Zavrieť

Porady

Dotácia, kurzový rozdiel a valutová pokladňa

Prečítala som toho už veľa, a asi preto mám z toho aj chaos.
Tak vás poprosím o vyjadrenie :

1. ak účtujem dotácie z úradu práce, na ktoré nárok som musela preukázať už vynaloženými výdavkami, účtujem ich priamo do VOZD, alebo počas roka do VNZD a na konci roka jedným ID do VOZD?

2. viem, že sa kurzový rozdiel v JÚ účtuje na konci roka, ale čo pri úhrade záväzkov z BÚ? Veď keby som neúčtovala o kurzovom rozdiele v priebehu roka, nesedela by mi banka.

3. kedy musí viesť firma valutovú pokladňu? Firma nakupuje majetok a služby do zahr. dodávateľa, faktúry sú vystavené v Eurách. Peniaze v Sk zmení v zahraničí na Eurá /mimo banky a zmen. služieb/, prepočíta kurzom NBS a vyplatí faktúry v ten istý deň v hotovosti. Teda ani žiaden kurzový rozdiel nevzniká. Musí viesť valutovú pokladňu? Musí to byť fyzicky nejaká kniha, alebo stačí účtovať v PD ako o zahraničnej mene?

Ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Katka2 Pozri príspevok
    Prečítala som toho už veľa, a asi preto mám z toho aj chaos.
    Tak vás poprosím o vyjadrenie :

    1. ak účtujem dotácie z úradu práce, na ktoré nárok som musela preukázať už vynaloženými výdavkami, účtujem ich priamo do VOZD, alebo počas roka do VNZD a na konci roka jedným ID do VOZD? Vynaložené výdavky účtuješ priamo do VOZD, rovnako ako k tomu prislúchajúcu dotáciu do POZD.

    2. viem, že sa kurzový rozdiel v JÚ účtuje na konci roka, ale čo pri úhrade záväzkov z BÚ? Veď keby som neúčtovala o kurzovom rozdiele v priebehu roka, nesedela by mi banka. V JU neúčtuješ o kurzových rozdieloch. Ak máš úhradu faktúry - účtuješ ju do nákladov v tej výške ako bola uhradená priamo z výpisu. Na bankovom výpise Ti tak nemá ako vzniknúť kurzový rozdiel.

    3. kedy musí viesť firma valutovú pokladňu? Firma nakupuje majetok a služby do zahr. dodávateľa, faktúry sú vystavené v Eurách. Peniaze v Sk zmení v zahraničí na Eurá /mimo banky a zmen. služieb/, prepočíta kurzom NBS a vyplatí faktúry v ten istý deň v hotovosti. Teda ani žiaden kurzový rozdiel nevzniká. Musí viesť valutovú pokladňu? Musí to byť fyzicky nejaká kniha, alebo stačí účtovať v PD ako o zahraničnej mene?
    Bez ohľadu na to, či vzniká kurzový rozdiel alebo nie, ak narába s valutami, čo v tomto prípade je tak, musí viesť valutovú pokladňu. Stačí viesť v PD, ak sa to vedie cez softvér, nie je problém z PD vyčleniť pokladňu.

    Ďakujem za všetky odpovede.
    Odpovede červenou.

    Joana206 je offline (nepripojený) Joana206

    Joana206
    Ale keď sa uhradí faktúra podľa aktuálneho kurzového lístka a je napríklad v menšej sume ako som prerátala podľa dátumu vystavenia faktúry, nesedí mi zas kniha faktúr, stále vyskakuje pohľadávka.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Joana206 Pozri príspevok
    Ale keď sa uhradí faktúra podľa aktuálneho kurzového lístka a je napríklad v menšej sume ako som prerátala podľa dátumu vystavenia faktúry, nesedí mi zas kniha faktúr, stále vyskakuje pohľadávka.
    Faktúru pri úhrade opravíš kurzom dňa zaplatenia - iba pre účtovníctvo- tak ti to bude sedieť. Pre DPH zostáva deň vystavenia, ak je platcom DPH. Resp. ak to tak neurobíš, takéto rozdiely zúčtuješ na konci roka v rámci závierky - ce nepeňažné - na výdaj neovpl.ZD alebo príjem neovpl.ZD.

    Dotácia, kurzový rozdiel a valutová pokladňa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.