Zavrieť

Porady

Skladové zásoby

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.Na konci roka zostali skladové zásoby z nakúpeného tovaru.Som FO živnostník a učtujem v jednoduchom účtovníctve. Moja otázka je či tieto skladové zásoby podliehaju dani z príjmov FO. Príkl. skladové zásoby sú 100.000,- Sk, teda predpokladaná daň by mala byt 19.000,- Sk. Je to správne, alebo skladové zásoby v jednoduchom učtovníctve nepodliehajú dani z príjmov.
Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    Dobrý deň,
    skladové zásoby v jednoduchom účtovníctve nepodliehajú dani z príjmov, len vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa uvedú v kolonke zásoby v hodnote 100.000,- Sk. V podvojnom účtovníctve skladové zásoby dani príjmov FO podliehajú, účtuje sa 504A/132A = -100.000,- Sk. Píšem to pre porovnanie, tak Ťa, dúfam, nepomýlim.

    junes je offline (nepripojený) junes

    junes
    Mam otazku - JU, platca DPH, hl. cinnost sluzby, ked parkrat do roka nakupim 1 druh tovaru - stale ten isty pre 2 klientov, ktorym ho v nasl. mesiaci predam. Nakup tovaru davam rovno ako VoZD. Je treba viest sklad? Ak ano, pocula som o nejakom type A a type B evidencie/uctovania tovaru. Nevie mi niekto poradit o com to je?

    A ak mi ostane k 31.12. nejaky tovar na sklade /cca v hodnote 1000,- Sk/, treba to riesit v uzavierkovych operaciach, kedze cely nakup davam hned do VoZD? Dik.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    junes Pozri príspevok
    Mam otazku - JU, platca DPH, hl. cinnost sluzby, ked parkrat do roka nakupim 1 druh tovaru - stale ten isty pre 2 klientov, ktorym ho v nasl. mesiaci predam. Nakup tovaru davam rovno ako VoZD. Je treba viest sklad? Ak ano, pocula som o nejakom type A a type B evidencie/uctovania tovaru. Nevie mi niekto poradit o com to je?

    A ak mi ostane k 31.12. nejaky tovar na sklade /cca v hodnote 1000,- Sk/, treba to riesit v uzavierkovych operaciach, kedze cely nakup davam hned do VoZD? Dik.
    Spôsob A / B účtovania majetku sa týka podvojného účtovníctva - viď Postupy účtovania.
    Tovar na sklade 31.12. sa neúčtuje v závierkových operáciach, iba sa uvedie vo výkaze o majetku.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Aknazuz Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    skladové zásoby v jednoduchom účtovníctve nepodliehajú dani z príjmov, len vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa uvedú v kolonke zásoby v hodnote 100.000,- Sk. V podvojnom účtovníctve skladové zásoby dani príjmov FO podliehajú, účtuje sa 504A/132A = -100.000,- Sk. Píšem to pre porovnanie, tak Ťa, dúfam, nepomýlim.
    Naozaj to je v JU take zjednodušené?
    To potom môže každý podnikateľ účtujúci v JU na konci roka nakúpiť tovar a zásoby,ktoré môže predávať ďalších 5 rokov.. a bude ich zdaňovať iba z predaja..
    takže keď nakúpi tovar,ktoré v podstate ani v tom momente nepotrebuje,môže si riadne upraviť a znížiť daň z príjmu..

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    erika_H Pozri príspevok
    Naozaj to je v JU take zjednodušené?
    To potom môže každý podnikateľ účtujúci v JU na konci roka nakúpiť tovar a zásoby,ktoré môže predávať ďalších 5 rokov.. a bude ich zdaňovať iba z predaja..
    takže keď nakúpi tovar,ktoré v podstate ani v tom momente nepotrebuje,môže si riadne upraviť a znížiť daň z príjmu..
    Áno, ale raz to aj tak zdaní...

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Anja111 Pozri príspevok
    Áno, ale raz to aj tak zdaní...
    no áno.. ale v PU sa mi to zdá také prehľadnejšie a aj reálnejšie.. keď sa preúčtujú zásoby na sklad..

    latka je offline (nepripojený) latka

    latka
    Dobrý den, chcela by som sa opýtať čo sa týka PU zásob, nejako mi vypadol učet 549 manka a škody, kam účtujem manko na sklad. zásobách zistených inventúrou - nad normu prirodz.úbytkov. dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    latka Pozri príspevok
    Dobrý den, chcela by som sa opýtať čo sa týka PU zásob, nejako mi vypadol učet 549 manka a škody, kam účtujem manko na sklad. zásobách zistených inventúrou - nad normu prirodz.úbytkov. dakujem
    Máme účet 582. A ako ti vypadol účet 549? Nie je v účtovej osnove?

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Pri inventarizácii bol zistený a vyčíslený chýbajúci tovar na sklade, čo s tým v jednoduchom účtovníctve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.