Zavrieť

Porady

Podiel na zisku

Zamestnancovi (do 2007/08 bol aj spoločníkom spoločnosti), ktorý u nás skončil pracovný pomer v 2008/11, má byť vyplatený podiel na čistom zisku spoločnosti za rok 2007. Aké odvody platí, resp. či aj zamestnávateľ má povinnosť odviesť nejaké odvody.
Ak by som mu podiel vyplatila s januárovými výplatami vo februári, malo by to nejaký dopad na uzávierku roka 2008?
Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katrena3 Pozri príspevok
    Zamestnancovi (do 2007/08 bol aj spoločníkom spoločnosti), ktorý u nás skončil pracovný pomer v 2008/11, má byť vyplatený podiel na čistom zisku spoločnosti za rok 2007. Aké odvody platí, resp. či aj zamestnávateľ má povinnosť odviesť nejaké odvody.
    Ak by som mu podiel vyplatila s januárovými výplatami vo februári, malo by to nejaký dopad na uzávierku roka 2008?
    Ďakujem za všetky rady.
    Je to rozdelenie zisku za rok 2007, vtedy bol aj spoločníkom, preto odvody budú nulové.

    katrena3 je offline (nepripojený) katrena3

    katrena3
    To viem, že keď je vyplatenie zisku je to v poriadku, ale v pracovnej zmluve má dohodnuté, že sa mu vyplatí podiel na čistom zisku spoločnosti vo výške 20 %, pracovná zmluva mu vznikla 01.09.2007 a v spoločnosti ako konateľ skončil 31.08.2007.

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    My tiež vyplácame podiely na zisku. Ja to nedávam k výplate, ale zvlášť sa určí nejaký termín a vtedy to všetkým vyplatím. Na odvody, daň ani nič iné to nemá dopad, veď sú to podiely na zisku!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    anna81 Pozri príspevok
    My tiež vyplácame podiely na zisku. Ja to nedávam k výplate, ale zvlášť sa určí nejaký termín a vtedy to všetkým vyplatím. Na odvody, daň ani nič iné to nemá dopad, veď sú to podiely na zisku!
    Ale dopad by bol, ak by boli vyplácané zamestnancom, bez majetkovej účasti v spoločnosti.

    katrena3 je offline (nepripojený) katrena3

    katrena3
    presne tak zamestnanec stratil majetkovú účasť v spoločnosti dňa 31.08.2007 a od 01.09.2007 bol už iba zamestnancom, aké povinnosti nám ako firme nastali? Najmä ma zaujíma daň a odvody. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Kde by som našla informácie ako sa postupuje pri zdaňovaní a výpočte odvodov z podielov na zisku, ktoré majú byť vyplatené zamestnancom bez majetkovej účasti ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Viera Pozri príspevok
    Kde by som našla informácie ako sa postupuje pri zdaňovaní a výpočte odvodov z podielov na zisku, ktoré majú byť vyplatené zamestnancom bez majetkovej účasti ?
    V príslušných zákonoch, konkrétne v zákone o dani z príjmov č. 595/2003 a to § 3 ods. 2 písm. c) , ak ide o člena štatutárneho a dozorného orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva, a § 5 ods. 7 písm. i) , ak ide o zamestnanca obchodnej spoločnosti alebo družstva.

    Odvody treba pozrieť tiež v zákone o soc. poistení a zákone o zdrav. poistení.

    Alebo si vyhľadaj staršie témy na porade, bolo to tu viackrát spomínané a diskutované.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.