Zavrieť

Porady

Mzda od mája 2008 - zúčtovať dane a odvody?

Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu.

Začal som pracovat (zamestnanec) od polovice maja 2008 a chcel by som vediet, ci ma vyznam poziadat o zuctovanie dane alebo zdravotneho poistenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Každý, kto má zdanit. príjem nad 49 248 Sk je povinný vysporiadať svoje dane t.j. buď ročné zúčtovanie alebo podať daňové priznanie na DÚ.

    RZZP (ročné zúčtov.zdrav.poistenia) - pokiaľ si iba zamestnanec a nemal si kolísavé príjmy v r. 2008 , nebude treba robiť RZZP.
    (hrubý príjem zo zamestnania niektorý mesiac nad 56 283 Sk)

    Záleží ešte , že do mája čím si bol (zamestnancom , samoplatiteľom, atď. a v tomto období aké príjmy si mal - z pohľadu RZZP))
    Naposledy upravil Andyke : 29.12.08 at 21:58

    StanoG je offline (nepripojený) StanoG

    StanoG
    Dakujem pekne za ochotu

    Aha, takze je to dokonca povinne a ja si tu o tom premyslam ako keby to bolo dobrovolne

    Mne sa jedna o to, ze ked mi kazdy mesiac ratali alikvotnu mesacnu nezdanitelnu cast od maja 2008, tak sa mi nezohladnila celorocna nezdanitelna cast. Patri mi cela nezdanitelna cast ak som nepracoval cely rok?
    Do maja som bol nezamestnany.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    StanoG Pozri príspevok
    Dakujem pekne za ochotu

    Aha, takze je to dokonca povinne a ja si tu o tom premyslam ako keby to bolo dobrovolne

    Mne sa jedna o to, ze ked mi kazdy mesiac ratali alikvotnu mesacnu nezdanitelnu cast od maja 2008, tak sa mi nezohladnila celorocna nezdanitelna cast. Patri mi cela nezdanitelna cast ak som nepracoval cely rok?
    Do maja som bol nezamestnany.
    Práve k tomu slúži ročné zúčtovanie dane. Ak tvoj základ dane bol v jednotlivých mesiacoch vyšší ako nezd. časť základu dane /8208sk/ a mal si zrazené preddavky na daň, preplatok dane sa ti vráti.
    Nezabudni požiadať zamestnávateľa do 15.2.09 o vykonanie roč.zúčtovania dane, inak si budeš musieť sám podať daňové priznanie.

    StanoG je offline (nepripojený) StanoG

    StanoG
    Vdaka.

    Dobre, takze o zuctovanie dane poziadam zamestnavatela (to budu mat zase na mzdovom zo mna radost

    A s tym zdravotnym poistenim?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    StanoG Pozri príspevok
    A s tym zdravotnym poistenim?
    Aká je výška mesačného príjmu u zamestnávateľa ?
    Do mája si bol evidovaný na úrade práce alebo samoplatiteľ ? Mal si nejaký príjem v tomto období ?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Citát:
    Pôvodca textu príspevku: Andyke
    RZZP (ročné zúčtov.zdrav.poistenia) - pokiaľ si iba zamestnanec a nemal si kolísavé príjmy v r. 2008 , nebude treba robiť RZZP.
    (hrubý príjem zo zamestnania niektorý mesiac nad 56 283 Sk)


    Na to zdravotné som už odpovedala v príspevku č. 2.

    StanoG je offline (nepripojený) StanoG

    StanoG
    Dobre, takze RZZP podavat nemusim, od toho spominaneho prijmu som este poriadne daleko.

    Dakujem Ti andyke aj veronikasad za ochotu a pomoc

    Mzda od mája 2008 - zúčtovať dane a odvody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.