Zavrieť

Porady

kotol - surne

zdravim.
je tu vela podobnych tem, viem, neukamenujte ma, prosim... ale nemam moc casu na to, aby som to vsetko precitala...
teraz sa nam pokazil kotol... absolutne sa v tom nevyznam...
potrebujeme plynovy (ak nieco take existuje, tak moze byt kombinovany - plyn+tuhe palivo), stacionarny, umiestneny bude v pivnici, vykurovat sa bude len jedno poschodie (prizemie), rodinneho domu. mame radiatory, nie podlahove kurenie. voda sa ohrieva vo vedlajsej nadobe.
rozloha domu, kde sa bude vykurovat je cca 110 m2. ak treba dalsie info, opytajte sa!
vopred dakujem za typy...
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Kotol pre vás cca max 14 KW.Stacionár vyjde asi 15 000.Záleží aj od toho či ste ochotný dať renovovanej firme 5-6 tisíc za to isté ,respektíve im preplatiť reklamu a značku.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

Ak sa Vam pokazil kotol bolo by snad najvyhodnejsie vymenit za taky isty ako bol. Teda bez prerabky pripojenia vody a komina. Ak by ste nahodou potrebovali plynovy kotol Destila 18 DPL , mam taky , ktory sme doteraz drzali ako zalohu pre takyto pripad. Kupeny pre 14 rokmi , doteraz nenamontovany – teda ako novy. Tento typ sa doteraz vyraba a predava sa za cca 17500 CZK. Ten moj by bol k dispozicii za 12000 SK.
0 0
boba22 boba22

boba22 je offline (nepripojený) boba22

dakujem za rady a ponuky.
ale asi radsej zaplatim o nieco viac a dam si to urobit firmou v nasom okoli...
vymenit za taky isty asi tazko, tento sluzil vyse 20 rokov.
skor ma zaujimaju typy od protherm, viessmann...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

boba22 Pozri príspevok
dakujem za rady a ponuky.
ale asi radsej zaplatim o nieco viac a dam si to urobit firmou v nasom okoli...
vymenit za taky isty asi tazko, tento sluzil vyse 20 rokov.
skor ma zaujimaju typy od protherm, viessmann...
Vsetko zalezi od toho, kolko chces investovat. Ja som pred rokom daval Junkers kondenzacny a vcera mi SPP vratil preplatok 24.000 Sk.
0 0
boba22 boba22

boba22 je offline (nepripojený) boba22

neviem, myslim, ze okolo 30-40 tisic by mohlo stacit, ci? kondenzacny nechceme, radsej klasika.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

boba22 Pozri príspevok
neviem, myslim, ze okolo 30-40 tisic by mohlo stacit, ci? kondenzacny nechceme, radsej klasika.
Pokial nemate dost financii k dispozicii, tak potom chaopem. Ale inak nechapem, pretoze kondenzacny je v podstate klasika s jedinym rozdielom, ze zerie o tretinu menej.
0 0
marian7148 marian7148

marian7148 je offline (nepripojený) marian7148

Tretí rok používam plynový kotol Attack som sním spokojný.Skús dať otázku na ich stránke majú poradňu. pokiaľ si objednáš kotol priamo od nich teda z výroby je lacnejší aj o niekoľko tisíc. a ešte ho aj dovezú
0 0
boba22 boba22

boba22 je offline (nepripojený) boba22

miso, nie, viac penazi nemozeme investovat... viem, ze kondenzacne su lepsie, ale zial... stalo sa to necakane...
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

boba22 Pozri príspevok
dakujem za rady a ponuky.
ale asi radsej zaplatim o nieco viac a dam si to urobit firmou v nasom okoli...
vymenit za taky isty asi tazko, tento sluzil vyse 20 rokov.
skor ma zaujimaju typy od protherm, viessmann...
vsetky nekondenzacne "klasiky" maju ucinnost tak cca 92-94 %. Tam si niet velmi treba hlavu lamat. To potom skonci tak, ze oslovena firma niektoru znacku dodava a fertig.
0 0
boba22 boba22

boba22 je offline (nepripojený) boba22

hm, este mi skuste poradit, ci viessmann, protherm, baxi alebo spominany attack... je nieco, coho sa treba vyvarovat?
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

misomiso Pozri príspevok
Pokial nemate dost financii k dispozicii, tak potom chaopem. Ale inak nechapem, pretoze kondenzacny je v podstate klasika s jedinym rozdielom, ze zerie o tretinu menej.

Ale no o tretinu ? (v idealnom pripade 15-20 % a aj to len v teoretickej rovine)
Naviac pravdepodobne maju vysokoteplotny system - kde sa zase znizi ten rozdiel oproti klasike - kedze pojde kotol menej v kondenzacnej faze.....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

comodo Pozri príspevok
vsetky nekondenzacne "klasiky" maju ucinnost tak cca 92-94 %. Tam si niet velmi treba hlavu lamat. To potom skonci tak, ze oslovena firma niektoru znacku dodava a fertig.
Lenze zabudol si dodat, ze kondenzacne maju nad 100%, co je sice z fyzikalneho hladiska blbost, lenze takto sa to pocita, pretoze povodna nora vobec neratala s kondenzaciou.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jojkoz Pozri príspevok
Ale no o tretinu ? (v idealnom pripade 15-20 % a aj to len v teoretickej rovine)
Naviac pravdepodobne maju vysokoteplotny system - kde sa zase znizi ten rozdiel oproti klasike - kedze pojde kotol menej v kondenzacnej faze.....
No ja si myslim, ze oproti niektorym kotlom (napr. starsim liatinovym) ma ten moj novy Junkers mensiu spotrebu aj viac ako o tretinu. Samozrejme - nie vsetky uspory idu na margo kondenzacie, v novych kotloch su aj ine vychytavky, a to iste aj v nekondenzacnych.

Napr. ak porovnam ten Junkers s asi 10 roc. kotlom Leiber, ktory mam v RD, kde byvam:

- Leiber je liatinovy, takze ma dost nizku ucinnost samotneho vymennika.
- Ma staly plamienok, co ma stoji 300 Sk / mesacne (meral som to)
- Nema dobeh cerpadla, takze pri kazdom vypnuti kotla ta najviac horuca voda zostane stat vo vymenniku cez ktory taha studeny vzduch do komina.
- nema programovatelne zohrievanie teplej uzitkovej vody, takze ju zohrieva stale, aj v noci a tiez ked sme v praci.

Suma sumarum v RD pri BA platim za kurenie presne dvojnasobok ako v porovnatelnom RD na severe Slovenska, v nadmorskej vyske cez 600 m, takze mi to vychadza, ze ta ucinnost toho noveho kotla je minimalne dvojnasobna (z coho iba cast je zasuhou kondenzacie).
0 0
boba22 boba22

boba22 je offline (nepripojený) boba22

tak mi skus poradit jeden konkretny typ klasiky a jeden konkretny kondenzacny... (bo ja naozaj tomuto vsetkemu nerozumiem, ale treba mi rychlo konat)
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

misomiso Pozri príspevok
Lenze zabudol si dodat, ze kondenzacne maju nad 100%, co je sice z fyzikalneho hladiska blbost, lenze takto sa to pocita, pretoze povodna nora vobec neratala s kondenzaciou.
ok , vsak ja tym neobhajujen klasiku voci kondenzacnemu. Ale ked investor pise ne chce radsej klasiku, tak pisem ze niet si nad cim lamat hlavu.
Ono ani tych 92-94% nakoniec nie je pravda , zalezi na kominovom tahu, na teplote vodu a.t.d. , ale neverim ani tych uvadzanych 107% u kondenzacnych, lebo to vyuzije iba pri ohreve uzitkovej vody a podlahovom kureni. Ak sa kuri do radiatorov voda napr 70/50 a inak nic je po efekte.

Este poznamka - hore som ponukal staronovy kotol Destila. Ma plechovy vymennik. Dost sa mi zda ze tie kotly boli ucinnejsie nez terajse nove s liatinovym telesom. Nasi maju doma kotol Medved - protherm a ta liatina sa mi zda nejaka "hlucha".
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

misomiso Pozri príspevok
No ja si myslim, ze oproti niektorym kotlom (napr. starsim liatinovym) ma ten moj novy Junkers mensiu spotrebu aj viac ako o tretinu. Samozrejme - nie vsetky uspory idu na margo kondenzacie, v novych kotloch su aj ine vychytavky, a to iste aj v nekondenzacnych.

Napr. ak porovnam ten Junkers s asi 10 roc. kotlom Leiber, ktory mam v RD, kde byvam:

- Leiber je liatinovy, takze ma dost nizku ucinnost samotneho vymennika.
- Ma staly plamienok, co ma stoji 300 Sk / mesacne (meral som to)
- Nema dobeh cerpadla, takze pri kazdom vypnuti kotla ta najviac horuca voda zostane stat vo vymenniku cez ktory taha studeny vzduch do komina.
- nema programovatelne zohrievanie teplej uzitkovej vody, takze ju zohrieva stale, aj v noci a tiez ked sme v praci.

Suma sumarum v RD pri BA platim za kurenie presne dvojnasobok ako v porovnatelnom RD na severe Slovenska, v nadmorskej vyske cez 600 m, takze mi to vychadza, ze ta ucinnost toho noveho kotla je minimalne dvojnasobna (z coho iba cast je zasuhou kondenzacie).
Pochybujem ze sa chysta kupit stary kotol - preto porovnavajme nove kotly - klasicke (nizkoteplotne) vs. kondenzacne - tam to uz tak ruzovo nevychadza- hlavne pri tom o co su kondenzacne drahsie - a tiez ako sa vyuzivaju ( ako je spravena vykurovacia sustava - je jasne ze nizkoteplotna je daleko lepsie pre ne)

Navyse ta najvyssia ucinnost je vzdy udavana pri najvyssom vykone kotla - pri ktorom ako vsetci vieme nejde takmer vobec - takze zase tam zohra rolu ako sa pri ktorom meni ked ide v slabsej prevadzke .....
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
marian7148 Pozri príspevok
Tretí rok používam plynový kotol Attack som sním spokojný.Skús dať otázku na ich stránke majú poradňu. pokiaľ si objednáš kotol priamo od nich teda z výroby je lacnejší aj o niekoľko tisíc. a ešte ho aj dovezú
Drz sa tejto rady. Ak ste 20 rokov mali klasiku mali by ste to mat overene. Moderne, kondenzacne su pre Vas len zbytocne drahe. Su to kotly, ktore vo Vasom starom systeme nebudu dosahovat parametre ani toho stareho. A znacka je len ina samolepka na obale. Vsetky su poskladane zo suciastok par vyrobcov. Samozrejme, ze nejaky vyrobca z Bangladesa je riziko, ale ATTACK nerobi ziadny amater.
0 0
boba22 boba22

boba22 je offline (nepripojený) boba22

dad, asi takto nejak som si to predsatavovala
urcite nemam dom stavany na kondenzacny... nemam podlahove kurenie, okna mame este stare... podla mna zbytocne draha vec... no, ale kazdopadne ste mi otvorili oci,...
vdaka!
0 0
koky76 koky76

koky76 je offline (nepripojený) koky76

Zdravim
ja mozem poradit len ohladne kotlov PROTHERM mam ju doma a zatial ziadny problem(z rodiny ju maj dalsi 3 a tiez ziadny problem).Podla toho co pises je na vyber rada Medveď 20 KLOM cena okolo 25000SK + 3000az 5000SK za prislusenstvo k pripojeniu k zasob.vody.Co sa tyka ATTAC ceny su rovnake.Nizsie rady od ATTACu pouzivaju na zapalenie vecny plamen(to by som neodporucal)A ostatny su na tom rovnako takze je na tebe ako sa rozhodnes.Najlepsie je zistit niekoho seriozneho kto ti to namontuje a od neho objednat kotol.(ale pozor v pripade nieakych neznamych znaciek-problem servis a nahrad.diely).A co sa tyka problemu pripojenia k starym privodom tak v dnesnej dobe to nieje ziadny problem pretoze skoro vsetko sa da riesit flexi hadicami.
Dufam ze som aspon trosku pomohol tak vela zdaru pri vybere
0 0
Kidzero Kidzero

Kidzero je offline (nepripojený) Kidzero

Neviem no..po prečítaní viacerých príspevkov asi už len možem konštatovať, aspoň s toho čo som tu čítal, že kondenzačne kotle su len do novostavby a len na podlahové kúrenie?? Omyl.

Kondenzačný kotol aby fungoval s učinostou pri kúrení na viac ako 100% (107%-115%)potrebuje len jedno !!! a to spiatočku chladnejšiu o min 20% aby dokázal kondenzovať tzv.teplotný spád.A to je skoro vždy pri každej stavbe ak ju neprekurujete.Samozrejme ak toto nieje tak sa jeho učinosť znižuje.Ale aj pri zniženej efektivite využívania plynu je na tom stále lepšie ako klasický kotol.

Najväčšiu usporu, a efektivitu momentálne pri dome so strednou spotrebou vody(4 osob.+varenie) a cca 5-6 izieb = jednoznačne kondenzačný kotol v kombinácii zo zásobníkom na teplu vodu. Overené.

Ja osobne mám Buderus, mám 7 miestnosti a 10 radiatorov+2x podlahové v kúpelkách.

Každý mesiac kontrolujem spotrebu plynu. Teraz momentálne vo vykurovacom období, mesačne cca 1000-1200 sk. Tolko moja skúsenosť.

A ešte aj taká malá rada na ušetrenie nejakých peniažkov, ja napríklad mám nastavenu maximalne teplu vodu len na tolko aby som dokázal umývať riad a kupáť sa a sprchovať. Ciže nieje už potrebne pri týchto úkonoch ju smiešavať zo studenou vodou a kotol ušetrí pri jej zohrievaní. Lebo zbytočne ju zohrievať na teplotu taku že potom aj tak ju zmiešavať na potrebnu teplotu.
Dá sa aj na tom ušetriť pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať