Zavrieť

Porady

účtovanie v JU ale PU

Môže prosím Vás s.r.o. účtovať v jednoduchom účtovníctve? Dnes som bola presviedčaná že môže, pokiaľ nieje plátca DPH. Ďakujem sa skorú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Iruška Pozri príspevok
    Môže prosím Vás s.r.o. účtovať v jednoduchom účtovníctve? Dnes som bola presviedčaná že môže, pokiaľ nieje plátca DPH. Ďakujem sa skorú odpoveď
    Sro účtujú podľa Zákona o účtovníctve len podvojne. Účtovať v JÚ je celkom vylúčené.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    S prepáčením dávnom som nepočul, resp. nečítal väčšiu kr....u. Treba čítať zákony.

    Zákon o účtovníctve

    § 9
    Účtovné sústavy

    Na začiatok

    (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

    (2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

    a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
    b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
    c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
    d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

    (3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    presviedčali Ťa na Porade, alebo sa našla iniciatívna "účtovníčka" v Tvojom okolí ?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    všelijakí účtovíci sa najdu - alebo všelijakých "učtovníkov" majitelia firiem zvyknú počúvať....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dáša_ Pozri príspevok
    všelijakí účtovíci sa najdu - alebo všelijakých "učtovníkov" majitelia firiem zvyknú počúvať....
    Len nie toho svojho. Práve som "sprdol" klienta, ktorý začal nakupovať tovar v Rakúsku. Zabudol oznámiť dodávateľovi, že je platiteľom DPH na Slovensku. A samozrejme tak zaplatil rakúsku dph vo výške asi 380 eur.

    Iruška je offline (nepripojený) Iruška

    Iruška
    Ďakujem pekne. Dotaz som dala preto, aby som to mohla ukázať môjmu zákazníkovi, pretože mi neveril a presviedčal ma o opaku, nevedela som ako mu to mám vysvetliť.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Iruška Pozri príspevok
    Ďakujem pekne. Dotaz som dala preto, aby som to mohla ukázať môjmu zákazníkovi, pretože mi neveril a presviedčal ma o opaku, nevedela som ako mu to mám vysvetliť.
    So zákazníkom si urči pravidlá. Jedno z pravidiel je dôvera. "Už keď niekto niekomu platí za účto, tak nech aj dôveruje...." a hlavne nech nepochybuje. Je pravda, že sú dobrí ale aj zlí účtovníci. Preto, ak môj klient nedôveruje a povie podobnú capinu, že "počul... alebo mu nejaká pani povedala...", tak mu ukážem odvolávku na zákon.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Iruška Pozri príspevok
    Ďakujem pekne. Dotaz som dala preto, aby som to mohla ukázať môjmu zákazníkovi, pretože mi neveril a presviedčal ma o opaku, nevedela som ako mu to mám vysvetliť.

    No predsa zákonom o účtovníctve, čo je základným kameňom práce každého účtovníka. A je dobré aspoň ako-tak ovládať.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    smith Pozri príspevok
    No predsa zákonom o účtovníctve, čo je základným kameňom práce každého účtovníka. A je dobré aspoň ako-tak ovládať.
    Kameňom by som ani nepovedala, ale skôr základnou knihou kníh účtovníka.

    Andrea117 je offline (nepripojený) Andrea117

    Andrea117
    prosím vás v čom sa odlišuje daňová evidencia od podvojného účtovníctva?ďakujem

    Andrea117 je offline (nepripojený) Andrea117

    Andrea117
    no to mám ako otázku na skúšku z účtovníctva v čom sa odlišuje daňová evidencia od podvojného účtovníctva.ak náhodou niekto mi viete poradiť, budem Vám moc vďačná.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Andrea117 Pozri príspevok
    no to mám ako otázku na skúšku z účtovníctva v čom sa odlišuje daňová evidencia od podvojného účtovníctva.ak náhodou niekto mi viete poradiť, budem Vám moc vďačná.
    A pani profesorka vie, čo sa pýta?

    mimo iného - máš tam aj niečo konkrétnejšie k tejto otázke? Polož ju presne tak, ako ju máš uvedenú, prípadne skús vysvetliť, čo asi od Teba chcú, veď ste to preberali... snáď

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    No, ja si myslím,že v tej otázke ide o vysvetlenie rozdielu medzi JÚ a PÚ. JÚ je "daňovo orientované" a u služobne starčích účtovníkov som sa o JÚ hovorilo ako o daňovom účtovníctve...
    Ale v školách by mohli učiť odbornú terminológiu primeranú tomuto storočiu .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    dala som si vygúgliť "daňová evidencia". Však to firmy bežne ponúkajú ako službu a my nevieme , čo to je .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Johanka Pozri príspevok
    dala som si vygúgliť "daňová evidencia". Však to firmy bežne ponúkajú ako službu a my nevieme , čo to je .
    JÚ by som nenazval daňovou evidenciu. Pod pôjmom daňová evidencia si skôr predstavujem evidenciu príjmov a majetku u "paušalistov" (už v kontexte na porovnávanie s PÚ evidenciu v zmysle DPH neberiem ani do úvahy).

    Andrea117 je offline (nepripojený) Andrea117

    Andrea117
    Tá otázka je v kategórií Účtovná sústava a organizácia účtovníctva v SR.Mám ešte jednu otázočku Charakterizujte Medzinárodné účtovné štandardy JASIIFRS. No p.Ing by nám to možno aj vysvetlil, keby chodil na prednášky :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.