Zavrieť

Porady

účtovanie príkaznej zmluvy

Ahojte. Môj problém: Konateľ sro a fyzická osoba uzavreli ešte v roku 2006 ústnu dohodu o spolupráci. V roku 2008 sro vyplatila tejto FO odmenu z b.účtu. Keďže musím túto odmenu nejako zaúčtovať, tak ma veľmi zaujíma, či je možné, vystaviť nejaký druh zmluvy medzi sro a FO spätne - s dátumom vystavenia v roku 2006, s tým, že by sa v zmluve uviedlo, že odmena bude vyplatená až v roku 2008??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    beatka123 je offline (nepripojený) beatka123

    beatka123
    vsetko sa da, treba len vediet co chces, odmena z prikaznej zmluvy vyplatená v r. 2008 podlieha dani zo zavislej cinnosti.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    vilob Pozri príspevok
    Ahojte. Môj problém: Konateľ sro a fyzická osoba uzavreli ešte v roku 2006 ústnu dohodu o spolupráci. V roku 2008 sro vyplatila tejto FO odmenu z b.účtu. Keďže musím túto odmenu nejako zaúčtovať, tak ma veľmi zaujíma, či je možné, vystaviť nejaký druh zmluvy medzi sro a FO spätne - s dátumom vystavenia v roku 2006, s tým, že by sa v zmluve uviedlo, že odmena bude vyplatená až v roku 2008??
    Táto formulácia predsa nerieši vecnú a časovú súvislosť nákladu s účtovným obdobím. Čas úhrady nesúvisí so vznikom nákladu, ak služba bola dodaná v inom období v akom došlo k úhrade. Antidatovanie nie je riešením.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    už sme to vyriešili - zmluva sa vystavila normálne s dátumom v roku 2008. V tomto roku bola vyplatená aj odmena. Akurát, že v zmluve je uvedené, že služby sa vykonávali od roku 2006 až do roku 2008. Jedná sa o príkaznú zmluvu. Viete poradiť na aký účet zaúčtovať túto zmluvu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vilob Pozri príspevok
    už sme to vyriešili - zmluva sa vystavila normálne s dátumom v roku 2008. V tomto roku bola vyplatená aj odmena. Akurát, že v zmluve je uvedené, že služby sa vykonávali od roku 2006 až do roku 2008. Jedná sa o príkaznú zmluvu. Viete poradiť na aký účet zaúčtovať túto zmluvu?
    Účet 518.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    a nieje problém, keď je v zmluve uvedené, že služby boli poskytované už od roku 2006? myslím teraz na nejaké výdavky budúcich období a tak.. viem, že výdavky budúcich období sa to netýka, ale či náhodou nebude aj v mojom prípade nejaký zádrhel

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vilob Pozri príspevok
    a nieje problém, keď je v zmluve uvedené, že služby boli poskytované už od roku 2006? myslím teraz na nejaké výdavky budúcich období a tak.. viem, že výdavky budúcich období sa to netýka, ale či náhodou nebude aj v mojom prípade nejaký zádrhel
    Áno, s tým problém je, ak služby boli poskytované od r. 2006, ale výdavky za ne budú až v budúcom období, podľa postupov účtovania sa to malo ošetriť-účtovať cez VBO- účet 383. Predpis: 518/383.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    Ďakujem za odpoveď. Stále mám však pochybnosti v tom, že zmluva je vystavená v r.2008 a píše sa v nej o službách, ktoré prebiehali už od roku 2006. Či sa po správnosti nemala zmluva vystaviť ešte v roku 2006 a tam účtovať o výdavkoch budúcich období... Či je to v poriadku ak aj vystavenie zmluvy aj účtovanie prebehne v roku 2008?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vilob Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Stále mám však pochybnosti v tom, že zmluva je vystavená v r.2008 a píše sa v nej o službách, ktoré prebiehali už od roku 2006. Či sa po správnosti nemala zmluva vystaviť ešte v roku 2006 a tam účtovať o výdavkoch budúcich období... Či je to v poriadku ak aj vystavenie zmluvy aj účtovanie prebehne v roku 2008?
    Áno, jej vystavenie malo byť pred tým, ako sa začala plniť, teda v roku 2006.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    no a práve o to ide. Že sa obidve strany rozhýbali až teraz v decembri, keď sa vyplácala za služby odmena. Vtedy im došlo, že "hádam aj nejakú tú zmluvu by bolo vyhotoviť...". A teraz majú dilemu (včetne mňa, ako účtovníčky), že ako to vlastne ošetriť-či príkaznou zmluvou-a ako to do nej zakomponovať, že služby prebiehali už od roku 2006 až do roku 2008. A odmena bola vyplatená až v roku 2008 po ukončení spolupráce.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.