Zavrieť

Porady

nárok pri prepustení zamestnanca poberajúceho výsluhový dôchodok

Som poberatelom výsluhového dôchodku a v súčasnosti pracujem nepretržite od roku 2001 a môj pracovný pomer sa končí výpovedou dnom 31.1.2009. Mám nárok poberať nejakú dávku v nezamestnanosti, ak som riadne platil všetky odvody
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    juraj kasper Pozri príspevok
    Som poberatelom výsluhového dôchodku a v súčasnosti pracujem nepretržite od roku 2001 a môj pracovný pomer sa končí výpovedou dnom 31.1.2009. Mám nárok poberať nejakú dávku v nezamestnanosti, ak som riadne platil všetky odvody
    výsluhový dôchodca platí aj poistenie v nezamestnanosti ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    juraj kasper Pozri príspevok
    ano, platil do fondu nezamestnanosti, tiež som nemal odpočitatelnú položku na dani
    Mne z citácie § 104 pdst. 3 Zákona o soc. poistení vychádza, že nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Výsluhový dôchodca, ak je poberatelom výsluhového dôchodku sa môže evidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie ?


    § 104
    Na začiatok

    (1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

    a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
    b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

    (3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)
    môže sa evidovať na úrade práce, pre info hrubý príjem 24000,- odvody SZP - 950,-
    sociálne - 2243,-
    daň - 3922
    dakujem za informácie

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Su rozny poberatelia výsluhoveho dochodku:
    napr. ktorým scivilnili miesto a tým sa stali nedobrovolne výsluhovými dochodcami /hoci aj vo veku napr. 36 rokov/
    ktori odišli z vlastnej vole do výsluhoveho dochodku a zamestnali sa v iných podnikoch.
    Ja patrím k scivilneným výsluhovým dochodcom a do fondu zamestnanosti platim uz 16 rokov. Zaujíma ma, či tam musim platiť, ked nemam narok na davky v nezamestnanosti v prípade straty zamestnania.

    nárok pri prepustení zamestnanca poberajúceho výsluhový dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.