Zavrieť

Porady

Výpočet minimálnej mzdy zamestnanca

Príjemný dobrý deň,

potreboval by som sa poinformovať - mám v práci asistentku ktorá k nám práve nastúpila. Má titul Bc. avšak nástúpný plat na prvé dva mesiace má minimálnu mzdu avšak moja účtovníčka jej vypočítava mzdu podľa tried v zmysle zákonníka práce avšak moja otázka znie - stanovenie minimálnej mzdy podľa tried nemá za jednu z podmienok aj výšku vzdelania? alebo - aký vplyv má výška vzdelania na minimálnu mzdu?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
§ 120
Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č.1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v Sk na mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,

Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
2 1,2
3 1,4
4 1,6
5 1,8
6 2,0

(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa sadzby minimálnych mzdových nárokov ustanovené v Sk na hodinu úmerne zvýšia.

(6) U zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas, sa sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na mesiac zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci.

(7) Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na hodinu sa zaokrúhľuje na celých desať halierov. Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na mesiac sa zaokrúhľuje na celých 10 Sk.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sergejevic99 Pozri príspevok
Príjemný dobrý deň,

potreboval by som sa poinformovať - mám v práci asistentku ktorá k nám práve nastúpila. Má titul Bc. avšak nástúpný plat na prvé dva mesiace má minimálnu mzdu avšak moja účtovníčka jej vypočítava mzdu podľa tried v zmysle zákonníka práce avšak moja otázka znie - stanovenie minimálnej mzdy podľa tried nemá za jednu z podmienok aj výšku vzdelania? alebo - aký vplyv má výška vzdelania na minimálnu mzdu?
Nie sú to triedy, ale minimálne mzdové nároky podľa náročnosti práce. Pozri priamo § zo ZP:
§ 120
Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č.1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v Sk na mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,

Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
2 1,2
3 1,4
4 1,6
5 1,8
6 2,0

(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa sadzby minimálnych mzdových nárokov ustanovené v Sk na hodinu úmerne zvýšia.

(6) U zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas, sa sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na mesiac zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci.

(7) Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na hodinu sa zaokrúhľuje na celých desať halierov. Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v Sk na mesiac sa zaokrúhľuje na celých 10 Sk.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Ak ma pracovnik v zmluve dohodnutu mesacnu odmenu vo vyske 178 € co je 1,2 nasobok minimalnej mzdy, tak pri prepocte vyplat, ak ma napriklad dovolenku a mu vychadza hruba mesacna mzda 177,3 € treba mu doplnit doplatok do minimalnej mzdy?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zuzanask Pozri príspevok
Ak ma pracovnik v zmluve dohodnutu mesacnu odmenu vo vyske 178 € co je 1,2 nasobok minimalnej mzdy, tak pri prepocte vyplat, ak ma napriklad dovolenku a mu vychadza hruba mesacna mzda 177,3 € treba mu doplnit doplatok do minimalnej mzdy?
áno
0 0
garda garda

garda je offline (nepripojený) garda

Poprosím Vás SW mi vypočítal mzdu násl.je to správne?

mesiac august: 21 prac.dní
mzda za 20 odprac.dní: 295,50/21*20=281,43
dovolenka 8*1,7039=13,64
spolu: 295,07

program mi nedopočítal žiaden doplatok.Je to správne?
Dakujem
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Nie je to správne. Nie je dodržaná min. mzda zamestnanca podľa ZP, pri prvom stupni náročnosti práce je to 295,50€, treba teda doplatiť do minimálnej mzdy. t.j. 0,43€
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Minimálna mzda je dodržaná, nie je dodržané, že priemer má byť aspoň vo výške minimálnej mzdy. T.j. priemer pri 21-dňovom mesiaci má byť aspoň 295,50/21/8 =1,7589
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Jana Motyčková Pozri príspevok
Minimálna mzda je dodržaná, nie je dodržané, že priemer má byť aspoň vo výške minimálnej mzdy. T.j. priemer pri 21-dňovom mesiaci má byť aspoň 295,50/21/8 =1,7589
Trošku mimo témy. Schcem si to ujasniť. Takýto prípad ako je popísané vyššie sa stane len mesačne odmeňovanému zamestnancovi ? Tam kontrolujem (mzda + náhrady )= jeho dohodnutá mzda aj s koeficientom.
U hodinového zamestnanca kontrolujem hodinový zárobok a hodinovú náhradu či zodpovedá jeho koeficientu. Mesačne teda príjem kolíše podľa fondu.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

tomare Pozri príspevok
Trošku mimo témy. Schcem si to ujasniť. Takýto prípad ako je popísané vyššie sa stane len mesačne odmeňovanému zamestnancovi ? Tam kontrolujem (mzda + náhrady )= jeho dohodnutá mzda aj s koeficientom.
U hodinového zamestnanca kontrolujem hodinový zárobok a hodinovú náhradu či zodpovedá jeho koeficientu. Mesačne teda príjem kolíše podľa fondu.
Hodinovo odmeňovanému zamestnancovi môže min. mzda kolísať, môže byť aj nižšia ako 295,5 €
0 0
garda garda

garda je offline (nepripojený) garda

môže mi to niekto po lopate vysvetlit?
ked bola minimálna mzda dodržaná aký priemer nebol dodržaný.
ked si vydelím tých 295,07/168 hod tak min.mzda za hodinu je dodržaná nie?alebo ako to vlastne je,čo treba mat na pamäti ked budem rátat s min.mzdou v takomto prípade?
Dakujem
0 0
garda garda

garda je offline (nepripojený) garda

prosím,prosím.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Keď máš mesačnú mzdu 295,5 a pri 21 dňoch si počítala odpracované 20 dní takto 295,5/21*20 = 281,43
1D vypočítaš tak isto 295,5/21*1 = 14,071 (hodinový priemer 14,071/8=1,758)
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

garda Pozri príspevok
môže mi to niekto po lopate vysvetlit?
ked bola minimálna mzda dodržaná aký priemer nebol dodržaný.
ked si vydelím tých 295,07/168 hod tak min.mzda za hodinu je dodržaná nie?alebo ako to vlastne je,čo treba mat na pamäti ked budem rátat s min.mzdou v takomto prípade?
Dakujem
Pozri sa, ide o to, či je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou, alebo hodinovou mzdou, to je celé.
Mesačne je to 295,50€
Hod. mzda je 1,698€

Príklad v 08/2009, prac. dni 21 dní, 168 hod.
mesačne odmeňovaní 295,50:168 = 1,759€/hod. = min. hod. mzda

hodinovo odmeňovaní 168 x 1,698 = 285,27€
0 0
garda garda

garda je offline (nepripojený) garda

čiže mám tam nahodit doplatok do min.mzdy tých 043 Eur? alebo zvýšit ten priemer na dovolenku?
a to budem ten priemer upravovat každý mesiac? a na další tam nechám ten pôvodný, ktorý tam má platit celý štvrtrok?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja by som zvýšila priemer na dovolenku.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Tamila Pozri príspevok
Ja by som zvýšila priemer na dovolenku.
Ja by som to doplatila, lebo čo má potom opravovať na budúci mesiac vypočítanú priemerku na tento štvrťrok?
0 0
garda garda

garda je offline (nepripojený) garda

ok. a ešte situácia:
9/2009
22 dní z toho 4 dni dovolenka

mzda:295,5/22*18=241,78
dovolenka:4*8*1,7040=54,53
spolu: 296,31
program mi ešte dopočítal doplatok do min.mzdy 0,02 Eur?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Minimálna mzda sa aj pri neodpracovaní celého mesiaca zaokrúhľuje na 10€c, t.j. 241,78 zaokrúhlilo na 241,80, preto doplatok 0,02€.

Preporovnanie - v auguste pri výpočte 295,50/21*20=281,43 sa minimálna mzda zaokrúhli na 281,40, ale mzda sa zaokrúhľuje na €c nahor, t.j. výsledná mzda je bez zmeny 281,43.
0 0
garda garda

garda je offline (nepripojený) garda

Dakujem Vám všetkým,
p.Motyčková nerobíte semináre na zákonník práce?rada by som sa zúčastnila.
Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ja Zákonník práce neškolím (netrúfam si), keď sú zmeny, školí kolegyňa, inak nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať