Zavrieť

Porady

Ktorý dátum je rozhodujúci?

Ahoj všetci,
mám vážnu dilemu potrebujem poradiť: mám český bankový výpis, na ktorom sa pri každej položke nachádzajú tri dátumy, ktoré samôžu líšiť:
Tie dátumy sú nazvané takto:

Splatnosť: dátum prevedenia transakcie, obratu na účte
odepsáno: dátum odoslania prostriedkov z protiúčtu, z ktorého došla platba, alebo dátum zloženia prostriedkov v hotovosti v pokladni
valuta: dátum rozhodujúce pre výpočet úrokov.

Neviem, ktorý dátum sa účtuje do peňažného denníka. Pomôžte prosim.
Vďaka.
Zuzka

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    Ahoj,
    ja by som účtovala dátum prevedenia obratu na účte, teda dátum, kedy boli prostriedky pripísané alebo odpísane. Ten den je dôležitý aj pre stanovenie kurzu účtovnej operácie.

    barana je offline (nepripojený) barana

    barana
    Na mojom vypise z uctu su dva datumy:
    1. datum obratu
    2. datum uctovania

    Ktory z datumov uvediem v penaznom denniku v JU?

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    pre mucha 11 - podla mna je rozhodujuci datum pre PD "valuta" lebo to je datum kedy banka pohyb zauctuje na ucte.

    pre barana - "datum uctovania"

    avava je offline (nepripojený) avava

    avava
    Ja mam tiež uvedené dva dátumy ako barana. V deň obratu SZČO vybral peniaze kartou na nákup tovaru v hotovosti, tým dňom mám aj vklad aj výdaj z pokladne. Na výpise mám o dva dni starší dátum účtovania ako deň obratu. Kori uviedla že dátum účtovania uviesť do PD a potom akým dátumom uviesť výber na bankovom účte. Ak uvediem dátum účtovania pri výbere z BÚ, bude to asi blbosť, že peniaze v pokladni mám vložené z priebežnej položky o 2 dni skôr ako tam vlastne boli. No ak uvádzam dátum obratu tak dátumy nejdú chronologicky, lebo výbery na konci mesiaca sú vo výpise až v ďalšom mesiaci a výpisy mám len raz za mesiac. Neviem či som sa vyjadrila zrozumiteľne , čo nie je moja silná stránka, ale neviem ako ďalej. Prosím poradte.
    Naposledy upravil avava : 08.02.09 at 19:53

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    avava Pozri príspevok
    Ja mam tiež uvedené dva dátumy ako barana. V deň obratu SZČO vybral peniaze kartou na nákup tovaru v hotovosti, tým dňom mám aj vklad aj výdaj z pokladne. Na výpise mám o dva dni starší dátum účtovania ako deň obratu. Kori uviedla že dátum účtovania uviesť do PD a potom akým dátumom uviesť výber na bankovom účte. Ak uvediem dátum účtovania pri výbere z BÚ, bude to asi blbosť, že peniaze v pokladni mám vložené z priebežnej položky o 2 dni skôr ako tam vlastne boli. No ak uvádzam dátum obratu tak dátumy nejdú chronologicky, lebo výbery na konci mesiaca sú vo výpise až v ďalšom mesiaci a výpisy mám len raz za mesiac. Neviem či som sa vyjadrila zrozumiteľne , čo nie je moja silná stránka, ale neviem ako ďalej. Prosím poradte.
    Vklad PP do pokladne:
    - plus PP v hotovosti
    - mínus priebežné položky

    Výber z účtu:
    - o dva dni neskôr ako dátum zaúčtovania: mínus PP na BU
    - plus priebežné položky.

    Tieto dva dni sú peniaze na ceste. Ide o časový posun medzi výberom a zúčtovaním výberu v banke. Vždy to niekedy trvá. Ak by ste uskutočnili napr. platbu kartou v zahraničí časový posun by bol možno týždeň.

    Aj pohyby medzi bankami nejaký čas trvajú (Toto je mimo: 31.12.2008 boli banky sakra rýchle , pohyb medzi 2 rôznorodými bankami trval necelú hod.), sú to priebežné položky . Krajšie nazývané v PU peniaze na ceste, kt. niekte cestujú.

    Ktorý dátum je rozhodujúci?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.