Zavrieť

Porady

Postúpenie pohľadávok.

Prosím Vás, ako postupovať pri postúpení pohľadávok?
Ako ich evidovať a následne zaúčtovať, na čo si treba dať pozor?
A ešte jedná otázka? Kde účtovať daň za alkohol?
Ďakujem.
Usporiadat
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

Prosím o vašu láskavosť zodpovedať mi otázku. Márne hľadám, nič som nenašla čo by mi pomohlo. Vi šikulkovia popíšte mi celý postup od začiatku ako sa postaviť k tomu, ak mi majiteľ prinesie zmluvu o postúpení pohľadávok? Nemám ani potuchy čo s tým! Ešte raz Vám ďakujem, viem, že je teraz veľa práce s koncom účt.roka...
0 0
aximalka aximalka

aximalka je offline (nepripojený) aximalka

ste SZCO?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Z postupov účtovania:

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(8) Ak postupca v účtovnom období, v ktorom bola pohľadávka postúpená, dostal príjem z postúpenej pohľadávky, účtuje sa
a) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok zánik pohľadávky z dôvodu postúpenia v menovitej hodnote,
b) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok vznik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom,
c) príjem z postúpenej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v okamihu jeho prijatia a v knihe pohľadávok sa účtuje zánik pohľadávky v ocenení podľa písmena b),
d) v rámci uzávierkových účtovných operácií rozdiel medzi príjmom z postúpenej pohľadávky a jej menovitou hodnotou, ak bola pohľadávka postúpená za cenu nižšiu ako je jej menovitá hodnota podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(9) Ak postupca v účtovnom období, v ktorom bola pohľadávka postúpená,príjem z postúpenej pohľadávky nedostal, účtuje sa
a) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok zánik pohľadávky z dôvodu postúpenia v menovitej hodnote,
b) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok vznik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom,
c) v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu menovitá hodnota postúpenej pohľadávky alebo hodnota pohľadávky v ocenení podľa písmena b), ak je vyššia ako menovitá hodnota.

(10) Ak postupca podľa odseku 9 dostal príjem z postúpenej pohľadávky v nasledujúcom účtovnom období, účtuje sa
a) príjem z postúpenej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. f),
b) zánik pohľadávky, ktorej vznik bol účtovaný podľa odseku 8 písm. b) v knihe pohľadávok z dôvodu jej úhrady.

(11) V účtovníctve postupníka v účtovnom období, v ktorom mu bola pohľadávka postúpená, účtuje sa
a) k zmluvne dohodnutému dňu
1. vznik záväzku voči postupcovi z postúpenej pohľadávky v knihe záväzkov v obstarávacej cene,
2. vznik pohľadávky voči dlžníkovi v knihe pohľadávok v ocenení dohodnutom s postupcom (obstarávacej cene), pričom v knihe pohľadávok sa uvedie aj jej menovitá hodnota,
b) pri úhrade postúpenej pohľadávky postupcovi
1. úhrada postúpenej pohľadávky postupcovi podľa § 4 ods. 6 písm. g),
2. zánik záväzku, ktorého vznik bol účtovaný podľa písmena a) prvého bodu,
c) pri inkase pohľadávky od dlžníka alebo príjmu z ďalšieho postúpenia podľa § 4 ods. 6 písm. d) a zároveň účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. e) do výšky tohto príjmu, najviac však do výšky podľa písmena b) prvého bodu; v knihe pohľadávok sa účtuje zánik pohľadávky podľa písmena a) druhého bodu,
d) v rámci uzávierkových účtovných operácií výdavok vo výške zaplatenej obstarávacej ceny tejto pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, ak ku dňu zostavenia účtovnej závierky nie je pohľadávka dlžníkom zaplatená a spĺňa podmienky ustanovené osobitným predpisom30).
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

Ďakujem p.Janka za odpoveď, ale dalo by sa to napísať polopatistický.
Som s toho magor a tým písmenkam a odvolávkam ťažko rozumiem.
Prosím Vás, pre nás, čo zákonom ťažko porozumeju i keď si ho čítajú niekoľkokrát.
Pekný deň.
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

P.Janka prosím, mrknite sa na to ešte raz. Alebo je tu niekto, kto mi to vie vysvetlit.
Z pohľadu jednoduchého účtovania postúpenie pohľadávok. Aký to má vplyv aj v rámci DPH, sme Q platci.
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

postupjem a ďakujem.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Aký je postup, keď je pohľadávka postúpená bezodplatne?
Postupca (JU), postupník (PU).

U postupcu bude len zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a nič viac?
U postupníka zase vznik pohľadávky v knihe pohľadávok a účtovanie do výnosov?
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

Snažila som sa dovolať aj do Krosu, kde mam zakupeny program, aby mi poradili ohladom postupenia pohladavky. Poslali mi postup uctovania a evidovania pohladavok z pohladu postupcu, ale ja potrebujem vediet ako postupovat ked sme - postupnik pohladavky. Uctujem v JU a boli nam postupene pohladavky k 5.1.2009. Moze mi niekto poradit, aby som vedela ako zacat s evidenciou a nasledne s uhradami fa.?

Este raz dakujem a tesim sa na skoru odpoved.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

posúvam ---

Aký je postup, keď je pohľadávka postúpená bezodplatne?
Postupca (JU), postupník (PU).

U postupcu bude len zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a nič viac?
U postupníka zase vznik pohľadávky v knihe pohľadávok a účtovanie do výnosov?
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

posúvam ---

Aký je postup, keď je pohľadávka postúpená bezodplatne?
Postupca (JU), postupník (PU).

U postupcu bude len zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a nič viac?
U postupníka zase vznik pohľadávky v knihe pohľadávok a účtovanie do výnosov?
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Aký postup navrhoval KROS?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
postupca vedie JU
tzn. postúpením odpíše pohľadávku z knihy pohľadávok a podľa § 17 ods.12 písm a zvýši o hodnotu pohľadávky základ dane, ak za cenu nižšiu do ZD ide menovitá hodnota pohľadávky, ak za cenu vyššiu, tak do ZD dá túto vyššiu cenu
postupník vedie PU
vznik záväzku za pohľadávku voči postupcovi v OC
315/325
úhrada 325/221, resp. 211
menovitú hodnotu pohľadávky vedie v podsúvahe 75x/
inkaso od dlžníka 221/315
ak je zinkasovaná suma nižšia 546/315
ak je zinkasovaná suma vyššia 315/646
zrušenie pohľadávky v podsúvahe /75x
strata z inkasa pohľadávky /inkaso voči obstarávacej cene pohľadávky/ je nedaňový N
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

pre: optimistka
Takže, keď je postúpená pohľadávka bezodplatne- vychádza mi z toho, že je 2x zdanená, 1.x u FO a 2.x u PO. Je to dobré?

Môj konkrétny prípad bude teda:

postupca - JU - postúpená pohľadávka sa odpíše z knihy pohľadávok ako by bola uhradená a v PD ide ako POZD príkl 17000

postupník - PU -
vznik záväzku za pohľadávku voči postupcovi v OC = 0 315/325
úhrada 325/221, resp. 211 = 0
menovitú hodnotu pohľadávky vedie v podsúvahe 75x/ = príkl. 17000
inkaso od dlžníka 221/315 = 17000

t.j. zinkasovaná suma vyššia 315/646 = 17000
zrušenie pohľadávky v podsúvahe /75x = 17000
Naposledy upravil ajka100 : 03.02.09 at 11:52 Dôvod: doplnenie
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
u postupcu v JU to nepôjde do PD, ale až do DP na r. 40 položky zvyšujúce základ dane resp. znižujúce stratu, tzn. tam pripočítaš k ZD menovitú hodnotu pohľadávky
keďže tá pohľadávka vznikla na základe niečoho - výdaj v predchádzajúcich obdobiach, ktorý bol daňový, musí byť aj pohľadávka hoci je neuhradená, resp. príjem z nej je 0,- sk zdanená
právnická postupník dosiahne výnos 17 000,- oproti 0
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Ďakujem za vysvetlenie. Prajem pekný deň.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Dobrý deň,

ja mám taký istý problém.
Máme podpísanú zmluvu o postupení pohľadávok
Sme postupca /SZČO/ a postúpili sme 2 faktúry na postupníka /a.s./

Čo mi ako SZČO ktorý účtuje v JÚ máme vykonať v účtovníctve.
Zatiaľ nám faktúry neboli uhradené.
V peň.denníku sa účtuje len keď budú uhradené ?
Treba niečo v knihe pohľadávok zapísať?
Aj keď čítam predchádzajúce články neviem sa z toho vysomáriť.
Poraďte mi niekto prosím.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuna 3 Pozri príspevok
Dobrý deň,

ja mám taký istý problém.
Máme podpísanú zmluvu o postupení pohľadávok
Sme postupca /SZČO/ a postúpili sme 2 faktúry na postupníka /a.s./

Čo mi ako SZČO ktorý účtuje v JÚ máme vykonať v účtovníctve.
Zatiaľ nám faktúry neboli uhradené.
V peň.denníku sa účtuje len keď budú uhradené ?
Treba niečo v knihe pohľadávok zapísať?
Aj keď čítam predchádzajúce články neviem sa z toho vysomáriť.
Poraďte mi niekto prosím.
Pozrite tento link
http://www.porada.sk/t103173-usmerne...stupom-ju.html
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Pozerám to ale nič z toho nerozumiem.
Prosím napíšte mi po polopate čo ako postupca /FO/ účtujúca v JÚ musím urobiť keď sme postúpili 2 faktúry na postupníka.
Prosím, prosím .....
Zmluva je z 26.6.09. Čo vtedy treba urobiť ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuna 3 Pozri príspevok
Pozerám to ale nič z toho nerozumiem.
Prosím napíšte mi po polopate čo ako postupca /FO/ účtujúca v JÚ musím urobiť keď sme postúpili 2 faktúry na postupníka.
Prosím, prosím .....
Zmluva je z 26.6.09. Čo vtedy treba urobiť ?
Máte zaúčtovanú pohľadávku v Knihe pohľadávok, ktorú doposiaľ nemáte uhradenú . Dňa 26.6.2009 ste uzavreli zmluvu o postúpení pohľadávky .
To znamená , že dňom 26.6.2009/nakoľko bola v tento deň podpísaná zmluva / si v Knihe pohľadávok ako postupca zaúčtujete zánik pohľadávky v jej menovitej hodnote .

Rovnakým dátum 26.6.2009 si v Knihe pohľadávok zaúčtujete novovzniknutú pohľadávku na postupníka v dohodnutej výške .

V deň inkasa peňažných prostriedkov z postúpenej pohľadávky v peňažnom denníku zaúčtujete do príjmov OVZD ako ostatný príjem a zároveň v Knihe pohľadávok zaúčtujete zánik pohľadávky voči postupníkovi .

Na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácii zaúčtujete ce ID rozdiel medzi príjmom z postúpenej pohľadávky a jej menovitou hodnotou.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Ďakujem Zita5 za odpoveď.

23.9.2009 nám prišla platba za tie postúpené 2 pohľadávky.
Sú to faktúry: 353,20+67,11 DPH = 420,31 Eur a
26,28+4,99 DPH = 31,27 Eur

Čiže do peňažného denníka nahodím ako:
420,31 ako príjem ovplyv.ZD-ostatné príjmy s rozpisom na 353,20+67,11 DPH a 31,27 Eur tiež ako príjem ovplyv.ZD-ostatné príjmy s rozpisom
na 26,28 + 4,99 DPH.

Jedná sa mi či tie úhrady nahodiť s rozpisom na základ + DPH ??????

Poraďte prosím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať