Zavrieť

Porady

Úhrada faktúr hotovosťou

Počul som, že od 1.1.2009 nie je možné uhrádzať faktúty pokladničnými dokladmi, ale iba bankovými prevodmi. Je to tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    logoskosice Pozri príspevok
    Počul som, že od 1.1.2009 nie je možné uhrádzať faktúty pokladničnými dokladmi, ale iba bankovými prevodmi. Je to tak?
    Nie, nie je. Prečo by sa nemohlo?

    sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

    sikovnica
    Ty sa asi pytas na pripad, ked uhradzaju Tvojej firme a Ty prijimas hotovost. Mozes, ale podla noveho zakona o ERP musis aj toto zaevidovat v registracnej pokladni, pretoze tato vynimka z novely vypadla. Cize ak nemas ERP, musis si ju kupit - treba zvazit, ci mas az tolko faktur uhradzanych v hotovosti a pod.
    My sme mali 2-3 pripady rocne, ale teraz, ked chceme predavat novemu klientovi a nevieme, ci to zaplati, vystavime zalohovu fakturu, on to uhradi vopred na ucet a az potom to vyfakturujeme klasicky, obideme tym platbu v hotovosti. Ale neviem, ci sa to hodi aj na Tvoju situaciu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    logoskosice Pozri príspevok
    Počul som, že od 1.1.2009 nie je možné uhrádzať faktúty pokladničnými dokladmi, ale iba bankovými prevodmi. Je to tak?
    Čítaj http://www.porada.sk/t94807-pokladni...uctovnici.html .

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sikovnica Pozri príspevok
    Ty sa asi pytas na pripad, ked uhradzaju Tvojej firme a Ty prijimas hotovost. Mozes, ale podla noveho zakona o ERP musis aj toto zaevidovat v registracnej pokladni, pretoze tato vynimka z novely vypadla. Cize ak nemas ERP, musis si ju kupit - treba zvazit, ci mas az tolko faktur uhradzanych v hotovosti a pod.
    My sme mali 2-3 pripady rocne, ale teraz, ked chceme predavat novemu klientovi a nevieme, ci to zaplati, vystavime zalohovu fakturu, on to uhradi vopred na ucet a az potom to vyfakturujeme klasicky, obideme tym platbu v hotovosti. Ale neviem, ci sa to hodi aj na Tvoju situaciu.
    Čítajte link, ktorý priložila Johanka, ale pre istotu zdôrazním -toto čo píše šikovnica podľa vysvetlenia kompetentných platí až od 1.1.2011

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    evina Pozri príspevok
    Čítajte link, ktorý priložila Johanka, ale pre istotu zdôrazním -toto čo píše šikovnica podľa vysvetlenia kompetentných platí až od 1.1.2011
    Dúfam, že ma neukameňujete, ale musím sa spýtať po lopate. Danú diskusiu sledujem, ale už som z toho jeleň.

    Ked predávam tovar na dobierku v hotovosti, môžem tak robiť aj nadalej? Alebo musím dobierku presmerovať do banky?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Dáša_ Pozri príspevok
    Dúfam, že ma neukameňujete, ale musím sa spýtať po lopate. Danú diskusiu sledujem, ale už som z toho jeleň.

    Ked predávam tovar na dobierku v hotovosti, môžem tak robiť aj nadalej? Alebo musím dobierku presmerovať do banky?
    Rob tak aj naďalej a dokonca aj po 1.1.2011, lebo nový zákon hovorí:
    § 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
    1/ Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.
    2/ Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
    a) predaj

    1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,

    2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, v bankách, v pobočkách zahraničných bánk a na numizmatických burzách,
    3. poštových cenín na filatelistických burzách,
    4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
    5. tovaru na dobierku,

    ....

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    evina Pozri príspevok
    Rob tak aj naďalej a dokonca aj po 1.1.2011, lebo nový zákon hovorí:
    § 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou

    2/ Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
    a) predaj
    1.

    2.
    3.
    4.
    5. tovaru na dobierku,
    ....
    to by ma teda zaujímalo, ako som mohla toto prehliadnuť Ďakujem, spadol mi kameň zo srdca.

    betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

    betyna8
    no ja som tiez z toho jelen ,pisala som uz aj na urad,ale pisla mi nejasna odpoved.Prosim o radu, my predavame prevazne velkoobchodne a hotovost prebera nas vodic,ked doda odberatelom tovar.Bude musiet mat v aute so sebou registracnu pokladnicu a vydavat doklad aj z nej?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    betyna8 Pozri príspevok
    no ja som tiez z toho jelen ,pisala som uz aj na urad,ale pisla mi nejasna odpoved.Prosim o radu, my predavame prevazne velkoobchodne a hotovost prebera nas vodic,ked doda odberatelom tovar.Bude musiet mat v aute so sebou registracnu pokladnicu a vydavat doklad aj z nej?
    Podľa nového zákona áno....diskutabilný je termín či už od 1.3.2009 alebo 1.1.2011 na čom sa ešte kompetentní nezhodli.
    Pozri
    http://www.porada.sk/t94807-pokladni...uctovnici.html

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    betyna8 Pozri príspevok
    no ja som tiez z toho jelen ,pisala som uz aj na urad,ale pisla mi nejasna odpoved.Prosim o radu, my predavame prevazne velkoobchodne a hotovost prebera nas vodic,ked doda odberatelom tovar.Bude musiet mat v aute so sebou registracnu pokladnicu a vydavat doklad aj z nej?
    "Nepricapneš" to tu? Nech sme v obraze...
    Ď.

    betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

    betyna8
    atka4 Pozri príspevok
    "Nepricapneš" to tu? Nech sme v obraze...
    Ď.
    Takže som ešte raz písala v mene šéfa do poradne DU a to :

    Dobry den, nakolko mam nejasnosti pri vyklade zakona o ERP,prosim o Vasu odbornu radu.Firma sa zaobera prevazne velkoobchodnou cinnostou-predajom nabytku.Rozvoz k odberatelom si robim sam.Na zaklade vystavenej faktury a ppd mi klient uhradi hotovost - pohladavku.Je nutnost evidovat od 1.3.2009 tieto platby ERP, a ak ano,bude musiet nosit ERP so sebou v aute?
    Vopred dakujem za odpoved.

    Dnes mi prišla potešújúca odpoveď ,


    [S]Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu Vám nevznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu, pokiaľ budete prijímať iba úhrady pohľadávok v hotovosti.
    [/S]
    Odbor služieb pre verejnosť
    DR SR Banská Bystrica

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    betyna8 Pozri príspevok
    Takže som ešte raz písala v mene šéfa do poradne DU a to :

    Dobry den, nakolko mam nejasnosti pri vyklade zakona o ERP,prosim o Vasu odbornu radu.Firma sa zaobera prevazne velkoobchodnou cinnostou-predajom nabytku.Rozvoz k odberatelom si robim sam.Na zaklade vystavenej faktury a ppd mi klient uhradi hotovost - pohladavku.Je nutnost evidovat od 1.3.2009 tieto platby ERP, a ak ano,bude musiet nosit ERP so sebou v aute?
    Vopred dakujem za odpoved.

    Dnes mi prišla potesújúca odpoveď , takže prikladám,aby vedeli aj ostatný,ktorý su v podobnej situácii.


    [S]Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu Vám nevznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu, pokiaľ budete prijímať iba úhrady pohľadávok v hotovosti.
    [/s]
    Odbor služieb pre verejnosť
    DR SR Banská Bystrica
    No tak toto je konečne jasne zrozumiteľná odpoveď. Super, konečne je to jasné.

    betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

    betyna8
    Dáša_ Pozri príspevok
    No tak toto je konečne jasne zrozumiteľná odpoveď. Super, konečne je to jasné.
    Ani nevieš ako som čakala na túto odpoveď,lebo nejasnosti,marec sa blíži.... rozchodných názorov a rád bolo už skutočne dosť, Asi si dám ten email zarámovaťa dúfam,že nebude nejaká ďalšia zmena v zákone

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    V povinnosti evidencie tržby ERP sa nič nemení,len tí ktorí su povinní evidovať t.j. všetok predaj tovaru a služby ktoré sú v prílohe zákona nemožu úhradu faktúry v hotovosti realizovať pomocou VPD, ale musia úhradu v hot. nahodiť cez pokladnu a vytlačiť kopiu dokladu z ERP, ktoru priložia k faktúre.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    uctokrajan Pozri príspevok
    V povinnosti evidencie tržby ERP sa nič nemení,len tí ktorí su povinní evidovať t.j. všetok predaj tovaru a služby ktoré sú v prílohe zákona nemožu úhradu faktúry v hotovosti realizovať pomocou VPD, ale musia úhradu v hot. nahodiť cez pokladnu a vytlačiť kopiu dokladu z ERP, ktoru priložia k faktúre.
    Súhlasím, stanovisko DR SR, odkedy je tento predpis záväzný , máš v prísp. č. 12

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.