Zavrieť

Porady

zálohova faktúra

nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

dobrý deň,

chcem sa spýtať či firma ktorá sa zaoberá s nákladnou dopravou môžu na nich vystavovať zálohové faktúry. účtovanie v JU,sú platcom DPH.

ďakujem
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nira,
asi som nepochopila otázku.

Každý kto poskytuje službu, alebo dodáva tovar môže od svojho odberateľa požadovať zálohu.
Dopravca predsa nie je výnimkou.

Alebo sa pýtaš niečo iné?
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

nie, dobre si odpovedala to som potrebovala ale chcem sa spýtať ešte.
aj firma môže vystavovať zálohové faktúry?
a ak sa nemýlim je to tak že firma vystaví zálohovú faktúru a ked je faktúra uhradená tak až potom vystavia originál faktúry a až v tedy si DPH uplatní.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Áno, aj ja to tak chápem.

Firma vystaví zálohovú fa bez DPH. Až po úhrade má povinnosť vystaviť do 15.dní riadnu faktúru s DPH v sume úhrady. Čiže daňová povinnosť a právo na odpočítanie vzniká dňom úhrady, alebo dňom dodania tovaru alebo poskytnutia služby.

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte!
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

dakujem velmi pekne za odpovede
prajem príjemný dník
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tu je príklad: http://www.porada.sk/861169-post3.html
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

Pletiete si pojmy "predfaktúra" a "zálohová faktúra". Predfaktura sa vystaví a nezahrnie sa do príjmov DPH. / Teda jej vystavením nevzniká daňová povinnosť/ Až po uhradení sa vystaví do 15 dní faktúra.
Zálohová faktúra je riadna faktúra, len v popise výkonu je napísane, že :"fakturujeme Vám dohodnutú zálohu...." Tam musí byť uvedené všetko včetne DPH a daňová povinnosť vzniká dátumom vystavenia / bez ohľadu na to či bola uhradená alebo nie/. Pri konečnej faktúre sa táto odpočíta z celkovej sumy .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kabatik Pozri príspevok
Pletiete si pojmy "predfaktúra" a "zálohová faktúra". Predfaktura sa vystaví a nezahrnie sa do príjmov DPH. / Teda jej vystavením nevzniká daňová povinnosť/ Až po uhradení sa vystaví do 15 dní faktúra.
Zálohová faktúra je riadna faktúra, len v popise výkonu je napísane, že :"fakturujeme Vám dohodnutú zálohu...." Tam musí byť uvedené všetko včetne DPH a daňová povinnosť vzniká dátumom vystavenia / bez ohľadu na to či bola uhradená alebo nie/. Pri konečnej faktúre sa táto odpočíta z celkovej sumy .
Predfaktúra = zálohová fa. Takže si nepletú nič.
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

Predfaktúra sa určite nerovná zálohovej faktúre. Predfaktúra môže byť vystavená / a väčšinou to tak aj býva/ na celú sumu za výkon. Záloha je záloha. Teda časť sumy za výkon. A rozdiel je aj v daňovej povinnosti.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

kabatik Pozri príspevok
Zálohová faktúra je riadna faktúra, len v popise výkonu je napísane, že :"fakturujeme Vám dohodnutú zálohu...." Tam musí byť uvedené všetko včetne DPH a daňová povinnosť vzniká dátumom vystavenia / bez ohľadu na to či bola uhradená alebo nie/.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

kabatik Pozri príspevok
Predfaktúra sa určite nerovná zálohovej faktúre. Predfaktúra môže byť vystavená / a väčšinou to tak aj býva/ na celú sumu za výkon. Záloha je záloha. Teda časť sumy za výkon. A rozdiel je aj v daňovej povinnosti.
kabatik určite sa mýliš
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kabatik Pozri príspevok
Predfaktúra sa určite nerovná zálohovej faktúre. Predfaktúra môže byť vystavená / a väčšinou to tak aj býva/ na celú sumu za výkon. Záloha je záloha. Teda časť sumy za výkon. A rozdiel je aj v daňovej povinnosti.
Predfaktúra = proforma faktúra = zálohová faktúra, a to na 1 000%.
Záloha môže byť zaplatená vopred aj v 100% výške výkonu.
Rozdiel nie je v žiadnom prípade v daňovej povinnosti.
Proforma faktúra = zálohová faktúra = predfaktúra sa vystavuje bez DPH a slúži len na získanie platby vopred. Vôbec sa o nej neúčtuje, len úhrada 314, 324 oproti účtu 221, resp. 211 na príslušnej strane.
Z hľadiska DPH sme povinní na základe prijatej platby vystaviť faktúru, ktorá je však z hľadiska účtovného stále faktúrou zálohovou = proforma faktúrou = predfaktúrou slúžiacou čisto len pre účely odvodu a nároku na odpočet DPH. Ak sa uskutoční dodanie služby alebo tovaru vystaví sa v zmysle zákona o DPH súhrnná faktúra /často používaný termín konečná faktúra/, na ktorej vykonáme odpočet ntto i DPH zo zálohovej faktúry a o tejto faktúre účtujeme už aj v účtovníctve. Ak bola záloha uhradená v 100% výške, tak na súhrnnej faktúre bude vyznačené k úhrade nula.

P.s. Ak si dáš do lišty hľadať napr. zálohové faktúry nájdeš to na Porade x-krát rozobrané z rôznych uhlov ohľadu....
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

Sorry. som si to overoval a máte pravdu. Tento spôsob neplatí dlho a tak som o ňom nevedel. Ja som múdrejší a vy sa, dúfam nehneváte.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kabatik Pozri príspevok
Sorry. som si to overoval a máte pravdu. Tento spôsob neplatí dlho a tak som o ňom nevedel. Ja som múdrejší a vy sa, dúfam nehneváte.
Určite sa nehneváme.. najmä keď máš takého rozkošného smailika

P.s. ale aby si bol ešte múdrejší iný postup akože zálohová faktúra a predfaktúra nie je to isté ani nikdy neplatil
Naposledy upravil evina : 03.12.08 at 19:18
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

Účtovník robil inventúru a výsledok odovzdáva šéfovi:

- Šéfko, urobil som inventúru. Desaťkrát som všetko prepočítal.

- To je výborné.

- Tu máte všetkých desať výsledkov.
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

EVKA MUŠKA
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Dobrý deň chcela by som sa spýtať na jednu vec, a to:
vystavila som firme xxx zálohovú faktúru na 4 700 000,- Sk (samozrejme bez DPH, teda na celkovú sumu), faktúra bola vystavená 28.07.2008. Úhrady prichádzali priebežne 2 ešte v mesiaci 07/2008, ďalšie v mesiaci 08/2008.
Na základe toho, že fa bola uhradená celá, vystavila som teda ostrú fa, ktorá obsahovala sumu bez DPH, DPH a sumu spolu (28.08.2008) samozrejme som od nej odpočítala zálohy a teda k úhrade bola 0.
Pri daňovej kontrole nám povedali, že tá zálohová fa mala byť rozdelená na 2 časti a to zálohová a ostrá za 07/2008 a zálohová a ostrá fa za 08/2008, keďže aj úhrady boli také aké boli.
Čo je na tom pravdy???


Ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ondrejková Pozri príspevok
Dobrý deň chcela by som sa spýtať na jednu vec, a to:
vystavila som firme xxx zálohovú faktúru na 4 700 000,- Sk (samozrejme bez DPH, teda na celkovú sumu), faktúra bola vystavená 28.07.2008. Úhrady prichádzali priebežne 2 ešte v mesiaci 07/2008, ďalšie v mesiaci 08/2008.
Na základe toho, že fa bola uhradená celá, vystavila som teda ostrú fa, ktorá obsahovala sumu bez DPH, DPH a sumu spolu (28.08.2008) samozrejme som od nej odpočítala zálohy a teda k úhrade bola 0.
Pri daňovej kontrole nám povedali, že tá zálohová fa mala byť rozdelená na 2 časti a to zálohová a ostrá za 07/2008 a zálohová a ostrá fa za 08/2008, keďže aj úhrady boli také aké boli.
Čo je na tom pravdy???


Ďakujem za odpoveď
Kontrola má pravdu, podľa § 19 Zákona o dph
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
teda lopaticky:
do 15 dní od prijatia preddavku ste boli povinný vystaviť faktúru k prijatej platbe, takže za mesiac 07/08 mala byť jedna. Za prijatú zálohu v 08/08, ak ešte dodanie služby, alebo tovaru, na ktorú boli preddavky prijaté nebolo uskutočnené, mala byť vystavené rovnako, summárum, celkovo
2 faktúry za prijaté platby s rozpisom dph.
0 0
AJKA12 AJKA12

AJKA12 je offline (nepripojený) AJKA12

Dobry den, prosim vas ja by som sa chcela informovat. Nasa firma nie je platcom dph. Mame internetovy obchod.Ludia si objednaju urcity tovar a my ho objedname od dodavatela.

Ako mam vystavovat faktury? Ked platba nabehne skor, ako mam tovar k dispozicii.

Tovar im dodam vzdy do tyzdna.

prosim poradte
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
AJKA12 Pozri príspevok
Dobry den, prosim vas ja by som sa chcela informovat. Nasa firma nie je platcom dph. Mame internetovy obchod.Ludia si objednaju urcity tovar a my ho objedname od dodavatela.

Ako mam vystavovat faktury? Ked platba nabehne skor, ako mam tovar k dispozicii.

Tovar im dodam vzdy do tyzdna.

prosim poradte
Keďže nie ste platcami DPH, tak sa na Vás zákon o DPH nezťahuje. Vystavíte FA pri odoslaní tovaru spotrebiteľovi s tým, že na nej bude uvedená prijatá platba a FA bude vlastne nulová, alebo poznámka neuhrádzať, uhradené zálohou.
0 0
AJKA12 AJKA12

AJKA12 je offline (nepripojený) AJKA12

ekopo Pozri príspevok
Keďže nie ste platcami DPH, tak sa na Vás zákon o DPH nezťahuje. Vystavíte FA pri odoslaní tovaru spotrebiteľovi s tým, že na nej bude uvedená prijatá platba a FA bude vlastne nulová, alebo poznámka neuhrádzať, uhradené zálohou.

Dakujem velmi pekne, ste mi moc pomohli. Takze nemusim robit zalohovu fakturu a staci mi napisat na fakturu len poznamku neuhrádzať, uhradené zálohou. Treba tam aj napisat kedy to bolo uhradene do tej poznamky?

Ajka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať