Zavrieť

Porady

Odpísanie pohľadávky v JÚ ešte raz...

Ahojte poraďáci!

Ja viem, už som sa raz na to pýtal, ale v skutočnosti teraz ma to začína naozaj zaujímať (trápiť), keďže sa blíži koniec roka.

Na nete, tu, aj v rôznych odborných časopisoch som sa dopátrala k tomu, že je možné teda upustiť od vymáhania a odpísať pohľadávku, ktorá už je dávno po splatnosti, ale zatiaľ nie je uhradená. Sú to pohľadávky ešte z minulého tisícročia

Dopátrala som sa k tomu, že ak idem odpisovať pohľadávku, tak podľa § 17 ods. 12 ZDP musím o menovitú hodnotu + príslušenstvo zvýšiť základ dane. A toto je môj problém. Neviem ako si mám vykladať pojem "odpísanie pohľadávky". Lebo momentálne mi z tohto celého vychádza, že ak chcem pohľadávku vyradiť + "odpísať" musím zvýšiť ZD, ale neviem, či "odpisom" pohľadávky môžem aj o rovnakú hodnotu znížiť ZD. Keby som tak nemohla urobiť, tak by som si pekne pošramotila daňové priznanie a v podstate vyradenie pohľadávky by nemalo absolútny význam. Nestačí, že DPH som z toho musela zaplatiť, ešte aj daň z príjmov by som mala platiť...

Tak mi teda, prosím, poraďte. Máte s tým niekto skúsenosti?

Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Už ti odpovedali tu http://www.porada.sk/t73198-vyradeni...avky-v-ju.html . Neviem, či si v tej téme klikla na príslušné link od Mušky alebo andrej_rv, lebo je tam všetko pekne vysvetlené. Tu je ten link(klikni) http://www.porada.sk/t70899-zanik-pohladavky-v-ju.html

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Princíp účtovania pohľadávok v JÚ je taký, že buď ich zdaníš pri úhrade, alebo ak upustíš od ich vymáhania alebo až pri ukončení podnikania. Vo všetkých prípadoch sa ti ZD zvýši.

    aximalka je offline (nepripojený) aximalka

    aximalka
    ja som sa vratila prave z danoveho uradu a bola tam horuca tema odpis nevymozitelnych pohladavok v JU - dana pohladavka, ktora je nevymozitelna sa odpise len v knihe zavazkov, tym ponizis len stav majetku a do penazneho dennika nevstupuje ...

    Odpísanie pohľadávky v JÚ ešte raz...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.