Zavrieť

Porady

Uctovanie PC a monitor oddelene, nie ako zostava DHM

Chcem poprosit o ozrejmenie odseku 12/b opatrenia MF SR /postupy uctovania JU od 1.1.2008/ kde sa pise, ze ako DHM sa uctuju samostatne hnutelne veci alebo subory hnutelnych veci so samostatnym technicko-ekonomickym urcenim s dobou pouzitelnosti viac ako 1 rok s ocenenim vyssim ako suma stanovena v osobitnom prepise.

Som nova osoba SZPC /samostatne zarobkovo prudko cinna /,neplatca DPH, pricom spociatku som na dosiahnutie prijmu vyuzival vlastnu vypoctovu techniku: PC + monitor + tlaciaren z rokov minulych.
Pred 4 mesiacmi uz pocas zivnosti som zakupil komponenty v objeme cca 24000Sk, ktore som vsetky pouzil na poskladanie noveho PC, ktory t.c. pouzivam a stary som "vratil" do domacnosti. Cena noveho PC so starym monitorom je bezpecne do 30k, tlaciaren je multifunkcna vyuzitelna aj bez PC a predpokladam, ze v tomto pripade nie je nutne uctovat ju spolu so zostavou.
Planujem este do konca roka kupit lepsi LCD monitor, nie vsak za kazdu cenu ak by mohli nastat komplikacie. Komponenty som uctoval ako VOZD, buducim nakupom monitora by som tiez chcel znizit ZD.

a) Podla akeho predpisu sa urcuje doba pouzitelnosti 1 rok resp. aka je doba pouzitelnosti pri počítačoch/monitoroch?
b) Je subor hnutelnych veci PC aj s monitorom alebo je mozne uctovat osobitne PC /24000Sk/ a osobitne monitor /15000Sk/? Zalezi na tom, ci zacnem na zaciatku uctovat tieto veci spolu alebo oddelene, pripadne potrebujem pamflet v podobe internej smernice?
c) Ak by nebolo mozne oddelit monitor od PC a treba uctovat celu zostavu, je priehladna finta ponechania noveho LCD ako material v zasobach na sklade akceptovatelna pre DU? Nechcem zbytocne drazdit strkaca bosou nohou.

Dakujem za Vase fundovane rady a povzbudenia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Uctovanie PC a monitor oddelene, nie ako zostava DHM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.