Zavrieť

Porady

V JÚ platba kartou a priebežné položky.

Vyhľadávanie mi neukázalo, že by bola diskutovaná otázka ako splniť v Pohode požiadavku nových postupov pre vedenie JÚ.

Pohoda celkom vtipne vytvorila možnosť v interných dokladoch urobiť zápis, ktorý splní požiadavku nových postupov. Zaúčtuje druh výdavku a výdaj na priebežné položky druhovo členené podľa druhu daňového výdavku. Po tejto stránke je to O.K.

Pri účtovaní výdaja z BÚ, sa mi nepodarilo nájsť spôsob ako zabezpečiť zaúčtovanie banka výdaj priebežné položky príjem tak, aby som mal prehľad o tom či som VŠETKY výdaje z účtu týkajúce sa nákupov hradených platobnou kartou zaúčtoval správne na priebežné položky PRÍJEM. Naviac sa mi nepodarilo zaúčtovať priebežné položky príjem v druhovom členení ako to bolo v internom doklade priebežné položky výdaj v druhovom členení.

Aké máte skúsenosti pri plnení požiadaviek nových postupov JU v Pohode?

Ďakujem.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    apo Pozri príspevok
    Naviac sa mi nepodarilo zaúčtovať priebežné položky príjem v druhovom členení ako to bolo v internom doklade priebežné položky výdaj v druhovom členení.



    apo
    Nerobím v Pohode, ale ak sa účtuje úbytok peňazí z BU do PP nie je potrebné žiadne druhové členenie v PP pri platbe kartou. Jednoducho BU výdaj - PP príjem. Druhové členenie nákladov je zabezpečené pri účtovaní prvého kroku, t.j. výdaj z PP s následným rozúčtovaním na príslušné stlpce v PD.
    A ako odkontrolovať či je všetko zaúčtované? Jednoducho - ak je rozdiel v PP tak hľadám. Prezriem príjem do PP a výdaj z PP.
    Viem nepomohol som, ale aspoň posunul.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Áno nie je nutné druhovo členiť priebežné položky. Ja len zisťujem či Pohoda to nejako nemá vyriešené a ja som neobjavil spôsob ako.

    Inak medzi nami je to riadna komplikácia. Ja som doteraz účtoval tieto nákupy cez ostatné záväzky a tým sa posúval daňový výdavok na prelome rokov do roku nasledujúceho, ale mal som pod kontrolou čo platím. Podľa nových postupov sa to všetko utápa v mútnej vode priebežných položiek.

    Mám firmu, ktorá má takýchto nákupov mesačne 300 a viac. Ak by to bolo v JÚ asi by som vyskočil kože.

    Pozdravujem.

    apo

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Niečo sa písalo tu o tom aj začiatkom minulého roku. Ja osobne som si to vymyslela tak, že na BU zaúčtujem OC - výdaj - platba kartou, v interných dokladoch som si vytvorila nový číselný rad PK a tam cez položky zaúčtujem v jednom riadku výdavok (materiál, tovar, réžia) a v druhom riadku platba kartou OC - príjem. A kontrolujem nasledovne, v účtovnom denníku si podľa textu na BU vytiahnem "platba kartou" všetky platby kartou z BU a druhú zostavu si vytiahnem podľa PK.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Áno, súhlasím. Žiaľ inak sa to nedá, ešte že filtrom si vieme pomôcť.

    Ďakujem.

    apo

    DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

    DARJA22
    Kája. Pozri príspevok
    Niečo sa písalo tu o tom aj začiatkom minulého roku. Ja osobne som si to vymyslela tak, že na BU zaúčtujem OC - výdaj - platba kartou, v interných dokladoch som si vytvorila nový číselný rad PK a tam cez položky zaúčtujem v jednom riadku výdavok (materiál, tovar, réžia) a v druhom riadku platba kartou OC - príjem. A kontrolujem nasledovne, v účtovnom denníku si podľa textu na BU vytiahnem "platba kartou" všetky platby kartou z BU a druhú zostavu si vytiahnem podľa PK.
    Skúšala som tento postup, lenže ja mám platbu kartou v cudzej mene a cez interné doklady mi SW nedovolí účtovať v cudzej mene. Nemá niekto skúsenosti ako to riešiť v Pohode?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ozaj interné doklady v JÚ a nedajú robiť v cudzej mene.

    Tak účtuj tak, že kurz zadaj v položkách do množstva a cenu z dokladu v cudzej mene daj do jednotkovej ceny.

    apo

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    apo Pozri príspevok
    Áno nie je nutné druhovo členiť priebežné položky. Ja len zisťujem či Pohoda to nejako nemá vyriešené a ja som neobjavil spôsob ako.

    Inak medzi nami je to riadna komplikácia. Ja som doteraz účtoval tieto nákupy cez ostatné záväzky a tým sa posúval daňový výdavok na prelome rokov do roku nasledujúceho, ale mal som pod kontrolou čo platím. Podľa nových postupov sa to všetko utápa v mútnej vode priebežných položiek.

    Mám firmu, ktorá má takýchto nákupov mesačne 300 a viac. Ak by to bolo v JÚ asi by som vyskočil kože.

    Pozdravujem.

    apo
    Neviem, či je to ešte aktuálne, ale uvediem možnosť:
    V Pohode si aj v JU vieš nastaviť vlastnú analytiku pre jednotlivé typy dokladov...napr. ja som mala do režijného výdavku nastavené zvlášť trebárs - nájomné, poštovné, kancelárske potreby, poplatky za mobil, poplatky za internet......ale zároveň mám pri týchto členeniach nastavené, že ich má ťahať do rovnakého stípca ako základný (preddefinovaný z výroby) režiný výdavok. Tuším sa to zadáva v agende predkontácie, ak sa dobre pamätám. V denníku to síce bolo v jednom stlpci, ale dobre sa to dalo odkontrolovať cez zostavu "zaúčtovanie podľa predkontácie" resp ich úhrn v zostave zaúčtovanie podľa typu predkontácie (už si to moc nepamätám-už to nerobím).
    Takže potom Ti zvlášť súraví prehľad za predkontáciu napr. PREVODY MEDZI POKLADŇOU A BANKOU a druhú predkontáciu NÁKUP KARTOU a aj príjem platby kartou sa dá definovať ako PREDAJ NA KARTU a treba si to predvoliť aj v jednotlivých agendách. A aj rôzne grafy a tabulky sú z toho výstižnejšie.
    Príklad:
    Mám 1 doklad z ERP na nákup kancelárskeho materiálu a zároveň nákup napr.čistiacich prostriedkov na údržbu kancelárie. Klient chce mať o týchto druhoch výdavkov prehľad, tak to položkovite v pokladničnom výdavkovom doklade rozúčtujem s tým, že ku každej položke priradím inú predkontáciu. V zostave Zaúčtovanie podľa predkontácie mám potom prehľad všetkých zaúčtovaným nákupv KM osobitne aj čist.prostriedkov osobitne. Bez tohto postupu by to bol len jeden režiný výdavok.
    V prípade priebežných položiek je to obdobné. A potom to až taká mútna voda snád nebude.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Áno, súhlasím s Tebou, že je možné jemnejšie rozdeliť jednotlivé druhy výdavkov a príjmov. Využívam to hlavne kvôli štatistickým výkazom a celkom určite to pomôže aj v priebežných položkách pri platbe kartou.

    apo

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Poprosila by som o radu ak mám platbu kartou na prelome rokov a účtujem cez priebežné položky. Ako VOZD sa mi to dostane do starého roku ,ale ako úbytok z fin.prostriedkov v banke až v novom roku, je to tak o.k?
    Alebo to treba na prelome rokov v starom roku zaúčtovať ako VNZD s uplatnením DPH a v novom roku preúčtovať ako VOZD.
    Veľmi sa tomu nerozumiem,keďže ja som to síce zaplatila v starom roku, ale peniažky nemám až v novom roku, takže kedy mi to ovplyvní ZD?
    Ďakujem za každú radu a vysvetlenie

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Ako VOZD s odpočtom DPH to bude v starom roku, ku koncu roka budeš mať zostatok na priebežných položkách a priebežné položky sa ti vyrovnajú až v novom roku keď zaúčtujem úbytok fin. prostriedkov z účtu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.