Zavrieť

Porady

Odpis fotoaparátu u neplatcu DPH (Prosim o Pomoc)

Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

Pato ,..som neplatca dph
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    levicok Pozri príspevok
    Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

    Pato ,..som neplatca dph
    U platiteľov dph tá suma je bez dph. V tvojom prípade je tá suma aj s dph.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    levicok Pozri príspevok
    Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

    Pato ,..som neplatca dph
    U neplatcu je to 30 tis. sk vratane DPH - nie je to do jedného roka, ale pri nákupe to zúčtovávaš priamo do nákladov /PU/ alebo daňových výdavkov /JU/

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    levicok Pozri príspevok
    Aha dakujem moc, ..a ak by to bolo 33 000 s dph ? tak kolko sa to odpisuje ? 4 roky?
    Napíš konkrétne o čo ide.
    Naposledy upravil veronikasad : 13.12.08 at 11:46

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Našla som len v odp. sk. 2, pol. 2, KP – 47 33.4
    Optické nástroje a fotografické zariadenia okrem:
    – 33.40.22 – Binokulárne, monokulárne ďalekohľady a ostatné; optické teleskopy, ostatné astronomické prístroje, optické mikroskopy
    T. z., že doba uplatnenia si daňových odpisov je 6 rokov.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    levicok Pozri príspevok
    Digitalny fotak

    Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov (§21 zákona o dani z príjmov). Ak nie tak si ho tam ani nedávaj.
    Naposledy upravil marjankaj : 13.12.08 at 11:09 Dôvod: zátvorky

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    levicok Pozri príspevok
    Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

    Pato ,..som neplatca dph
    §25 Zákona o dani z príjmov

    (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať,
    c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

    (6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    marjankaj Pozri príspevok
    Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov §21 zákona o dani z príjmov. Ak nie tak si ho tam ani nedávaj.
    Čo si myslel §-om 21 ?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Johanka Re: Prosim o Pomoc

    --------------------------------------------------------------------------------

    Citát:
    Pôvodca textu príspevku: marjankaj
    Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov §21 zákona o dani z príjmov. Ak nie tak si ho tam ani nedávaj.

    Čo si myslel §-om 21 ?

    marjankaj Pozri príspevok
    Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov a že sa naň nebude vzťahovať §21 zákona o dani z príjmov.

    Johanka- ja som to prečítala tak,ako som vpísala červeným.
    A aj marjankaj to určite takto myslel.
    Naposledy upravil Melnick : 13.12.08 at 10:53

    levicok je offline (nepripojený) levicok

    levicok
    Hm,.. cize moze byt nijaky problem s odpisom digitalneho fotaku za 33 000 sk _? popripade aka doba je tohoo odpisu pokil niesom pladcom dph ,..dakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Johanka Pozri príspevok
    Čo si myslel §-om 21 ?
    Napísal som to naozaj nejasne. Myslel som toto.

    § 21
    (1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ...
    Naposledy upravil marjankaj : 13.12.08 at 11:06

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    levicok Pozri príspevok
    Hm,.. cize moze byt nijaky problem s odpisom digitalneho fotaku za 33 000 sk _? popripade aka doba je tohoo odpisu pokil niesom pladcom dph ,..dakujem
    Ak máš napr. reklamnú agentúru tak problém asi nebude.
    Ak máš novinový stánok, musíš dokázať, že s tým foťákom budeš mať vyššie tržby. Dobu odpisu neovplyvňuje, či si platca DPH alebo nie. Len obstarávacia cena bude rozdielna.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Hm,.. cize moze byt nijaky problem s odpisom digitalneho fotaku za 33 000 sk _? popripade aka doba je tohoo odpisu pokil niesom pladcom dph ,..dakujem
    http://www.porada.sk/394904-post3.html

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    marjankaj Pozri príspevok
    Napísal som to naozaj nejasne. Myslel som toto.

    § 21
    (1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ...
    Pre zadávateľa (pre ľahšie rozhodovanie či dig.fotoaparát pri jeho predmete činnosti je alebo nie je daňovým výdavkom) doplním:
    §2 Zákona o dani z príjmov
    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ešte by som sa opýtala inak ? Ide zadávateľovi iba o zníženie základu dane alebo predmetný fotoaparát naozaj potrebuje k svojej činnosti ?
    Pri OC 33.000 Sk a (asi) druhej odpisovej skupine bude ročný odpis 33.000 Sk /6, teda 5.500 Sk, čo je ročná úspora na dani pri sadzbe dane 19 % 1.045 Sk. To stojí za zamyslenie .

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Johanka Pozri príspevok
    Pre zadávateľa (pre ľahšie rozhodovanie či dig.fotoaparát pri jeho predmete činnosti je alebo nie je daňovým výdavkom) doplním:
    §2 Zákona o dani z príjmov
    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
    Myslím, že v tomto prípade bude pre zadávateľa ľahšie, ak napíše akú činnosť má v živnostenskom liste a ako bude využívať ten foťák. A potom povieme ÁNO alebo NIE.
    Naposledy upravil marjankaj : 13.12.08 at 11:50

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.