Zavrieť

Porady

Práca v reštaurácii počas vianočných sviatkov

dobrý večer
chcel by som vedieť, ako je z prácou počas vianočných sviatkov 24.12.-26.12 v reštauráciách
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zena je offline (nepripojený) zena

    zena
    podla zakona by mali byt zatvorene, to sa netyka velkych obchodnych retazcov kde zasobuju napr. mliekom, pecivom....zivotne dolezitymi potravinami

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ilona Pozri príspevok
    Zena,môžeš napísať v ktorom zákone sa o tomto píše?Ďakujem.
    Je to v Zákonníku práce, ale trochu nepresne to uviedla zena. Nepracovné dni sú len 24.12. od 12:00 a 25.12.. Tu je presné znenie tých ustanovení ZP:

    § 94 ods. 5:

    (5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

    a príloha č. 1a:

    Príloha č. 1a
    k zákonu č. 311/2001 Z. z.


    <center> MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ
    ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM
    </center>


    1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,

    2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,

    3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,

    4. predaj cestovných lístkov,

    5. predaj suvenírov.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ja si myslím,že si to poplietli s maloob.predajňami,lebo neviem si predstaviť aby bola nejaká reštaurácia zatvorená napr.kde sú ubytovaní hostia,alebo aby turisti nemali kde ísť ani na kávu.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Je to v Zákonníku práce, ale trochu nepresne to uviedla zena. Nepracovné dni sú len 24.12. od 12:00 a 25.12.. Tu je presné znenie tých ustanovení ZP:

    § 94 ods. 5:

    (5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

    a príloha č. 1a:

    Príloha č. 1a
    k zákonu č. 311/2001 Z. z.


    <center> MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ
    ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM
    </center>


    1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,

    2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,

    3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,

    4. predaj cestovných lístkov,

    5. predaj suvenírov.
    Chobot, nič v zlom, ale podľa mňa sa to reštaurácií netýka- je ten zákon síce taký ako si ho sem dal-ale podľa mňa sa to dá ľahko obísť...
    A nedá sa kvalifikovať reštaurácia ako služba???Ja si myslím, že áno a uvidíš, že v tie dni bude kopa reštaurácií pootváraných...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    ilona Pozri príspevok
    Ja si myslím,že si to poplietli s maloob.predajňami,lebo neviem si predstaviť aby bola nejaká reštaurácia zatvorená napr.kde sú ubytovaní hostia,alebo aby turisti nemali kde ísť ani na kávu.
    ilonka, podľa mňa máš pravdu-a neviem si predstaviť, že by boli pozatvárané krčmy...Tomu neverím...-určite sa ten zákon reštaur. netýka...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Teraz som sa nad tým zamyslel a vyšlo mi, že reštaurácia NIEJE OBCHOD, ale SLUŽBA...- však sa povie aj reštauračné služby a určite sa reštika NEDÁ považovať za maloobchod- to je moj názor...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Teraz som sa nad tým zamyslel a vyšlo mi, že reštaurácia NIEJE OBCHOD, ale SLUŽBA...- však sa povie aj reštauračné služby a určite sa reštika NEDÁ považovať za maloobchod- to je moj názor...
    Môže byť, nehádam sa. Odcitované ustanovenie zákona ale je platné. Nech si závery každý vyvodí sám, nie je to podľa toho jednoznačné. Musel by som pohľadať v iných zákonoch, čo sa pod pojmom maloobchod považuje.

    A nemyslím si, že je veľa pohostinstiev a reštaurácií otvorených na štedrý večer a 25.12. Sú skôr zatvorené. Uvidíme.

    Ja si ale na 60% myslím, že by sa to mohlo vzťahovať aj na tie pohostinstvá a reštaurácie.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Môže byť, nehádam sa. Odcitované ustanovenie zákona ale je platné. Nech si závery každý vyvodí sám, nie je to podľa toho jednoznačné. Musel by som pohľadať v iných zákonoch, čo sa pod pojmom maloobchod považuje.

    A nemyslím si, že je veľa pohostinstiev a reštaurácií otvorených na štedrý večer a 25.12. Sú skôr zatvorené. Uvidíme.

    Ja si ale na 60% myslím, že by sa to mohlo vzťahovať aj na tie pohostinstvá a reštaurácie.
    Ja si zasa Tibor myslím, že na reštaurácie sa to asi nevzťahuje ...
    Ale však pohoda,prajem ti pekný deň...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Maloobchod
    Pojem maloobchod je vo svete rozšírený hlavne pod anglickým názvom Retailing alebo Retail trade. Toto slovo má však korene vo francúzštine – je odvodené od slovesa retailler, čo znamená odstrihnúť, orezať, alebo oddeliť<FONT face=TimesNewRomanPSMT-Identity-H>a používalo sa hlavne v krajčírstve. V polovici trinásteho storočia sa začalo používať v zmysle rozdeľovania vyrobeného tovaru do častí prijateľných pre spotrebiteľa a predaja vmalých množstvách.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comwww.logistickymonitor.sk

    ... do živností sa píše : maloobchod (predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi )

    Toľko k maloobchodu. Prevádzkovatelia pohostinstiev však nepodnikajú s predmetom činnosti maloobchod .

    Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne(príloha 1 Živnostenského zákona) - je remeselná živnosť, pri ktorej je potrebné preukázať spôsobilosť podľa § 66k Živnostenského zákona.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Ja si zasa Tibor myslím, že na reštaurácie sa to asi nevzťahuje ...
    Ale však pohoda,prajem ti pekný deň...
    Dávam ti za pravdu - pohostinské služby nebudú maloobchod. Našiel som v živnostenskom zákone § 33, kde sa píše:

    Obchodné živnosti sú najmä:

    a) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
    b) pohostinská činnosť.


    Keď som sa nad tým zamyslel, tak to aj dáva logiku - veď hotely fungujú stále a asi by ťažko vysvetlili ubytovaným hosťom, že v prvý sviatok vianočný sa v ich reštaurácii nenajedia, lebo ZP zakazuje prácu v reštaurácii.

    Takže krčmy môžu aj na štedrý večer kľudne čapovať pivo....

    Ale na maloobchod platí ten zákaz, takže nového Mercedesa manželke už 24.12. po obede nekúpiš.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Dávam ti za pravdu - pohostinské služby nebudú maloobchod. Našiel som v živnostenskom zákone § 33, kde sa píše:

    Obchodné živnosti sú najmä:

    a) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
    b) pohostinská činnosť.


    Keď som sa nad tým zamyslel, tak to aj dáva logiku - veď hotely fungujú stále a asi by ťažko vysvetlili ubytovaným hosťom, že v prvý sviatok vianočný sa v ich reštaurácii nenajedia, lebo ZP zakazuje prácu v reštaurácii.

    Takže krčmy môžu aj na štedrý večer kľudne čapovať pivo....

    Ale na maloobchod platí ten zákaz, takže nového Mercedesa manželke už 24.12. po obede nekúpiš.
    Ďakujem, vieš išiel som na to logicky, že jesť a najma piť sa musí, či je sviatok, či nie...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Dávam ti za pravdu - pohostinské služby nebudú maloobchod. Našiel som v živnostenskom zákone § 33, kde sa píše:

    Obchodné živnosti sú najmä:

    a) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
    b) pohostinská činnosť.


    Keď som sa nad tým zamyslel, tak to aj dáva logiku - veď hotely fungujú stále a asi by ťažko vysvetlili ubytovaným hosťom, že v prvý sviatok vianočný sa v ich reštaurácii nenajedia, lebo ZP zakazuje prácu v reštaurácii.

    Takže krčmy môžu aj na štedrý večer kľudne čapovať pivo....

    Ale na maloobchod platí ten zákaz, takže nového Mercedesa manželke už 24.12. po obede nekúpiš.
    A ten Mercedes? Inak teraz je kríza s autami, vobec sa mi teraz ľudia neozývajú, ohľadne áut- kríza, kríza, kríza
    Počul si , že Fiat sa asi spojí s Renaultom- chudáci fiaťáci-sami to už asi nezvládnu...
    Kamarát, čo predáva autá a bežne predával cca 4 auta denne, teraz predá 2 -ale za týždeň a to už ceny padli o cca. 20%.

    vlado76 je offline (nepripojený) vlado76

    vlado76
    Pekny den, rad by som sa spytal, ci je spravne, ze vo vyrobnej fabrike sa pracuje aj na stedry den a tiez 25.12. Pracuje sa tam na stvorsmennu prevadzku a 1/4 ludi bude pracovat 24.12 od 14:00 do 22.00 hod.
    Dakujem za skoru odpoved, lebo vobec neviem, ci maju pravo alebo nie nutit zamestnancov (zvlast matky malych deti) pracovat aj na Stedry Vecer.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    vlado76 Pozri príspevok
    Pekny den, rad by som sa spytal, ci je spravne, ze vo vyrobnej fabrike sa pracuje aj na stedry den a tiez 25.12. Pracuje sa tam na stvorsmennu prevadzku a 1/4 ludi bude pracovat 24.12 od 14:00 do 22.00 hod.
    Dakujem za skoru odpoved, lebo vobec neviem, ci maju pravo alebo nie nutit zamestnancov (zvlast matky malych deti) pracovat aj na Stedry Vecer.

    mám pocit, že to trochu záleží od charakteru prevádzky. Neviem či napríklad môže vychladnúť vysoká pec. Sú proste nepretržité prevádzky.

    nuvola65 je offline (nepripojený) nuvola65

    zena,domaca,mama dvoch deti(dospelych) ...viac nuvola65
    zena Pozri príspevok
    podla zakona by mali byt zatvorene, to sa netyka velkych obchodnych retazcov kde zasobuju napr. mliekom, pecivom....zivotne dolezitymi potravinami
    kto vymyslel zakon o uzvierke restauracii na Stedry vecer a Vianoce bol isto niekto z minuleho rezimu a uz sa neskor neriesil.Myslite si,ze je spravne nemysliet na tych,ktori nemaju rodinu,alebo tych co prave niekoho blizkoho stratil a nechce byt sam doma na Stedry Vecer? Je to rozumne spominat po sviatkoch na obete samovrazd? Potom su aj ludia,ktori Vianoce z roznych dovodov neslavia,nemyslim tym len na Jehovovych svedkov.Treba sa este vela ucit...Ja som jednou z tych co Vianoce uz nejaky rok neslavi.Hladala som zariadenie kde by som sa mohla s manzelom navecerat,ale je to bieda.Nasla som jediny podnik a predstavte si...Je august a uz maju na Stedry vecer vsetky rezervacie vypredane.Paradox

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    nuvola65 Pozri príspevok
    kto vymyslel zakon o uzvierke restauracii na Stedry vecer a Vianoce bol isto niekto z minuleho rezimu a uz sa neskor neriesil.Myslite si,ze je spravne nemysliet na tych,ktori nemaju rodinu,alebo tych co prave niekoho blizkoho stratil a nechce byt sam doma na Stedry Vecer? Je to rozumne spominat po sviatkoch na obete samovrazd? Potom su aj ludia,ktori Vianoce z roznych dovodov neslavia,nemyslim tym len na Jehovovych svedkov.Treba sa este vela ucit...Ja som jednou z tych co Vianoce uz nejaky rok neslavi.Hladala som zariadenie kde by som sa mohla s manzelom navecerat,ale je to bieda.Nasla som jediny podnik a predstavte si...Je august a uz maju na Stedry vecer vsetky rezervacie vypredane.Paradox
    Keby si si prečítala celú tému, zistila by si, že sme sa zhodli, že reštaurácie nemajú zákaz činnosti na štedrý večer, pretože to nie je maloobchod. To, že väčšina reštaurácií má zatvorené bude asi z iných dôvodov, než z toho, že im to zakazuje zákon. Myslím, že samotní majitelia majú toľko chochmesu, že nenútia zamestnancov pracovať na štedrý deň a dajú im voľno, aby mohli byť s rodinou. Otvorené budú tie reštaurácie, kde je potrebné poskytovať stravovacie služby - v hoteloch, možno na letiskách, v kúpeľoch a pod.

    To, že ty neoslavuješ štedrý večer a Vianoce neznamená, že všetci musia byť pripravení, aby ti poskytli v ten večer služby. A štedrovečerná večera v reštauráciách je niečo ako Silvester, nie je to len o tom jedle, ale o strávení večera, takže niet divu, že si to ľudia vopred rezervujú. To, že je málo stravovacích zariadení, ktoré štedrovečernú večeru ponúkajú, nie je chybou zákona, ale ochoty mať otvorené na štedrý večer.

    A predstav si, že zákaz maloobchodného predaja bol do Zákoníka práce zavedený počas vlády soc. demokratov v júni 2008 a nie v bývalom režime. A bolo to práve preto, aby zamestnanci neboli nútení "zlými" zamestnávateľmi pracovať nonstop aj počas sviatkov a mohli si užiť tieto sviatky v kruhu rodiny.
    Naposledy upravil Chobot : 22.08.11 at 11:09

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    nuvola65 Pozri príspevok
    kto vymyslel zakon o uzvierke restauracii na Stedry vecer a Vianoce bol isto niekto z minuleho rezimu a uz sa neskor neriesil.Myslite si,ze je spravne nemysliet na tych,ktori nemaju rodinu,alebo tych co prave niekoho blizkoho stratil a nechce byt sam doma na Stedry Vecer? Je to rozumne spominat po sviatkoch na obete samovrazd? Potom su aj ludia,ktori Vianoce z roznych dovodov neslavia,nemyslim tym len na Jehovovych svedkov.Treba sa este vela ucit...Ja som jednou z tych co Vianoce uz nejaky rok neslavi.Hladala som zariadenie kde by som sa mohla s manzelom navecerat,ale je to bieda.Nasla som jediny podnik a predstavte si...Je august a uz maju na Stedry vecer vsetky rezervacie vypredane.Paradox
    Ty si asi tiež jedna z tých,čo by chceli nakupovať ešte 24.12. o pol šiestej večer......navečeraj sa doma

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    nuvola65 Pozri príspevok
    Hladala som zariadenie kde by som sa mohla s manzelom navecerat,ale je to bieda.Nasla som jediny podnik a predstavte si...Je august a uz maju na Stedry vecer vsetky rezervacie vypredane.Paradox


    Myslím, že McDonald bude mať na štedrý večer otvorené....

    A prečo nemôžete ísť na večeru deň predtým? Prečo musíte ísť do reštaurácie práve na štedrý deň? Keď Vianoce nesláviš, tak ti to môže byť jedno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.