Zavrieť

Porady

Darovanie kostnej drene

Ahojte...Je na porade niekto,kto je registrovaný darca kostnej drene? Zaujímalo by ma, ako prebieha odber, čo treba ktomu,aby sa človek stal darcom, kto môže byť a kto nie zo zdravotných dôvodov atď. Za akékoľvek informácie vopred ďakujem.
Usporiadat
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

syrik Pozri príspevok
Ahojte...Je na porade niekto,kto je registrovaný darca kostnej drene? Zaujímalo by ma, ako prebieha odber, čo treba ktomu,aby sa človek stal darcom, kto môže byť a kto nie zo zdravotných dôvodov atď. Za akékoľvek informácie vopred ďakujem.
Osobné skúsenosti nemám, ale aj tu sú informácie

http://www.transplantacia.sk/odber.html
http://www.nadacialeukemie.sk/pdf/dotaznik_pre_dkb.pdf
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

Olice Pozri príspevok
Ďakujem....aj tie informácie veľmi pomohli
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Ahojte. Aj mňa by to zaujímalo. V správach som videla mamičku, ktorá potrebuje pre malého syna darcu kostnej drene. Vravela, že to je len otázka niekoľkých minút. Ale mne sa to nezdá, že by to bola taká ľahká záležitosť. Veď to by ľudia chodili darovať aspoň tak často ako krv. Idem si o tom niečo prečítať, lebo sa pohrávam s myšlienkou, že by som do toho išla.
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

mizu24 Pozri príspevok
Ahojte. Aj mňa by to zaujímalo. V správach som videla mamičku, ktorá potrebuje pre malého syna darcu kostnej drene. Vravela, že to je len otázka niekoľkých minút. Ale mne sa to nezdá, že by to bola taká ľahká záležitosť. Veď to by ľudia chodili darovať aspoň tak často ako krv. Idem si o tom niečo prečítať, lebo sa pohrávam s myšlienkou, že by som do toho išla.
Ja som to tiež videla v správach...normálne mi tiekli slzmy pri pohľade na to dieťatko...a takých detí je určite veľa...
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Dnes vyšiel aj takýto zaujímavý článok:

http://spravy.pravda.sk/mistrik-leuk..._sk_domace_p23
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

A ešte som našla toto

http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Velmi dobreee
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Mne odoberali PKB na separátore. 1 odber trval cca 4 hodiny, bola som tam 2x (na Silvestra a Nový rok). Sedíš v kresle, okolo v hadičkách cirkuluje krv. Pár dní pred odberom dostane človek injekcie s rastovým faktorom. Nemôžem zabudnúť na príjemný personál v NOU Blava. Nie som registrovaný darca. Absolvovala som autológnu transplantáciu.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

wegamizi Pozri príspevok
Velmi dobreee
Nerozumiem, prečo ten vyškerený smejko?
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Mizu24 ocenujem tvoju uvahu o darovani kostnej drene, lebo len lutovat toho, kto potrebuje pomoc je malo.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Sorry, nemyslela som to v zlom, citala som si clanok od MUDr. Mistrika, pacil sa mi. Smejka teda rusim, neviem inac vyjadrit obdiv nad takymi obetavymi a vzdelanymi ludmi, ako je uz spominany doktor, este raz berem spat
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

[quote=beatam;916114]Mne odoberali PKB na separátore. 1 odber trval cca 4 hodiny, bola som tam 2x (na Silvestra a Nový rok). Sedíš v kresle, okolo v hadičkách cirkuluje krv. Pár dní pred odberom dostane človek injekcie s rastovým faktorom. Nemôžem zabudnúť na príjemný personál v NOU Blava. Nie som registrovaný darca. Absolvovala som autológnu transplantáciu.[/quo

A komu si darovala kostnú dreň? Niekto z príbuzných?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

[QUOTE=syrik;916202]
beatam Pozri príspevok
Mne odoberali PKB na separátore. 1 odber trval cca 4 hodiny, bola som tam 2x (na Silvestra a Nový rok). Sedíš v kresle, okolo v hadičkách cirkuluje krv. Pár dní pred odberom dostane človek injekcie s rastovým faktorom. Nemôžem zabudnúť na príjemný personál v NOU Blava. Nie som registrovaný darca. Absolvovala som autológnu transplantáciu.[/quo

A komu si darovala kostnú dreň? Niekto z príbuzných?
Sama sebe - autologna transplantacia.
0 0
velvet velvet

velvet je offline (nepripojený) velvet

Tak o tomto neviem dokopy nič, len som počula že to dosť bolí...nevie niekto či je to pravda?...alebo to bolo len "voľakedy" keď ešte neboli také vybavenia v nemocniciach? :-)

Klobúk dolu pred tými ľuďmi, čo dokážu takto pomôcť aj úplne neznámemu človeku!!!
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
aj ja by som chcela darovať kostnú dreň, neviete či je to ako pri krvi,že musím mať určitý počet kg?alebo ako to je
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

dnes som zaregistrovala že darcovia kostnej drene by mali byť vo veku od 18 do 35 rokov
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Na tejto stranke sa o tom tiež debatuje a je tam aj presny postup co treba spravit. http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=85771

Drzim vsetkym palce,ktori sa na to dajú. Ja som to tiez pred casom chcela,ale vek mi to uz nedovoli. Ale aspon chodim darovat krv. Aj ta niekomu pomaha a mozno aj zachrani zivot.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

willma Pozri príspevok
dnes som zaregistrovala že darcovia kostnej drene by mali byť vo veku od 18 do 35 rokov
Ja viem ze do 45 rokov. Pozri tu: http://www.transplantacia.sk/darca.html
0 0
syrik syrik

syrik je offline (nepripojený) syrik

mariana11 Pozri príspevok
Ja viem ze do 45 rokov. Pozri tu: http://www.transplantacia.sk/darca.html
Včera o tom hovorili v správach...že do 35 rokov...
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Žiaľ mám osobnú skúsenosť s transplantáciou kostnej drene, keď 18 ročný syn ochorel na leukémiu. Vyšetrenie či je niekto vhodný darca sa robí iba odberom z krvi, čo nebolí, potom sa dotyčný potencionálny darca zaradí do registra a darcom sa stane až vtedy, ak vyhovie pre niekoho konkrétneho. Zrejme to funguje, že pre chorých hľadajú vhodného darcu v registri. Našťastie u nás dcéra plne vyhovela ako darca pre svojho brata, tak sme nemuseli hľadať iného - cudzieho darcu. Vždy sú lepšie výhliadky pre vyzdravenie ak je darcom niekto príbuzný - súrodenec.
Pri darovaní kostnej drene je tiež rozdiel či sa daruje priamo kostná dreň (odber z panvovej kosti pri znecitlivení, potom cca 2-3 týždne ešte bolesti panvovej časti, ale znesiteľné, bez analgetík), ale v niektorých prípadoch sa odoberajú krvné bunky - teda odberom krvi. To rozhodujú lekári, asi podľa diagnozy. Transplantáciou kostnej drene však liečba nekončí, organizmus musí prijať tieto cudzie látky..,.pamätáte si moderátora Markízy Mario Kliena, žiaľ jemu to nevyšlo..v tej dobe sa liečil aj môj syn. Dúfam že tieto moje laické riadky nečíta niekto z KHaT na Antolskej, pretože ja nie som lekár iba matka pacienta, mimochodom sú to všetko zlatí ľudia na čele so spomínaným doc. Mistríkom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať