Zavrieť

Porady

výpovedná doba a odstupné

Prosím o radu - zamestnávateľ dal 3-mesačnú výpoveď pracovníčke z organizačných dôvodov. Počas tohoto obdobia bude dostávať mzdu, ale nebude pracovať, pretože nemá kde. Po uplynutí tohoto obdobia má nárok aj na 3-mesačné odstupné?
Ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

anna169 Pozri príspevok
Prosím o radu - zamestnávateľ dal 3-mesačnú výpoveď pracovníčke z organizačných dôvodov. Počas tohoto obdobia bude dostávať mzdu, ale nebude pracovať, pretože nemá kde. Po uplynutí tohoto obdobia má nárok aj na 3-mesačné odstupné?
Ďakujem.
Áno, má (ak jej pracovný pomer trval viac ako 5 rokov).
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

naviažem na túto tému a opýtam sa či stále platí že odstupné sa iba zdaňuje a neodvádzajú sa z neho odvody? Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Podľa § 118 ods.2 sa
<link rel="File-List" href="file:///D:/DOCUME%7E1/KOLLAR%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <woNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style>(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->preto sa nezapočítava do vymeriavacieho základu pre odvody poistného do SP a ZP.
<!--[endif]-->
Naposledy upravil Marína : 15.12.08 at 13:34
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

aj ja mám otázku, čiže ak zamestanec dostal z org. dôvodov výpoveď a dostáva plat ikeď "sedí doma", tak ak neodrobil viac ako 5 rokov, tak na odstupné už nemá nárok vôbec? je to tak?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lila Pozri príspevok
aj ja mám otázku, čiže ak zamestanec dostal z org. dôvodov výpoveď a dostáva plat ikeď "sedí doma", tak ak neodrobil viac ako 5 rokov, tak na odstupné už nemá nárok vôbec? je to tak?
Dosť stroho si popísala situáciu, preto si mnohé veci musím v odpovedi len domyslieť.

Zamestnanec má v prípade výpovede z org. dôvodov nárok na odstupné vždy.

Neviem, prečo "sedí doma" - predpokladám, že nemáte pre neho prácu a preto dostáva náhradu mzdy za prekážky na strane zamestnávateľa. TO nemá žiadny vplyv na nárok na odstupné.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ako je to prosím v prípade, ak PP je ukončený podľa dohody §60 a je tam uvedený aj dôvod z organ. dôvodov.
Zamestanec má nárok na 2 mes. odstupné /PP trval menej ako 5rokov/ a PP sa ukončí dňom, ktorý je uvedený na tejto dohode?
0 0
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

áno.. pracovný pomer mu skončí tak ako sa dohodli v dohode o skončení pracovného pomeru...
0 0
anitram anitram

anitram je offline (nepripojený) anitram

Dobry den,

ja mam tiez otazocku k tejto problematike. Dostala som vypoved z organizacnych dovodov - presnejsie z dovodu nadbytocnosti. Vypovedna doba je 2 mesiace a uplynie mi k 31.1.2009 + dostanem 2 mesacne odstupne. Moja otazocka znie, ak sa mi podari najst si pracu skor ako po 31.1.2009 a odidem z firmy v priebehu vypovednej doby (v januari), moze mi zamestnavatel siahnut na odstupne a jednomesacny plat za januar?? V pracovnej zmluve este nemam klauzulu o tom, ze ak nezotrvam pocas vypovednej doby v praci, ma narok zam-el na jednomesacny plat. Niekde som citala, ze ak nezotrvam v praci pocas vypovednej doby, tak sa to povazuje za hrube porusenie pracovneho poriadku a moze skoncit PP so mnou okamzite bez naroku na odstupne, ale na druhej strane vypoved som dostala ja z org.zmien, cize som ju nedavala ja, pretoze by som mala lukrativnejsiu ponuku.

Vdaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anitram Pozri príspevok
Dobry den,

ja mam tiez otazocku k tejto problematike. Dostala som vypoved z organizacnych dovodov - presnejsie z dovodu nadbytocnosti. Vypovedna doba je 2 mesiace a uplynie mi k 31.1.2009 + dostanem 2 mesacne odstupne. Moja otazocka znie, ak sa mi podari najst si pracu skor ako po 31.1.2009 a odidem z firmy v priebehu vypovednej doby (v januari), moze mi zamestnavatel siahnut na odstupne a jednomesacny plat za januar?? V pracovnej zmluve este nemam klauzulu o tom, ze ak nezotrvam pocas vypovednej doby v praci, ma narok zam-el na jednomesacny plat. Niekde som citala, ze ak nezotrvam v praci pocas vypovednej doby, tak sa to povazuje za hrube porusenie pracovneho poriadku a moze skoncit PP so mnou okamzite bez naroku na odstupne, ale na druhej strane vypoved som dostala ja z org.zmien, cize som ju nedavala ja, pretoze by som mala lukrativnejsiu ponuku.

Vdaka
Ak to v PZ uvedené nemáš, nemôže si nárokovať tzv. pokutu za nezotrvanie v práci počas VD, ale na druhej strane, tvoja absencia v práci sa bude hodnotiť ako porušenie PD, za čo môže byť okamžité skončenie PP. Takže si to zváž. Ak máš nejakú inú prácu, skús dohodu z organiz. dôvodov, tak sa zachová nárok na odstupné, a VD nemusíš odpracovať.
0 0
mab mab

mab je offline (nepripojený) mab

Ahojte, chcem sa s pýtať ohľadom tejto témy, zamestnanec dostal výpoveď vo firme, v ktorej pracuje viac ako 5 rokov t.j. od r. 2002. Počas tejto doby zamestnania nastala zmena zamestnávateľa z dôvodu jeho predaja ešte v roku 2004. Všetci zamestnanci prešli k novému zamestnávateľovi prestupom. Teraz spoločnosť dala zamestnancovi výpoveď z org. dôvodov podľa §63 ods. 1 b), dobre uvažujem, že podľa ZP má zamestnanec nárok na 3 mes. výp. dobu a 3 mesačné odstupné. Lebo podľa ZP §31 ods. 1 všetky práva prešli na nového zamestnávateľa a teda sa posudzuje že zamestnanec pracuje vo firme viac ako 5 rokov. Alebo má nárok len na 2 mes. VD a odstupné? ďalej sa chcem spýtať musí byť vo výpovedi táto lehota uvedená alebo nie je to podmienka nároku?
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
mab Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa s pýtať ohľadom tejto témy, zamestnanec dostal výpoveď vo firme, v ktorej pracuje viac ako 5 rokov t.j. od r. 2002. Počas tejto doby zamestnania nastala zmena zamestnávateľa z dôvodu jeho predaja ešte v roku 2004. Všetci zamestnanci prešli k novému zamestnávateľovi prestupom. Teraz spoločnosť dala zamestnancovi výpoveď z org. dôvodov podľa §63 ods. 1 b), dobre uvažujem, že podľa ZP má zamestnanec nárok na 3 mes. výp. dobu a 3 mesačné odstupné. Lebo podľa ZP §31 ods. 1 všetky práva prešli na nového zamestnávateľa a teda sa posudzuje že zamestnanec pracuje vo firme viac ako 5 rokov. Alebo má nárok len na 2 mes. VD a odstupné? ďalej sa chcem spýtať musí byť vo výpovedi táto lehota uvedená alebo nie je to podmienka nároku?
Ak v zmysle §31 ZP prešli práva a povinnosti na kupujúceho zamestnávateľa, tak fakt je ten, že zamestnanec je zamestnaný uňho viac ako 5 rokov, tak správne bude mať nárok na 3-mesačnú VD a 3-mesačné odstupné...
Uvedenie nároku vo výpovedi nie je podmienené, ale určite férové a jednoznačne to doporučujem uviesť.
0 0
mab mab

mab je offline (nepripojený) mab

V tom potvrdení o prestupe je napísané: že je v spoločnosti XY zamestnaný od r. 2002 a sa odkúpením spoločnosti XY stal zamestnancom spoločnosti XX od 1.8.2004. Ale žiadna nová pracovná zmluva k tomuto dátumu nebola uzatváraná a ani žiadna výpoveď k tomuto dátumu vtedy nebola. Je to teda v zmysle §31 ZP? A je to posudzované že robí dlhšie ako 5 rokov, napriek tomu že tam uvádzajú že je zamestnancom od 1.8.2004?
Naposledy upravil mab : 19.12.08 at 19:49
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
mab Pozri príspevok
V tom potvrdení o prestupe je napísané: že je v spoločnosti XY zamestnaný od r. 2002 a sa odkúpením spoločnosti XY stal zamestnancom spoločnosti XX od 1.8.2004. Ale žiadna nová pracovná zmluva k tomuto dátumu nebola uzatváraná a ani žiadna výpoveď k tomuto dátumu vtedy nebola. Je to teda v zmysle §31 ZP? A je to posudzované že robí dlhšie ako 5 rokov, napriek tomu že tam uvádzajú že je zamestnancom od 1.8.2004?
Ano, v zmysle Zákonníka práce tento zamestnanec je zamestnaný dlhšie ako 5 rokov...Nová pracovná zmluva sa nerobí, nakoľko spoločnosť XX prevzala (odkúpila) všetky práva a povinnosti vyplývajúce z pracovno-právneho vzťahu...Ani výpoveď tam nemohla byť, nakoľko by to bolo v rozpore so Zákonníkom práce...
Ten dátum od 1.8.2004 slúži na iné účely...na účely rátania dlžky trvania pracovného pomeru nie je tento dátum dôležitý...Pracovný pomer trvá od roku 2002 nepretržite...

Aj keby napríklad teraz odkúpila dalšia firma tohto pracovníka, tak by sa mu rátalo trvanie PP od roku 2002...
0 0
JulcoZulco JulcoZulco

JulcoZulco je offline (nepripojený) JulcoZulco

precital som vsetky prispevky, no aj tak mam otazku, tak opisem celu situaciu.. zamestnavatel nas rusi z organizacnych dovodov, tj. dostavame vypoved (mala by byt podla §63 ods.1 pis.b). ponukol nam nahradne miesto, ktore sme ale odmietli. ted nam chce dat vypoved podla §60 ZP s 2-mesacnou vypovednou lehotou (kedze pracujeme menej ako 5rokov). teraz mam otazky.. nechceme pristupit na dohodu o vypovedi z §60, lebo sa bojime, ze tym stratime narok na odstupne, kedze by slo o obojstranny pravny ukon. mame pravdu? ak by sme si stali za vypovedou podla §63 ods.1 pis b), co je jednostranny pravny ukon zo strany zamestnavatela, prisluchalo by nam odstupne podla §76 (novelizovane v roku 2007), je tak? ako je to ale s vypovednou lehotou? priklad - ak by sme mali vypovednu lehotu napr do 28.2 2009, pocas ktorej dostavame plat vzdy k vyplatnemu terminu a OKREM TOHO nam este prislucha aj odstupne vo vyske 2-mesacneho platu? toto mi nie je jasne, ci si zamestnavatel moze vybrat - ze alebo nam da 2mes.vyp.dobu, alebo odstupne. pripominam, ze nas rusia z organizacnych dovodov..
mockrat dakujem
0 0
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

takže po poriadku... pri skončení pracovného pomeru z organizačných dôvod sú dve možnosti a to: 1/ skončenie pracovného pomeru dohodou s uvedením dôvodu, že sa jedná o skončenie pracovného pomeru podľa §63 odst. 1 písm. b/. V tomto prípade pracovný pomer skončí dňom dohodnutým v dohode o skončení pracovného pomeru s nárokom na odstupné, ktoré je vo Vašom prípade tak ako píšete 2 mesiace.
2/ výpoveď pracovného pomeru podľa §63 odst. 1 písm. B/, kde Vám vzniká nárok na výpovednú dobu / vo Vašom prípade 2 mesiace/, od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Po skončení pracovného pomeru Vám vzniká nárok na 2 mesačné odstupné. Takže v druhom prípade máte nárok aj na výpovednú dobu aj na odstupné.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Dobry den,

chcela by som sa spytat na niekolko veci ohladne vypovede zo strany zamestnavatela ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a naroku na odstupne.

Dna 22.5.206 som nastupila po skonceni MD do noveho zamestnania. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu urcitu do 31.8.2009. Táto doba bola dohodnuta ako zastup pocas MD predchadzajucej zamestnankyne. Momentalne je na RP, ktory jej konci 16.8.2009. Zamestnavatel nam obom oznamil, ze toto miesto sa bude z organizacnych dovodov rusit a obe dostaneme vypovede, lebo sme sa stali nadbytocnymi. Chcela by som sa preto spytat ci mame obe narok na odstupne a kolkomesacne. Vypoved chce mne dat vo februari. Podla toho co som tu citala, by som mala mat narok ak som to dobre pochopila na dvoj-mesacne odstupne s dvojmesacnou vypovednou lehotou, lebo som nemala v danej firme odpracovanych viac ako 5 rokov a co sa tyka zamestnankyne, ktora je na RD zakon stanovuje, ze RD sa povazuje za ochrannu dobu, tak by jej zamestnavatel nemal dat vypoved az po skonceni MD a tiez by mala mat narok na odstupne a to 3-mesacne, lebo v danej organizacii odpracovala viac ako 5 rokov. Neviem, ci to tak je spravne, nie som si tym uplne ista, preto vas prosim o radu. Dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

AVRIL Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa spytat na niekolko veci ohladne vypovede zo strany zamestnavatela ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a naroku na odstupne.

Dna 22.5.206 som nastupila po skonceni MD do noveho zamestnania. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu urcitu do 31.8.2009. Táto doba bola dohodnuta ako zastup pocas MD predchadzajucej zamestnankyne. Momentalne je na RP, ktory jej konci 16.8.2009. Zamestnavatel nam obom oznamil, ze toto miesto sa bude z organizacnych dovodov rusit a obe dostaneme vypovede, lebo sme sa stali nadbytocnymi. Chcela by som sa preto spytat ci mame obe narok na odstupne a kolkomesacne. Vypoved chce mne dat vo februari. Podla toho co som tu citala, by som mala mat narok ak som to dobre pochopila na dvoj-mesacne odstupne s dvojmesacnou vypovednou lehotou, lebo som nemala v danej firme odpracovanych viac ako 5 rokov a co sa tyka zamestnankyne, ktora je na RD zakon stanovuje, ze RD sa povazuje za ochrannu dobu, tak by jej zamestnavatel nemal dat vypoved az po skonceni MD a tiez by mala mat narok na odstupne a to 3-mesacne, lebo v danej organizacii odpracovala viac ako 5 rokov. Neviem, ci to tak je spravne, nie som si tym uplne ista, preto vas prosim o radu. Dakujem.
Ak ti zamestnávatel "doručí výpoved vo februári 2009", tak od 1.3.09 ti začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota a máš nárok na 2mesačné odstupné, ako píšeš.
A taktiež ako píšeš, druhej zamestnankyni môžu dať výpoveď "z nadbytočnosti" až po ukončení RD (ak by rušili firmu alebo jej časť, tak môžu aj počas RD), t.j. najskôr 17.8.09, kedy jej končí ochranná doba z dôvodu čerpania RD. Ak jej doručia výpoved do 31.8.09, tak od 1.9.09 jej začne plynúť 3-mesačná výpovedná doba (to v prípade, ak vo firme "odpracovala" aspon 5rokov, obdobie čerpania RD sa do "odpracovaných rokov" neráta!; inak 2-mesačná VD). Má nárok na 3mesačné odstupné, nakolko jej prac.pomer "trval" aspon 5rokov.
Naposledy upravil brčko : 26.12.08 at 20:06
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AVRIL Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa spytat na niekolko veci ohladne vypovede zo strany zamestnavatela ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a naroku na odstupne.

Dna 22.5.206 som nastupila po skonceni MD do noveho zamestnania. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu urcitu do 31.8.2009. Táto doba bola dohodnuta ako zastup pocas MD predchadzajucej zamestnankyne. Momentalne je na RP, ktory jej konci 16.8.2009. Zamestnavatel nam obom oznamil, ze toto miesto sa bude z organizacnych dovodov rusit a obe dostaneme vypovede, lebo sme sa stali nadbytocnymi. Chcela by som sa preto spytat ci mame obe narok na odstupne a kolkomesacne. Vypoved chce mne dat vo februari. Podla toho co som tu citala, by som mala mat narok ak som to dobre pochopila na dvoj-mesacne odstupne s dvojmesacnou vypovednou lehotou, lebo som nemala v danej firme odpracovanych viac ako 5 rokov a co sa tyka zamestnankyne, ktora je na RD zakon stanovuje, ze RD sa povazuje za ochrannu dobu, tak by jej zamestnavatel nemal dat vypoved az po skonceni MD a tiez by mala mat narok na odstupne a to 3-mesacne, lebo v danej organizacii odpracovala viac ako 5 rokov. Neviem, ci to tak je spravne, nie som si tym uplne ista, preto vas prosim o radu. Dakujem.
Je niekoľko možností, ako by mohla firma s vami oboma ukončiť PP. Jedným z nich je už ten popisovaný, že dostaneš výpoveď z dôvodu organizačných zmien. Vtedy by si mala nárok na odstupné aj na výpovednú dobu.

Ale píšeš, že si na zastupovaní iného zamestnanca počas RD. Ak to máš priamo takto zakotvené v pracovnej zmluve (že doba určitá do ..... alebo na dobu zastupovania zamestnanca XY počas RD), tak sa vás oboch môže zamestnávateľ ľahko "zbaviť". Stačí mu, ak sa s tou na RD dohodne na skončení PP k určitému dňu a ponúkne jej odstupné. Ona pred ukončením PP napíše, že nastupuje do zamestnania a že končí rodičovskú dovolenku (dátum dá deň pred dohodnutým skončením PP). Na základe tohto oznámenia skončí tvoj PP ku dňu jej nástupu z RD a ona skončí s nejakým odstupným. Ty by si v takom prípade nemala nárok na odstupné ani výpovednú dobu.

Preto si dobre pozri, ako máš v pracovnej zmluve formulovanú dobu určitú.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Vdaka za upozornenie,

precitala som si to az teraz, zmluvu mam na dobu urcitu do 31.8.2009, ale nie je tam ziadna zmienka o zastupovani pocas MD, to bolo dohodnute len ustne, dnes 28.1.2009 som dostala vypoved z organizačnych dovodov podla § 63 odst.1 pism. b, s dvojmesacnou vypovednou lehotou a 2- mes. odstupnym, koncim teda 31.3.2009. Kolegyni, ktora je na MD dal tiez vypoved s 3- mesacnou vyp. lehotou a 3- mes. odstupnym, lebo mala odpracovanych viac ako 5 rokov. Chcela som sa este spytat, co ak dana vypoved mi bude sice dorucena, cize ju prevezmem, ale ju nepodpisem, zacne mi aj tak plynut vypovedna lehota.
PS: Prave teraz na nu cakam, mam mi byt v najblizsej hodine dorucena.
0 0
JulcoZulco JulcoZulco

JulcoZulco je offline (nepripojený) JulcoZulco

ano, aj tak zacne plynut, pretoze je to a moze to byt jednostranny ukon zo strany zamestnavatela. iba ak by to bola dohoda podla §60, museli by suhlasit a podpisat obe strany .. zacne plynut prveho nasledujuceho mesiaca po doruceni. ty taktiez mozes poziadat zamestnavatela, ze nechces vypovednu lehotu a on ti MUSI vyhoviet, tym padom by si nemala vypovednu, ale iba odstupne..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať