Zavrieť

Porady

Prenajatý majetok a novo obstaraný majetok nezaradený do používania

Dobrý deň, poprosím o radu skúsenejších!

Spoločnosť(SRO, PÚ - platca DPH) je v prenajatých priestoroch a už si obstarala novú nehnuteľnosť ktorú bude používať na pod.účely. Nehnuteľnosť je už zapísaná v katastri, ale stále ju nemám zaradenú do majetku, nakoľko tam prebiehajú stavebné úpravy a nevyužívame ju zatiaľ. Už mi chodia faktúry za plyn, eletrinu, vodu..atď., na tú novú nehnuteľnosť ktorú vlastníme.
Ako zaúčtovať preddavky na plyn, elektrinu, vodu...?
Zatiaľ to dávam na 042 - nakoľko nehnuteľnosť nepoužívame. Je to tak správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    robíš správne, hoci ja by som budovu zaradila, ked mám LV.
    Neuplatníš daňové odpisy, ak uznáš za vhodné, kedže budovu nevyužívaš.
    Neviem akého charakteru sú tie stavebné úpravy - ak bránia riadnemu užívaniu - teda robíš technické zhodnotenie, tie náklady na energie súvisia s obstaraním. Potom je to jasná 042.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím....ja som hovorila o budove ako celku a o prípade ked sa bud využiva alebo nevyuživa.
    Rozšírenie mojej odpovede o prípad súčasného využívana a zhodnocovana vítam,

    zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

    zuzlik0402
    Dobrý deň,

    mám presne rovnaký problém, firma obstarala budovu, ktorá ešte nie je skolaudovaná a tým pádom ani zaradená a stále ostáva na 042. Všetky náklady, ktoré počas roka s touto budovou súviseli, nechávam na 042. Ale čo ďalej?

    Môžem v roku zaradenia budovy tieto náklady napr. na elektrinu preúčtovať do nákladov na 502 alebo budú tvoriť súčasť hodnoty majetku na 021?

    A kým všetko tento rok dávam na 042, môžem si normálne uplatňovať DPH z týchto faktúr za elektrinu, vodné, stočné a pod.?

    Ďakujem.

    Prenajatý majetok a novo obstaraný majetok nezaradený do používania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.