Zavrieť

Porady

Rozviazanie PP a Úrad práce

Zdravím. Zamestnávateľ mi oznámi, že k 20.12.2008 v práci končím. Dal mi na výber buď výpoveď dohodou, alebo rozviazanie PP z organizačných dôvodov. Problém je v tom, že mi povedal, že pri dohode dostanem odstupné a podpora v nezam. mi bude chodiť hneď, ale pri organizačných dôvodoch tiež odstupné, ale podpora až po dvoch mesiacoch. Máte s tým niekto nejakú skúsenosť? Úrad práce nárok na podporu rozlišuje podľa druhu rozviazania PP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    monspa Pozri príspevok
    Zdravím. Zamestnávateľ mi oznámi, že k 20.12.2008 v práci končím. Dal mi na výber buď výpoveď dohodou, alebo rozviazanie PP z organizačných dôvodov. Problém je v tom, že mi povedal, že pri dohode dostanem odstupné a podpora v nezam. mi bude chodiť hneď, ale pri organizačných dôvodoch tiež odstupné, ale podpora až po dvoch mesiacoch. Máte s tým niekto nejakú skúsenosť? Úrad práce nárok na podporu rozlišuje podľa druhu rozviazania PP?
    Nepovedal Ti správne. Podporu, samozrejme, ak podmienky na nárok splňaš, dostaneš v oboch prípadoch rovnako, teda, od mesiaca, v ktorom sa zaeviduješ. Nie je podstatný dôvod skončenia PP, ale to, čo si v posledných 4 rokoch aspoň tri roky bola poistená v nezamestnanosti.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Nárok na podporu v nezamestnanosti nie je podmienený formou, akou bol pracovný pomer rozviazaný, ale počtom rokov, ktoré musíš mať odpracované (v posledných štyroch, tri roky)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    monspa Pozri príspevok
    Zdravím. Zamestnávateľ mi oznámi, že k 20.12.2008 v práci končím. Dal mi na výber buď výpoveď dohodou, alebo rozviazanie PP z organizačných dôvodov. Problém je v tom, že mi povedal, že pri dohode dostanem odstupné a podpora v nezam. mi bude chodiť hneď, ale pri organizačných dôvodoch tiež odstupné, ale podpora až po dvoch mesiacoch. Máte s tým niekto nejakú skúsenosť? Úrad práce nárok na podporu rozlišuje podľa druhu rozviazania PP?
    súhlasím s predchádzajúcimi odpovedami, že na nárok na podporu v nezamestnanosti nemá vyply spôsob ukončenia prac.pomeru.

    Len upresním, že u teba predpokladám pôjde bud o ukončenie prac.pomeru:
    1. "dohodou" podla § 60 zákonníka práce. POtom je dôležité aby uviedol v dohode, že prac.pomer končíte z organizačných dôvodov. Lebo len ak tam bude tento dôvod uvedený, budeš mať nárok na odstupné!!! vid § 76 zákonník práce
    2. "výpovedou" podla § 63 zákonníka práce, predpokladám z organizač.dôvodov, t.j. podla ods.1 písm.b. V takom prípade ti plynie od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede výpovedná doba (bud 2-mesačná alebo 3mesačná, ak máš u zamestnávatela odpracovaných aspon 5rokov- vid § 62 ZP) a máš nárok na odstupné (bud 2 alebo 3mesačné, ak trval tvoj PP aspon 5rokov)- vid zákonník práce § 76 ods.1

    Takže v prípade výpovede si ešte predlžiš prac.pomer o pár mesiacov a počas plynutia výp.doby si môžeš hladať prácu. Máš dokonca nárok na platené volno pri hladaní práce na nevyhnutne potrebný čas, maximálne pol dna v týždni - vid zákonník práce § 141 ods.2 písm.i.

    o nároku na podporu hovorí napr. zákon o sociálnom poistení § 104-108 + zákon o službách zamestnanosti
    Naposledy upravil brčko : 09.12.08 at 09:30

    brutovska je offline (nepripojený) brutovska

    brutovska
    Prosím o radu.Zamestnávam invalidnu pracovníčku na dobu určitu. Končí 31.1.2009.Nedávno som sa niekde dočítala, že zamestnávateľ može dať výpoved takejto pracovníčke iba s predchádzajúcim suhlasom uradu práce.Platí to aj v mojom prípade, ked mám PZ na dobu určitú ............ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    brutovska Pozri príspevok
    Prosím o radu.Zamestnávam invalidnu pracovníčku na dobu určitu. Končí 31.1.2009.Nedávno som sa niekde dočítala, že zamestnávateľ može dať výpoved takejto pracovníčke iba s predchádzajúcim suhlasom uradu práce.Platí to aj v mojom prípade, ked mám PZ na dobu určitú ............ďakujem.
    Pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú končí dohodnutým dňom uvedeným v prac.zmluve. Nejedná sa o výpoveď a ani v prípade invalidnej pracovníčky nepotrebuješ súhlas úradu práce.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    brutovska Pozri príspevok
    Prosím o radu.Zamestnávam invalidnu pracovníčku na dobu určitu. Končí 31.1.2009.Nedávno som sa niekde dočítala, že zamestnávateľ može dať výpoved takejto pracovníčke iba s predchádzajúcim suhlasom uradu práce.Platí to aj v mojom prípade, ked mám PZ na dobu určitú ............ďakujem.
    súhlasím s veronikou, že pri ukončení prac.pomeru na dobu určitú sa nejedná o výpoved.

    Zákonník práce § 66 hovorí o tom, že treba súhlas od UPSVaR pri výpovedi podla § 63 ods.1 písm.b) až d), ak je daná zamestnancovi " so zdravotným postihnutím".

    resp. presne citujem zákonník práce § 66:
    Zamestancovi so zdr.postihnutím môže dať zamestnávatel výpoved len s predchádzajúcim súhlasom príslušného UPSVaR, inak je výpoved neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoved dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
    No s tým nemám skúsenosť, čo sa považuje za zdrav.postihnutie a či všetci invalidný dôchodci majú zdravotné postihnutie.

    Rozviazanie PP a Úrad práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.