Zavrieť

Porady

Výpočet úrokov

Viete mi poradiť vzorec na výpočet výnosových úrokov?15.12.2008 sme si založili termín.účet na 3 mesiace s 3,5% p.a. a potrebujem si výpočítať úroky na ú.662 iba neviem ako.Vklad bol 500tis.Dík!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    Ja by som zjednodušila, že rok má 360 dní a mesiac má 30 dní. Úroková sadzba je "per annum" čiže na 360 dní a počítala by som: 500.000*0,035/360*16=777,78 Sk, pretože v roku 2008 termín. účet trval 16 dní. Účtovala by som 385/662=777,78 Sk v roku 2008 a v roku 2009 po pripísaní úrokov na termínovanom účte 221/385=777,78 Sk a zvyšok 221/662=3.597,22 Sk z výpočtu 500.000*0,035/360*74 dní roka 2009.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Úrokové skratky
    p.a.
    per annum – ročne
    p.s.
    per semestre – polročne
    p.q.
    per quartale - štvrťročne
    p.m.
    per mensem – mesačne
    p.d.
    per diem - denne

    zdroj www.etrend.sk

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    nemal rok 2008 náhodou 366 dní?
    Mal, ale metód je viac. Aknazuz(ka) použila nemeckú, dá sa použiť aj metóda anglická a prepočítať to presným počtom dní v roku 2008 a presným počtom dní v jednotlivých mesiacoch alebo francúzska - 360 dní v roku a presný počet dní v mesiaci.

    V zmluve by mal byť uvedený spôsob, akým banka počíta úroky. Napr. toto je z obch.podmienok UniCreditBank - ako počítajú úrok pri úvere pri prečerpaní b.účtu:
    Úroková sadzba pre výpočet úrokov sa používa ako percentná sadzba za rok (per annum, v skratke p.a.). Úroky sa počítajú zo skutočných denných stavov debetného zostatku Bežného účtu počnúc dňom prvého čerpania Povoleného prečerpania a končiac dňom predchádzajúcim dňu úplného splatenia; úroky sa platia pozadu v posledný deň kalendárneho mesiaca. Pri výpočte úrokov a úrokov z omeškania resp. úrokov z nepovoleného prečerpania sa kalendárny rok počíta na báze 360 dní a mesiac so skutočným počtom kalendárnych dní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.