Zavrieť

Porady

Vklad na účet

Dobrý večer,
poprosila by som o radu. Jedná sa o živnostníka, nie platca DPH, JÚ. Na svojom podnikateľskom účte má vklad od známeho 150.000,- Sk /nie je to žiadna úhrada, ale akože požička/ a následne živnostník tie peniaze vybral a kúpil predajnú prenosnú búdku.
Moja otázka, ako zaúčtovať ten vklad od známeho? Nákup prenosnej budky bude ako VNZD a bude sa odpisovať? Do ktorej skupiny možno zaradiť?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    No ja by som to zúčtovala ako príjem neovplyňujúci ZD v členení úvery, pôžičky ale radšej by som poradila, aby si uzatvoril dohodu o poskytnutí pôžičky s výškou a s termínmi splátok. Potom splácanie bude zase výdavok neovplyňujúci základ dane - splátka úveru a pôžičky. Áno presnosná búdka sa stane majetko SZČO, zaradí sa na základe zaraďovacieho protokolu a bude sa odpisovať. Prvotný výdavok bude výdavok neovplyňujúci základ dane a odpisová skupina bude podľa mňa skupina 3 ale tu nie som si istá možno aj skupina 4. Radšej sa poraď ešte u niekoho znalejšieho.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ten vklad vložil známy, splácanie sa v účtovníctve nezobrazí, nie je žiadna zmluva alebo dohoda. Aj tak to bude PNZD požičky?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ejo Pozri príspevok
    Ten vklad vložil známy, splácanie sa v účtovníctve nezobrazí, nie je žiadna zmluva alebo dohoda. Aj tak to bude PNZD požičky?
    Môže byť známy , aj nemusí byť známy .
    Doporučujem skutočne tento vklad ošetriť zmluvou o pôžičke , inak to bude možno pre daňového kontrolóra podozrivá vkladová transakcia na BU.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Ak na výpise z banky je zrejmé kto tie peniaze vložil - teda ten známy - doporučujem v každom prípade zmluvu - môže byť bezúročná. Ak by si to vložil ten podnikateľ sám - môže to byť jeho vklad.... ale v tomto prípade to tak zrejme nie je. Takže zmluva určite. Čo sa týka prenosnej búdky - podľa mňa sa jedná o drobné stavby KP 3-28, takže podľa mňa tiež odpis.skupina 3.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Može byť zmluva, podľa ktorej sa tie peniaze vrátia až za rok alebo viac?
    Takže ak bude táto zmluva - príjem bude neovpl.ZD - požičky a je potrebné aby sa o rok podľa zmluvy aj vrátila tá suma a viedla aj v účtovníctve ako výdaj neovpl. ZD?

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Zmluva môže byť na rok, či viac. Len je potrebné si určiť termíny splátok. Na začiatku je potrebné si to zaevidovať ako záväzok a podľa splátok tento ponižovať a každá jedna splátka bude výdavok neovpl.ZD.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Súhlasím s Luckou, len ju doplním: je možné dojednať aj jednorázové vysporiadanie pôžičky, alebo v rôznych v presne nedohodnutých splátkach, ale s termínom splatnosti napr. do 30.9.2009, alebo do 31.2.2010.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.