Zavrieť

Porady

Omega a verzia 12.00 prechod na euro

Dobry deň,

chcem sa spýtať na pár nejasností. Sme s. r . o. firma a v súčasnosti účtujeme v MRP, ale od nového roku- 2009 chceme prejsť na omegu. Dostala som doporučenie, že si mám konečné stavy nahodiť v roku 2008. Ale kedy urobiť aktualizáciu omegy?? po tom ako urobím prechod do nového roka (v omege), alebo ešte pred prechodom do nového roka?

A ešte jedna vec,keď teda urobím prechod aj aktualizáciu, a už sme v januári, účtujem, tak čo ak mi príde náhodou faktúra z roku 2008? musím si otvoriť rok 2008 opraviť alebo dohodiť faktúru, a potom znovu robiť nanovo prechod? vymažú sa mi tie pôvodné ID doklady v 2009? nevadí, keď to bude už v novej verzii??

alebo pomôžte mi z tohto gulašu

Dakujem.
Usporiadat
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
Predpokladám že máte momentálne verziu 11.55,, na školení nám hovorili že prechod do nového roka treba uskutočniť až v novej verzii (12.00) a to až po novom roku (2.1.2009).
Tento prechod sa môže urobiť aj viac krát no ako sa to prejaví v databáze nového roku (2009) mi nieje tiež jasné. Pravdepodobne pribudnú nové interné doklady. (Alebo sa opraví pôvodný vygenerovaný doklad.)
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Zostatky si nahodíte na verzii 11.55 v databáze roku 2008. Potom naištalujete novú verziu po novom roku - a v nej urobíte prechod do nového roku. Program automaticky prepočíta všetky zostatky v SKK na EUR a urobí Vám príslušné interné doklady do účtovného obdobia Otvorenie. Ak sa vrátite do starého roku ešte niečo opraviť a urobíte opakovaný prechod, program prepíše - zaktualizuje iba tieto Počiatočné stavy. Doklady, ktoré už budú nahraté v novom roku napr. do Januára, zostanú nedotknuté.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den, potrebovala by som poradit. potrebujem v omege vystavit fakturu uz za januar, teda zdanitelne plnenie januarove. ide o najom fakturovany s dph.
dakujem vopred za odpovede
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
Hmm,, kedze v januari sa bude uz fakturaovat v eurach a v novej verzii (12.00) ktora este nieje k dispozicii sa to zatial neda.
0 0
Thanatos Thanatos

Thanatos je offline (nepripojený) Thanatos

Dajú sa zostatky nahodiť aj v novom roku pri otváraní roku,ked nemám predchádzajúcu verziu Omegy než 12.00?
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
Ano daju sa. A to v uctovnom obdobi "otvorenie" cez ID.
Ale lepsie je nahodit aj ked v novej verzii este v roku 2008 zostatky a potom urobit prechod na novy rok 2009. Vyhnete sa tym mnohym kompilkaciam pri preucovani.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Ja som prave pozerala upgrady na ich stranke, hlavne to, ci netreba v nejakej verzii robit ten prechod... pri upgrade nebolo napisane nic, tak som stiahla poslednu verziu, t.j. 12.01 .... potom len tak bludim ich strankou a je tam napisane, ze prechod na rok 2009 treba urobit vo verzii 12.00 ... tak som tahala starsiu verziu..

toto by ale podla mna mali mat v upozorneni pri tahani najnovsieho upgrade-u nie niekde inde...
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Netreba sťahovať staršiu verziu. Ide o to, že pre prechod od nového roka musí byť minimálne verzia 12.00 - nie menšia. Novšia verzia bez problémov byť môže, t.j. aj 12.01.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

lenze to tam nemaju tak napisane.... je tam napisane, ze prechod ma byt urobeny vo verzii 12.00 a nie s dodatkom minimalne... mali by presne formulovat ako to ma byt, lebo potom som z toho zblbnuta...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

andreaS Pozri príspevok
lenze to tam nemaju tak napisane.... je tam napisane, ze prechod ma byt urobeny vo verzii 12.00 a nie s dodatkom minimalne... mali by presne formulovat ako to ma byt, lebo potom som z toho zblbnuta...
... veď ich nesmieš chytať za slovo, samozrejme vyššia verzia nič nepokazí
0 0
EkoRenka EkoRenka

EkoRenka je offline (nepripojený) EkoRenka

Vôbec si nerobte starosti s verziami. Ak máte už 12.01 - o to lepšie, v interných dokladoch si ponahadzujte zostatky a urobte prechod do roku 2009. Keďže som touto "krížovou cestou", teda zmenou softwaru na Omegu, tiež prešla, nezabudnite si okrem ID s konečnými zostatkami nahodiť cez knihu pohľadávok a záväzkov aj všetky faktúry, ktoré majú neuhradený alebo preplatený zostatok (sumy musia sedieť s konečným zostatkom účtu 311 a 321, popr. iné - budete len nahadzovať základné údaje a zaškrtnete políčko neúčtovať - nepojdete cez evidenciu účtovných dokladov!), aby sa Vám preniesli do nového roku aj tieto v správnom prepočte a v správnej náväznosti na hlavnú knihu. Veľa šťastia!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

EkoRenka Pozri príspevok
Vôbec si nerobte starosti s verziami. Ak máte už 12.01 - o to lepšie, v interných dokladoch si ponahadzujte zostatky a urobte prechod do roku 2009. Keďže som touto "krížovou cestou", teda zmenou softwaru na Omegu, tiež prešla, nezabudnite si okrem ID s konečnými zostatkami nahodiť cez knihu pohľadávok a záväzkov aj všetky faktúry, ktoré majú neuhradený alebo preplatený zostatok (sumy musia sedieť s konečným zostatkom účtu 311 a 321, popr. iné - budete len nahadzovať základné údaje a zaškrtnete políčko neúčtovať - nepojdete cez evidenciu účtovných dokladov!), aby sa Vám preniesli do nového roku aj tieto v správnom prepočte a v správnej náväznosti na hlavnú knihu. Veľa šťastia!
mňa od stredy čaká tiež takáto "krížová cesta". Doteraz som robila v softe ešte pod DOSOM, takže doteraz sa učím na demo verzii omegy, ale v práci ma už čaká ostrá verzia. Takže budem sa trápiť.
A tie neuhradené fa si robila v účtovnom období OTVORENIE? Alebo ako? Ja mám aj faktúru z roku 2007 - dod, fa. S tým ako?
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

Ja by som potrebovala poradiť ako nahrať do decembra v omege tuzemskú faktúru s dátumom dodania 31.12.08, dátum vystavenia 05.01.09 a už je vyhotovená v eurách.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Na seminári nám doporučovali všetko, čo má zdanitelné plnenie 31.12.2008 nahrávať do roku 2008, aj keď sú doklady vystavené v januári.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

janaGT: ja ked som prechadzala z ineho softu na omegu (predchadzajuca uctovnicka robila v inom programe ako ja), tak som si otvorila uctovnictvo rok predtym, cize ak zacinas uctovat v 2009, otvor si najskor uctovny rok 2008..

- potom nahod do evidencie neuhradene dosle aj odoslane faktury s priznakom "neuctovat" (doporucujem vsetko uctovat cez vzory, cize otvoris si evidenciu uctovnych dokladov, v hornej casti nastavis okruh dokladov, kt. ides nahadzovat a vtedy das pridat, otvori sa nove okno a tam vyberies VZOR ktory potrebujes a uz len enterom postupujes)

Napr. pridanie neuhradenej doslej faktury:
1. otvoris si evidenciu uctovnych dokladov (EUD)
2. v lavej hornej casti si nastavis Okruh DF
3. vlavo dole stlacis PRIDAJ
4. v novom okne v lavej hornej casti je oranzovym podsvietene miesto pre vyber VZORU, vyberies vzor "20" a ENTER
5. program sa presunie na EXTERNE CISLO - to zadas a znova ENTER
6. program sa presunie na PARTNER - znovu zadas a ENTER (ak partner neexistuje, tak ho pridas cez zltu ikonku na konci riadku pre partnera a ked ho vyberies, znovu myskou kliknes do daneho okienka aby bolo vysvietene a az potom stlacis ENTER)
7. zadas TEXT uctovnej operacie (postupne prides nato, ze tie texty mozes zadefinovat aj so zadanim predkontacie a potom nemusis zadavat ani analytiku, ta sa nacita zo zadania pri texte) a znova ENTER
8. datum vyhotovenia - ENTER
9. datum prijatia - ENTER
10. splatnosti - ENTER
11. datum vzniku danovej povinnosti - ENTER
12. otvori sa tabulka pre zadanie sumy - podla vysky DPH zadas sumy do prislusnych koloniek, ak je fa od neplatcu suma ide to riadku 04, halierove vyrovnania doplnis do prislusneho riadku a sumou +/- podla potreby upravy - doplnis a tu bud enterom postupne prejdes na OK alebo aj myskou klik na OK, tabulka sa zavrie a znova ENTER
13. program pyta analytiku pre 321 - znova ENTER
14. teraz zadas ucet pre zauctovanie sumy bez dph, napr. 518 - ENTER
15. program dorobi sam zauctovanie pre DPH a preskoci na policko OK - teraz nedavas este enter, najskor treba vpravo hore zaskrnut volbu NEUCTOVAT a az potom potvrdis hotovy doklad = klik na OK

= a mas nahodenu neuhradenu doslu fa

Takto som nahodila vsetky dosle aj odoslane neuhradene fa (pri odoslanych je postup obdobny, len vzor ma ine cislo, inak vsetko ostava) a potom som si otvorila interne doklady (okruh ID, evidencia IDX) a pridala interny doklad do obdobia december kde som uviedla zostatky vsetkych uctov vratane 5,6 (tie som nahodila jednou sumou) aj s uvedenim jednotlivych analytik.

A potom som dala prechod do noveho roka. A bolo
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

janaGT Pozri príspevok
mňa od stredy čaká tiež takáto "krížová cesta". Doteraz som robila v softe ešte pod DOSOM, takže doteraz sa učím na demo verzii omegy, ale v práci ma už čaká ostrá verzia. Takže budem sa trápiť.
A tie neuhradené fa si robila v účtovnom období OTVORENIE? Alebo ako? Ja mám aj faktúru z roku 2007 - dod, fa. S tým ako?
Keď začínaš s Omegou od 1.1., všetky počiatočné zostatky aj saldokonto zadávaš do "otvorenie", aj tie staré zo starších rokov. Odporúčam ísť podľa užívateľskej príručky, tam je to pekne rozpísané. Alebo používať Help F1
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

Veľmi vhodne je na prechod z iného softveru do OMEGY použiť funkciu Firma a tam je záložka IMPORT a treba vybrať import z iného softveru. Len sa treba najprv poradť v Krose či váš starý soft bude komapibilny. Je to naj jednoduchšie riešenie.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

dodo777 Pozri príspevok
Veľmi vhodne je na prechod z iného softveru do OMEGY použiť funkciu Firma a tam je záložka IMPORT a treba vybrať import z iného softveru. Len sa treba najprv poradť v Krose či váš starý soft bude komapibilny. Je to naj jednoduchšie riešenie.
na to som sa pýtala hneď, lenže u nás sa to nedalo, máme soft ešte pod dosom.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A ak máš MRP pod wind. tak sa to dá?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

zuzana Pozri príspevok
A ak máš MRP pod wind. tak sa to dá?
neviem, či sa to pýtaš mňa, ja som mala resp. ešte mám program od ESETU.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať