Zavrieť

Porady

totálna škoda auta na leasing v JU

Dobrý večer,,,
prosím o radu ohladom účtovania totálnej škody auta na leasing v JU alebo link kde účtovanie nájdem....trápim sa už niekoľko hodín.

Z poisťovne nám prišiel výpočet výšky plnenia.
- škoda vozidla 299000,-
- hodnota zvyšku vraku 135000,-
- spoluúčasť 8 200,-
- poistné plnenie - 155 800,- ktorá bola poukázaná na účet leasingovej spoločnosti.
V novembri sme tento vrak predali vo výške 120000,-
Ktoré sumy a kde mám zaúčtovať?
odpisy mám účtovať do mesiaca, kedy vznikla škoda t.j. 5 mesiacov ak bola škoda v máji?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    Dobrý večer,
    mám podobný problém.
    V októbri 2009 sme mali haváriu na aute, ktoré je na leasing. Rozhodnutie z poisťovne o totálnej škode nám prišlo 14. decembra 2009. Poistné plnenie ešte nie je uzavreté a to je už rok 2010.
    Do konca roka sme platili leasingové splátky a v januári nám prišlo oznámenie z leasingovky, že odstupujú od zmluvy. Skončili sme so splácaním leasingu.
    Môžem si uplatniť odpisy za celý rok 2009, alebo len do októbra 2009?
    Naposledy upravil luciana1 : 13.01.10 at 15:21

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    Prosím, vie mi niekto poradiť?
    Do decembra sme ani nevedeli, či bude uznaná totálna škoda, alebo, či sa auto bude môcť opraviť.
    učtovníčka
    Prosím aj ja mám podobný prípad a neviem sa pohnúť, nám leasingovka nič neposlala, len od poisťovne sme zistili že im už škodu vyplatili. Čo by malo nasledovať a čo so zaúčtovanými nákladmi, odpismi a DPH??? Poraďte skúsenejší. Dik
    Podľa môjho názoru, nemôžeš uplatniť žiadne odpisy, nakoľko k 15.12.2009 si musela na základe oznámenia o totálnej škode z poisťovne vozidlo vyradiť z evidencie a teda nebolo k 31.12.2009 v majetku ( ak bola LZ uzatvorená v r.2009/. Nepíšeš odkedy máte uzavretú leas.zmluvu. Ak bola pred r.2009, tak musíš prepočítať odpisy a následne urobiť upravu základu dane v danovom priznaní / § 17 zákon o dani z príjmu /.
    Podľa môjho názoru, nemôžeš uplatniť žiadne odpisy, nakoľko k 14.12.2009 si musela na základe oznámenia o totálnej škode z poisťovne vozidlo vyradiť z evidencie a teda nebolo k 31.12.2009 v majetku ( ak bola LZ uzatvorená v r.2009/. Nepíšeš odkedy máte uzavretú leas.zmluvu. Ak bola pred r.2009, tak musíš prepočítať odpisy a následne urobiť upravu základu dane v danovom priznaní / § 17 zákon o dani z príjmu /.
    Dôležité je aj to k akému dátumu leasingovka ukončila zmluvu.

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    ospravedlňujem sa, že som nereagovala na odpoveď, ale dlhšie som tu nebola.
    LZ bola uzatvorená ešte v roku 2004 a mala skončiť v 05/2010, takže musím prepočítať odpisy od roku 2004? MV som odhlásila z DÚ až k 1.1.2010 dovtedy bola zaplatená aj daň z MV, lebo stále sme ešte nevedeli, či dáme to MV opraviť na vlastné náklady do konca roka 2010 a budeme ho využívať naďalej v podnikaní. Nakoniec to skončilo tak, že auto stálo v garáži a čakali sme na vyúčtovanie z poisťovne, ktoré prišlo až v 4/2010, no auto bolo stále zaradené v OM. PZP bolo zaplatené ešte aj na 1-6/2010. Následne sa v 6/2010 predalo neopravené, ale pojazdné. Poisťovňa to dala ako totálnu škodu len preto, lebo oprava vychádzala na vyššiu sumu ako bola hodnota MV.
    Mám z toho riadny guláš a kvôli tomuto neviem ukončiť rok 2010 a vyzerá to tak, že budem musieť opraviť ešte aj rok 2009. Paráda... už sa teším.
    Ak by mi v tomto vedel niekto poradiť budem veľmi vďačná.
    Naposledy upravil luciana1 : 14.03.11 at 20:05

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    jajaivett Pozri príspevok
    a k akému dátumu Vám oznámila LZ ukončenie leasingu? aj to je podstatné.
    ukončenie leasingu dali k 20.12.2009 no splátky k 31.12.2009 už boli vyplatené, takže prestali sme splácať leasing vlastne v januári 2010 a zo 60 splátok bolo uhradených 55.
    Naposledy upravil luciana1 : 16.03.11 at 05:55

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.