Zavrieť

Porady

lízing v eurách

prosím pomôžte mi, v roku 2008 sme uzatvorili viac eurových lízingov na autá, (robím v MRP)
neviem na ktorých účtoch musím viesť tieto lízingy v korunách aj v eurách -Od začiatku som ich viedla v korunách aj v eurách na účte 474+analytika -aby som vedela koľko dlhujem lízingovke, ale na účte 022 som ich účtovala len v korunách, lebo šlo o postúpenie lízingov a faktúru od lízingovky som mala v eurách a bývalý majiteľ faktúroval odstupné v Skk+ ďalšie náklady boli len v Sk, tak som to dala na účet obstaranie len v Skk, veď beztak vstupnú cenu na odpisovanie som musela prerátať kurzom zo dňa prebratia vozidla a účtujem odpisy len v korunách, tak mi pripadalo zbytočné viesť 022 v dvoch menách, a taktiež mi pripadalo zbytočne účtovanie v dvoch menách na 082. Lenže teraz keď budem prevádzať účtovníctvo na eurá, neviem či som neurobila chybu a predsa som nemala aj na tieto dva účty (022,082) účtovať v dvoch menách. Alebo to bude v poriadku,keď mi to program prehodí konverzným kurzom??? Lebo v podstate odpisovanie už nemá nič spoločné s tým čo skutočne dlhujem lízingovke -to mám pekne vyčíslené na tej 474. Prosím poradte či mi to stačí mať zaúčtované len v Skk, alebo sa k tomu mám vrátiť to rýchlo prepočítavať aj na eur
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Ešte niečo neviem či mám v lízingoch v poriadku. Keďže mám lízingy v EUR, tak mi k nim chodí každý mesiac faktúra, takže ste mi kedysi poradili tie faktúry účtovať takto:
    042/474 -mám zaúčtovanú ISTINU v denníku a keď mi príde faktúra účtujem:
    istina 474/321
    úrok 562/321
    poistné 568/321
    DPH 343/321
    úhrada 321/221

    takže v podstate tú 474 ponižujem cez dodávateľskú faktúru a teda nemám tieto lízingy evidované v ostatných záväzkoch -lebo veď ako by som to mohla ponižovať z ostatných záväzkov, keď to ponižujem na základe faktúry. Lenže teraz neviem či nebudem mať prúser, keď to nemám v tých ostatných záväzkoch -aj kvôli vyčísleniu kurzového rozdielu k 31.12. Čo mám robiť??? Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkoch???, alebo stačí keď ho mám len na tom účte 474 a ako vyčísliť ten kurzový rozdiel? Stačí len zistiť sumu v eur na 474 a prerátať k 31.12. a zaúčtovať ako k.stratu-k.zisk? Odpovedzte mi niekto, som zúfalá, robím uzávierku prvý krát a tak to aj vyzerá, stále tu na porade otravujem...ale čo sa zabijem keď som z toho jeleň...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Silvia123 Pozri príspevok
    ...tak som to dala na účet obstaranie len v Skk, veď beztak vstupnú cenu na odpisovanie som musela prerátať kurzom zo dňa prebratia vozidla a účtujem odpisy len v korunách, tak mi pripadalo zbytočné viesť 022 v dvoch menách, a taktiež mi pripadalo zbytočne účtovanie v dvoch menách na 082. ...
    Nieže zbytočné, ale nesprávne. Na ktorých účtoch sa účtuje vo dvoch menách je ustanovené v § 4 ods. 7 ZoÚ v znení platnom do 31.12.2008:

    (7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.

    Ako vidíte, nenájdete tam účty majetku ani oprávok.

    Od 1.1.2009 platí novelizované znenie ustanovenia:

    (7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách meny euro. V prípade pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v eurách aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Silvia123 Pozri príspevok
    Alebo to bude v poriadku,keď mi to program prehodí konverzným kurzom?
    Bude. Stav na súvahových účtoch typu majetku a oprávok k nemu sa ku dňu zavedenia eura prepočíta konverzným kurzom na eurá. Východiskom k prepočtu je inventarizovaný stav majetku a oprávok znejúcich na Sk ku dňu predchádzajúcemu dňu zavedenia eura t.j. k 31.12.2008.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Silvia123 Pozri príspevok
    takže v podstate tú 474 ponižujem cez dodávateľskú faktúru a teda nemám tieto lízingy evidované v ostatných záväzkoch -lebo veď ako by som to mohla ponižovať z ostatných záväzkov, keď to ponižujem na základe faktúry.
    ... no tak, že by ste účtovali úhradu záväzku. Veď čo predstavuje zápis 474/321? Keby sme to mali popísať, tak zníženie záväzku na účte 474 a vznik záväzku na účte 321. To znamená, že v záväzkoch z titulu finačného prenájmu to máte (nielen v denníku), nakoľko v prípade medziročných prevodov nepočítajte zápis v denníku spred dvoch rokov (napríklad). Výška aktuálneho záväzku z titulu nesplatenej časti istiny sa Vám premieta na účte 474, ktorý podlieha inventarizáii a keby ste ho viedli v rámci ostatných záväzkov, je možné predpokladať lepšie východisko pre vykonanie dokladovej inventarizácie. Takto predpokladám, že pracujete s obratmi na účte 474, čo môže byť v prípade viacerých lízingov náročné.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Silvia123 Pozri príspevok
    Lenže teraz neviem či nebudem mať prúser, keď to nemám v tých ostatných záväzkoch -aj kvôli vyčísleniu kurzového rozdielu k 31.12. Čo mám robiť??? Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkoch?
    Kladiete otázku k užívateľským funkciám programu MRP. Účtovník má vedieť, aké sú jeho povinnosti a ako užívateľ programu, ako ich v danom programe zabezpečiť. Predsa účtovanie kurzových rozdielov je možné aj inak, ako cez existenciu evidencie ostatných záväzkov. Valutové pokladne isto neúčtujete cez ostatné záväzky a kurzové rozdiely k nim vznikajú. Ale to len na okraj.

    Ale keby som Vám mala odporučiť využitie programu MRP, určite by som odporučila viesť záväzky z titulu finančného prenájmu cez ostatné záväzky, vyznačiť účet 474 ako účet v cudzej mene (to je predpoklad vyčíslenia kurzových rozdielov).

    Ale na otázku: "Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkov?" neexistuje odpoveď ÁNO. V každom prípade je to jedna z možností a to jedna z najlepších, nakoľko sa jedná o užívateľskú podporu evidencie záväzkových vzťahov iných ako došlých faktúr.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Silvia123 Pozri príspevok
    Odpovedzte mi niekto, som zúfalá, robím uzávierku prvý krát a tak to aj vyzerá, stále tu na porade otravujem...ale čo sa zabijem keď som z toho jeleň...
    Prvá uzávierka. Leasingy. Prechod na euro. Nie ste jeleň. Ale správne účtovanie nie je len o odvahe a Porade, ale aj o znalosti, zodpovednosti a riziku. Odporúčam alternatívne riešenia Vášho problému. Nielen Poradu. Najmä ak sa jedná o Vašu prvú uzávierku.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    To sú naozaj úžasné a dokonalé odpovede na všetko čo som potrebovala vedieť, ďakujem za ne strašne moc, je pravda že sa mám čo ešte učiť, jasné že sa prihlásim aj na školenia o účtovnej závierke a dani z príjmu, ale veľa vecí z účtovníctva je aj otázka praxe, ktorú ešte nemám.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Ale na otázku: "Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkov?" neexistuje odpoveď ÁNO. V každom prípade je to jedna z možností a to jedna z najlepších, nakoľko sa jedná o užívateľskú podporu evidencie záväzkových vzťahov iných ako došlých faktúr.
    Ja som zvolil cestu analytického účtu 474 pre každý lízing, celkom ich mám 20 v jednej firme. Nepoužívam evidenciu záväzkov. V exeli mám spracovaný každý jeden splátkový kalendár.

    Každý mesiac v internom doklade zaúčtujem úroky, poistné, odpisy, pričom podklad pre každý lízing a každý mesiac mi opäť vyjde z exelovej tabuľky. K 31.12. opäť z exelu vytlačím aj kurzové rozdiely.
    Neýhoda tohoto postupu je v tom, že účtovný softvér za mňa neurobí nič. Od roku 2004 asi máloktorý soft dokáže podľa vlastných algoritmov vypočítať a zaúčtovať okrem odpisov aj poistné a úroky.

    Poznámka na okraj ku príspevku Jany Acsovej.

    ALE mám otázku. Pozrel som si video a zatiaľ neviem ako technicky prevedieme počiatočné stavy účtov z SK na Eurá. Pri lízingoch viem presne koľko je to Euro k 31.12.2008, ale čo ak mi analytický účet po uzávierke bude ukazovať o nejaký cent iné hodnoty. Vychádza mi to tak, že by som mal účtovať súvzťažne s účtom 701, ale mám obavy, že audítor by nesúhlasil s týmto postupom. Takže ako to fyzicky prevedieme?

    Pozdravujem.

    apo

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    apo Pozri príspevok
    ...ALE mám otázku. Pozrel som si video a zatiaľ neviem ako technicky prevedieme počiatočné stavy účtov z SK na Eurá. Pri lízingoch viem presne koľko je to Euro k 31.12.2008, ale čo ak mi analytický účet po uzávierke bude ukazovať o nejaký cent iné hodnoty. Vychádza mi to tak, že by som mal účtovať súvzťažne s účtom 701, ale mám obavy, že audítor by nesúhlasil s týmto postupom. Takže ako to fyzicky prevedieme? Pozdravujem. apo
    No video som síce nevidel, ale pre seba som si stanovil takýto scénár:

    Začiatočné stavy po otvorení súvahových účtov hlavnej knihy v EUR-ách:
    Ak po zaúčtovaní prepočítaných stavov jednotlivých súvahových účtov nie sú vyrovnané strany, rozdiel sa zúčtuje v prospech 379 alebo na ťarchu 378 - protiúčet 701...

    Prepočet jednotlivých analytických účtov na EUR:
    Rozdiel medzi celkovou sumou analytickej evidencie prepočítanou na eurá k príslušnému začiatočnému stavu súvahového účtu sa účtovne vyrovná úpravou počiatočného stavu daného syntetického účtu (majetku, záväzkov, vlastného imania). Rozdiel sa zaúčtuje na analytické účty kurzových rozdielov pri prechode na EUR - podľa povahy na 563 a 663...

    Predpokladám, že môj postup je správny - ak nie, uvítam korekciu...

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Apo aj ja som si vytvorila analytiku na 474 a každý lízing má zvlášť analytické číslo, aby som vedela koľko z ktorej lízingovej zmluvy dlhujem, ale ja mám tých lízingov zhruba 60 a rozpisovať ich v exceli nechem, rozpisovala som ich ked som ich mala v jednoduchom účtovníctve vo FO, teraz sme ich postúpili na našu sro-čku, tak viem že v tom exceli to bola zdlhavá robota a keďže v podvojnom účte je lepšia prehľadnosť, tak som dúfala že mi to na tej 474 analyticky stačí. Rozdiel oproti tebe mám v tom, že mne chodili faktúry každý mesiac na lízing, takže tam som mala rozpísané jednotlivé položky. Len som zostala na vážkach či som to nemusela mať aj v tých ostatných záväzkoch, tak ma potešila odpoveď že v podstate bolo by dobre, ale nemusí byť!

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Z postupov účtovania:

    (4) Po zaúčtovaní začiatočných stavov jednotlivých súvahových účtov podľa odsekov 1 až 3, ak sa celková suma strany má dať účtu 701 – Začiatočný účet súvahový nerovná celkovej sume strany dal účtu 701- Začiatočný účet súvahový, vzniknutý rozdiel sa účtovne vyrovná buď na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom v prospech účtu 379 – Iné záväzky alebo v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky.
    (5) Vzniknutý rozdiel podľa odseku 4 sa k 1. januáru 2009 účtuje na ťarchu účtu 379 – Iné záväzky so súvzťažným zápisom v prospech vytvoreného analytického účtu 663 – Kurzové zisky pri prechode na euro alebo sa vzniknutý rozdiel účtuje v prospech účtu 378 – Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom na ťarchu vytvoreného analytického účtu 563 – Kurzové straty pri prechode na euro, okrem rozdielu vzniknutého z dôvodu prepočítavania základného imania zapísaného v obchodnom registri v eurách. Rozdiel medzi sumou začiatočného stavu účtu 411 – Základné
    imanie v slovenských korunách po prepočítaní konverzným kurzom a zaokrúhlení na najbližší eurocent41) a sumou zapísaného základného imania v obchodnom registri v eurách sa účtuje na účet 413 – Ostatné kapitálové vklady so súvzťažným zápisom na účet 701 – Začiatočný účet súvahový.

    svetluška je offline (nepripojený) svetluška

    svetluška
    Neviete či posielajú lízingové spoločnosti nové splátkové kalendáre v EURO pri starších lízingoch,alebo si to musíme prepočítať sami ? Aké máte skúsenosti ?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Posielajú a aj musia, pretože suma DPH musí byť vyčíslená v €.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Silvia123 Pozri príspevok
    Apo aj ja som si vytvorila analytiku na 474 a každý lízing má zvlášť analytické číslo, aby som vedela koľko z ktorej lízingovej zmluvy dlhujem, ale ja mám tých lízingov zhruba 60 a rozpisovať ich v exceli nechem, rozpisovala som ich ked som ich mala v jednoduchom účtovníctve vo FO, teraz sme ich postúpili na našu sro-čku, tak viem že v tom exceli to bola zdlhavá robota a keďže v podvojnom účte je lepšia prehľadnosť, tak som dúfala že mi to na tej 474 analyticky stačí. Rozdiel oproti tebe mám v tom, že mne chodili faktúry každý mesiac na lízing, takže tam som mala rozpísané jednotlivé položky. Len som zostala na vážkach či som to nemusela mať aj v tých ostatných záväzkoch, tak ma potešila odpoveď že v podstate bolo by dobre, ale nemusí byť!
    Fajn, takže nie som osamelý v tom, že pri lízingoch obchádzam evidenciu záväzkov. Faktúry k mesačným lízingovým splátkam mi chodili ak bol lízing v eurách. Tieto faktúry som dával iba ako prílohu k internému dokladu, aby bol podklad na odpočet DPH vyjadrený v SK. V tomto roku už faktúry chodiť nebudú, mám to overené nakoľko už nie je dôvod.

    Analitické rozlíšenie každého lízingu na účte 474 je postačujúce k tomu, aby sme dodržali zásady, že celkový záväzok na syntetickom účte 474 nemože byť jednoduchým prepočtom, ale súčtom jednotlivých syntetických útov - presnejšie povedané súčtom záväzkov z každého lízingu.

    apo

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Začiatočné stavy po otvorení súvahových účtov hlavnej knihy v EUR-ách:
    Ak po zaúčtovaní prepočítaných stavov jednotlivých súvahových účtov nie sú vyrovnané strany, rozdiel sa zúčtuje v prospech 379 alebo na ťarchu 378 - protiúčet 701...

    Prepočet jednotlivých analytických účtov na EUR:
    Rozdiel medzi celkovou sumou analytickej evidencie prepočítanou na eurá k príslušnému začiatočnému stavu súvahového účtu sa účtovne vyrovná úpravou počiatočného stavu daného syntetického účtu (majetku, záväzkov, vlastného imania). Rozdiel sa zaúčtuje na analytické účty kurzových rozdielov pri prechode na EUR - podľa povahy na 563 a 663...
    Ďakujem, za radu a ešte aj pani audítorka to podčiarkla.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.