Zavrieť

Porady

Paušálna náhrada

Dobrý večer! Moja manželka je živnostníčka. Robím jej účtovníctvo v programe Alfa. Myslím si, že mi to ide celkom dobre, je to ľahko ovľádateľný program... Narazil som však na jeden - možno pre Vás žiadny - problém. V roku 2008 sme začali používať súkromné auto, nahlásili sme to aj na daňový úrad, vedieme knihu jázd - kde uvádzame len služobné jazdy a k nim odkladáme všetky bloky o tankovaní. Tankovanie som zaúčtoval do peňažného denníka, ako Režijné náklady/Odber PHM - dúfam, že zatiaľ je to dobre... ale kam zaúčtujem paušálne náhrady - tých 5,50 Sk/km? Poradíte mi? Vopred vďaka!
Usporiadat
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

neúčtuje nákup PHM... podľa technické preukazu si priemernou spotrebou vyrátate spotrebu PHM a k tomu prirátate 5,50 sk... a túto celkovú náhradu zaúčtujete do prevádzkovej réžie.../ používam k tomu cestovný príkaz/
0 0
lkoros lkoros

lkoros je offline (nepripojený) lkoros

Takže neúčtovať nákup PHM, ale zaúčtovať priemernú spotrebu + 5,50 za každý km - čo mi vlastne vypočíta program Alfa v knihe jázd... dobre chápem?
0 0
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

asi áno.. nepoznám program ALFA....takže neviem čo presne tam počíta, ale malo by to byť tak ako píšeš.. teda učtuješ len o primernej spotrebe a náhrade na KM...
0 0
lkoros lkoros

lkoros je offline (nepripojený) lkoros

OK, vdaka vsetkym za pomoc!
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Chcem sa spýtať k týmto náhradám:
- náhrada 5,50 sa uplatňuje, aj pri SZCO, ktorá ma automobil zaradený v podnikaní? Uplatňuje si pri prac. ceste aj náhradu stravného?

Ked sa budem spatne vracat k spotrebe benzínu tak pokial platila náhrada 6,20 uplatním tú a odo dňa kedy je platná 5,50 zasa uplatním tu..

Dakujem a pekné ráno
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evka-janekova Pozri príspevok
Chcem sa spýtať k týmto náhradám:
- náhrada 5,50 sa uplatňuje, aj pri SZCO, ktorá ma automobil zaradený v podnikaní? Uplatňuje si pri prac. ceste aj náhradu stravného?

Ked sa budem spatne vracat k spotrebe benzínu tak pokial platila náhrada 6,20 uplatním tú a odo dňa kedy je platná 5,50 zasa uplatním tu..

Dakujem a pekné ráno
Ak má zaradené auto do podnikania - obchodného majetku, tak si uplatňuje odpisy, PZP, havarijné poist, prípadné opravy..... A skutočné výdavky na PHL.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
asi som nechapavá: skutočné výdavky na PHM, patrí tam aj tá náhrada. 5,50...

(litre celkom za mesiac : pr. spotreba) x 100 = počet KM
(pr. spotreba x pr. cena PHM) : 100 = cena/km + náhrada 6,20 al. 5,50

celkové náklady = KM x cena za KM
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evka-janekova Pozri príspevok
asi som nechapavá: skutočné výdavky na PHM, patrí tam aj tá náhrada. 5,50...

(litre celkom za mesiac : pr. spotreba) x 100 = počet KM
(pr. spotreba x pr. cena PHM) : 100 = cena/km + náhrada 6,20 al. 5,50

celkové náklady = KM x cena za KM
Uviedla si, že auto je zaradené do podnikania. Teda odpisuje. V tom prípade nepatrí náhrada za používanie vo výške 6,20 ( do 0605/2008), resp. 5,50 (od 0706/2008) živnostníkovi.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 18.01.09 at 14:31
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
posledna otázka, teda celkové náklady na PHM vypočítam ako? ten môj vzorec, len bez 6,20 resp. 5,50???

A ešte jednu: ked ide zamestnanec SZCO na prac. cestu automobilom,ktoré ma SZCO v podnikaní, tak on vykazuje náhradu v cestovnom príkaze??? 5,50 resp. 6,20?

DIKY MOC
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evka-janekova Pozri príspevok
posledna otázka, teda celkové náklady na PHM vypočítam ako? ten môj vzorec, len bez 6,20 resp. 5,50???

A ešte jednu: ked ide zamestnanec SZCO na prac. cestu automobilom,ktoré ma SZCO v podnikaní, tak on vykazuje náhradu v cestovnom príkaze??? 5,50 resp. 6,20?

DIKY MOC
Nečítaš pozorne, ak je MV zaradené v podnikaní, nepoužívaš vzorec na náhrady , ako už písal smith , ale skutočné náklady na PHM. K druhej otázke: detto, nevykazuje tiež žiadnu náhradu.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Teda normálne bloček z pokladne zauctujem ako vydavok na PHM a tym to je vybavena vec?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evka-janekova Pozri príspevok
Teda normálne bloček z pokladne zauctujem ako vydavok na PHM a tym to je vybavena vec?
Áno, účtuješ o nákupe podľa dokladov a na konci účtovného obdobia porovnáš skutočnú spotrebu podľa TP, s nákupom PHM.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
a co zistím? su omdzené kilometre ktoré môze SZCO ročne najazdit?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evka-janekova Pozri príspevok
a co zistím? su omdzené kilometre ktoré môze SZCO ročne najazdit?
Nie sú, len zistíš či má nadspotrebu, alebo nie. Do daňových výdavkov ti ide spotreba podľa TP. To čo je nadspotreba je daňovo neuznané.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evka-janekova Pozri príspevok
a co zistím? su omdzené kilometre ktoré môze SZCO ročne najazdit?
Vo výdavkoch OZD môže mať len skutočné náklady spojené s podnikaním, tj. ak kupoval a používal aj pre súkromnú spotrebu, musí to z výdavkov vylúčiť, a práve toto zistí pri v knihe jázd, zistí, či má nadspotrebu, alebo má úsporu. Nadspotreba nie je VOZD.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Ja viem ze ma zadavite, ale ako zistím tu nadspotrebu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evka-janekova Pozri príspevok
Ja viem ze ma zadavite, ale ako zistím tu nadspotrebu?
Nasledovne:

Podľa knihy jázd najazdil napr. 1000 km v rámci podnikania.

Spotreba 7 l/100 km. Potom skutočná spotreba by mala byť 70 litrov, ale natankoval 100 litrov. Tak výdavok na ten rozdiel 30 litrov nie je daňovo uznaný výdavok.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
dakujem Vam vsetkym, uz sa z toho vysomarim. drzte mi palce...

Krasny den
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Nie je to tak do 31.5.2008 - 6,20 a od 1.6.2008 - 5,5 ????
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Je, ale predchádzajúce príspevky boli o niečom inom.
Odpovedáš na ktorý príspevok ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať