť, či to bude súčsťou hrubej mzdy, alebo ako. Prosím, skúste mi poradiť konkrétne účty, budem vďačná.

    pozri napr. tu:
    http://www.porada.sk/t96030-euro-bal...ht=bal%ED%E8ek

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    piškotka Pozri príspevok
    Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako zaúčtovať vianočný balíček do mzdy zamestnanca a ako to zdaniť, či to bude súčsťou hrubej mzdy, alebo ako. Prosím, skúste mi poradiť konkrétne účty, budem vďačná.
    Najskôr zaúčtuješ nákup 333/211(221). Potom dáš celú hodnotu balíčka aj s DPH do výplaty každému zamestnancovi a vtedy zaúčtuješ 472/333. Daň 19% je vypočítaná zo zdaniteľnej mzdy navýšenej aj o vianočný balíček. Potom preúčtuješ prevod medzi analytickými účtami 211 alebo 221 podľa toho kde eviduješ prostriedky SF.

    piškotka je offline (nepripojený) piškotka

    piškotka
    Ďakujem veľmi pekne.
    A keby sme im dali napr. nejaké poukážky na nákup v obchodnom dome musím to účtovať cez cenniny a ak áno tak ako?????

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    piškotka Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne.
    A keby sme im dali napr. nejaké poukážky na nákup v obchodnom dome musím to účtovať cez cenniny a ak áno tak ako?????
    Nákup 213/211(221). Výdaj zamestnancom cez interný doklad 333/213. Výplatné pásky 472/333. A potom preúčtuj medzi analytikami 211 alebo 221.

    alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

    alusa783
    toto je už staršia téma ale chcela by som si ustit informácie o socialnom fonde
    medzičasom sa zakon zmenil takže veci kupené z neho sa už nezdanujú
    učtovanie (mam v tom trochu chaoz tak prosím odsuhlasit alebo napísať spravne)
    každý mesiac prevediem na 472 0,6% z hrubých miezd zamestnancov (nie dohodárov)
    ked tam bude dosť fin prostriedkov môžem im uhradiť stravné listky
    - zaučtujem SL normalne ako vždy
    potom mi na učte 335 zostane vysiet suma 45% napr - 45e,
    potom to interným dokladom zaučtujem 472/335 malo by sa mi to pekne vyrovnať

    výplatná páska, tam kde je riedok - stravné lístky dám hodnotu 0
    ale inak nič?
    pri kontrole SF predložím len AE a ak bolo z neho čerpané tak aj kopie bločkov, faktur?
    neni potrebné pre istotu aj aby podpísal zamestnanec že bol upovedomený že SL boli hradené zo SF ?

    druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

    druzstvo81
    prosím Vás, tvorí sa SF z odmeny štatutárov (kt. majú odmenu raz do roka, čiže nepravidelný príjem) ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    druzstvo81 Pozri príspevok
    prosím Vás, tvorí sa SF z odmeny štatutárov (kt. majú odmenu raz do roka, čiže nepravidelný príjem) ?
    Nie.

    free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

    free_cool_in
    Mozem sa, prosim Vas, spytat - k akemu datumu sa uctuje tvorba socialneho fondu? Tento rok mame zamestnanca, tak kazdy mesiac z predpokladaneho objemu hrubej mzdy k 15. dnu? A dokedy ho treba vycerpat? Dakujem za odpovede a pomoc

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    free_cool_in Pozri príspevok
    Mozem sa, prosim Vas, spytat - k akemu datumu sa uctuje tvorba socialneho fondu? Tento rok mame zamestnanca, tak kazdy mesiac z predpokladaneho objemu hrubej mzdy k 15. dnu? A dokedy ho treba vycerpat? Dakujem za odpovede a pomoc
    Ja účtujem vždy k poslednému dňu v mesiaci

    free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

    free_cool_in
    Ok, cize ako tvorim mzdu, tak zaroven vytvorim aj socialny fond vo vyse 0,6% - 1% z objemu hrubych miezd zo zavislej cinnosti (nie dohodarov). Cely rok ho tam uctujem... Dokedy ho vsak musim zuctovat, cerpat prostriedky? Nevieme?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.