Zavrieť

Porady

Konateľ sro - cestovné náhrady

Dobrý deň,
prosím o radu s nalsedovným problémom:
-konateľovi spoločnosti mám vyplatiť v decembri cestovné náhrady - za používanie svojho osobného auta pri služobných cestách za obdobie od 1/08- 12/08 . Nie je zamestnancom a neviem, aké povinnosti z toho vyplývajú pre firmu.Poradí mi niekto?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    milka1619 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím o radu s nalsedovným problémom:
    -konateľovi spoločnosti mám vyplatiť v decembri cestovné náhrady - za používanie svojho osobného auta pri služobných cestách za obdobie od 1/08- 12/08 . Nie je zamestnancom a neviem, aké povinnosti z toho vyplývajú pre firmu.Poradí mi niekto?
    Ďakujem.
    Môžeš mu náklady súvisiace s PC vyúčtovať rovnako, ako zamestnancom. Podľa Zákona o CN sa konateľ považuje za zamestnanca.

    milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

    milka1619
    Takže môžem ho dať na výplatnú listuinu spolu so zamestnancami? Nemám ho nikde prihláseného - SP, lebo doposiaľ som mu nič nevyplácala. Nebude to nelegálna práca?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    milka1619 Pozri príspevok
    Takže môžem ho dať na výplatnú listuinu spolu so zamestnancami? Nemám ho nikde prihláseného - SP, lebo doposiaľ som mu nič nevyplácala. Nebude to nelegálna práca?
    Tweety ti chcela povedať iba toto:

    § 1
    Predmet úpravy

    (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

    a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
    b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
    c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

    a ďalej:
    § 2
    Vymedzenie pojmov

    (6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.

    Čo znamená, že konateľ (i keď nie je v pracovno-právnom vzťahu) je podľa zák. o cest. náhradách považovaný za zamestnanca.
    Takže mu môžeš vyplácať náhady za pracovné cesty bez problému.

    Konateľ sro - cestovné náhrady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.