Zavrieť

Porady

261 v mínuse

vytlačila som si účet 261 zostatok a tam je mínus dosť veľký na strane Md je menej ako na strane D kde je chyba? a potom v súvahe mám na koci roka bank. účty úplne v mínuse!musím nájsť chybu ale ako ju nájdem? čo si vytlačiť a skontrolovať? tento účt nemôže mať zostatok však?


2. ked si na koci roka vytlačím súvahu z čoh opočítam daň z príjmov? z ktorého riadku? a ak mám v mínuse tak to bude dan. strata? aj to zaúčtujem ale ako?


ĎAKUJEM ZA KAžDú RADU...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    timejka200 Pozri príspevok
    vytlačila som si účet 261 zostatok a tam je mínus dosť veľký na strane Md je menej ako na strane D kde je chyba? a potom v súvahe mám na koci roka bank. účty úplne v mínuse!musím nájsť chybu ale ako ju nájdem?
    Zrejme výbery z banky nemáš všetky naúčtované ako vklad do pokladne.
    čo si vytlačiť a skontrolovať? Vytlač si účet 261 a skontroluj si jednotlivé pohyby na stranách Má dať a dal. Na strane Má dať máš viac pohybov. To znamená, že ti chýba protizápis (zrejme výbery z bánk, a neboli dané do pokladne)
    tento účt nemôže mať zostatok však? V jednom jedinom prípade môže mať zostatok. Keď sa použije bankomatová karta ku koncu roka, ale pohyb sa zúčtuje až v novom roku (banka, nestihe operáciu v danom roku, až v nasledujúcom). Inak účet 261 by mal mať zostatok 0,- Sk, resp. 0,- €


    2. ked si na koci roka vytlačím súvahu z čoh opočítam daň z príjmov? zo súvahy nevypočítaš daň z príjmov, nakoľko súvaha už má obsahovať vypočítanú daň z príjmov. Vytlač si predvahu - rozdiel medzi účtami triedy 6 a 5 je účtovný hosp. výsledok. Ten musíš v rámci daňového priznania pretransformovať na základ dane. A potom vyrátať samotnú daň, ktorú ako posledná účtovná operácia zaúčtuješ. Až potom môžeš tlačiť suvahu. Ale toto som ti už písal v niektorej inej téme, asi nečítaš pozorne, tak vlastne načo to písem? z ktorého riadku?
    a ak mám v mínuse tak to bude dan. strata? Čo máš v mínuse? Ak máš na mysli účtovný hospodársky výsledok negtívny (strata), tak to ešte nemusí znamenať, že nevzniká daňová povinnosť. Viď vyššie ako sa dopracovať k základu dane.
    aj to zaúčtujem ale ako? Hospodársky výsledok sa účtuje na účet 431. Pozri postupy účtovania.


    ĎAKUJEM ZA KAžDú RADU...
    Odpovede v citáte....

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    vo výkaze ziskov a strát mám na riadku č. 45 mínus neviete mi povedať že prečo? výsled. hosp.z finančnej činnoti

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    timejka200 Pozri príspevok
    vo výkaze ziskov a strát mám na riadku č. 45 mínus neviete mi povedať že prečo? výsled. hosp.z finančnej činnoti
    Zrejme si niečo naúčtovala na nákladové účty triedy 56x.

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    to vadí ked je výsledok z finančnej činnosti mínusový?

    na triedu 562/474 účtujem leasing úrok
    a 548/474 DPH úžitkové vozidlo M1

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Timejka, čítala si aspoň raz Postupy účtovania ?
    Našla by si tam aj toto:
    § 9
    Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve


    (1) Výsledkom hospodárenia môže byť zisk alebo strata.

    (2) Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.

    (3) Výsledok hospodárenia po zdanení daňou z príjmov – účtovný výsledok hospodárenia, ktorým môže byť účtovný zisk alebo účtovná strata, sa zistí ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5.

    (4) Výsledok hospodárenia sa člení podľa toho, z akej činnosti vznikol, na výsledok hospodárenia z
    a) hospodárskej činnosti,
    b) finančnej činnosti,
    c) mimoriadnej činnosti.

    (5) Hospodárska činnosť je prevádzková činnosť, ktorá súvisí s predmetom podnikania účtovnej jednotky, činnosť vykonávaná na podporu prevádzkovej činnosti a súvisí s hospodárskou činnosťou okrem finančných činností a mimoriadnych činností. Výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti je rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtových skupín 60 až 65 a na účte 697 – Prevod výnosov z hospodárskej činnosti a nákladov účtovaných na účtoch účtových skupín 50 až 55 a na účte 597 – Prevod nákladov na hospodársku činnosť.

    (6) Finančná činnosť je činnosť, ktorá súvisí s finančnými operáciami. Výsledok hospodárenia z finančných činností je rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtových skupín 66 a 67 a na účte 698 – Prevod finančných výnosov a nákladov účtovaných na účtoch účtových skupín 56 a 57 a na účte 598 – Prevod finančných nákladov.

    (7) Hospodárska činnosť spolu s finančnou činnosťou sa považuje za bežnú činnosť.

    (8) Mimoriadna činnosť spôsobuje vznik nákladov a výnosov, ktoré nesúvisia s bežnou činnosťou a preto sa nepredpokladá, že sa budú opakovať často alebo pravidelne. Výsledok hospodárenia z mimoriadnej činnosti vzniká napríklad v dôsledku
    a) zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona,
    b) opráv nákladov a výnosov minulých účtovných období, ak ide o významné položky,
    a) ostatných účtovných prípadov mimoriadneho charakteru vzhľadom na bežnú činnosť, najmä výsledok z postúpenia a ukončenia hospodárskej činnosti alebo časti hospodárskej činnosti účtovnej jednotky,
    b) škody spôsobenej živelnou pohromou.

    (9) Výsledok hospodárenia z mimoriadnej činnosti je rozdiel medzi výnosmi účtovanými na účtoch účtovej skupiny 68 a nákladmi účtovanými na účtoch účtovej skupiny 58.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.