Zavrieť

Porady

Nedokončená výroba a jej vplyv na HV

Dobrý deň, potrebovala by som si niečo overiť. Teraz prvý krát som sa stretla s nedokončenou výrobou a čítala som o tom veľa, len či som to dobre pochopila.

Príklad:

1. nákup materiálu, ktorý použijem na konkrétnu zákazku: 501/211 (10.000,-Sk)

2. aktivovanie nákladov v nedokončenej výrobe: 121/611 (10.000,- Sk, príklad mám z Cenigovej, ale prosím o vysvetlenie v praxi: prečo tento účet, aký má význam, lebo tým zvyšujem HV)

3. fakturácia dokončenej zákazky, vystavujem faktúru: 311/601 tržba za vlastný výrobok (aj to zvyšuje HV), suma fakturovaná: 20.000,- Sk

4. Zúčtovanie nedokončenej výroby: 611/121 (to naopak znižuje HV, tu by som mala zaúčtovať presne tú istú sumu, ktorú som faktúrovala odberateľovi v odoslanej faktúre: suma: 20.000,- Sk

Keď tomu dobre rozumiem:
1. HV: -10.000,- Sk
2. HV: +10.000,- Sk
3. HV: +20.000,- Sk
4. HV: -20.000,- SK,
aký to ma zmysel, keď nakoniec HV sa nemení, ale ja som na tom zarobila 10.000,- Sk

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    No pokiaľ dobre viem, tak o nedokončenej výrobe sa účtuje len na konci roka, keď ešte nedojde ku konečnej fakturácii.

    Počas roka uvedený postup nemá zmysel. Ale je možné, že ja tomu nechápem.

    erikaha je offline (nepripojený) erikaha

    erikaha
    Já účtujem na účte 611 nedokonč. výroba u mňa to znamená rozpracovanosť /stav. činnosť/ vždy na konci účtovného obdobia. Čo samozrejme zvýši VH ...121/611. Pretože počas roka nákup všetkého materiálu a prác dávam do nákladov. Čiže ku konca roka sa urobí tzv. inventúra / u mňa rozpočet / rozostavaných stav. /nepredaných rod. domov/ a túto sumu dávam na 611.
    Začiatok účtovného obdobia túto sumu preúčtujem 611/121.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Mám firmu (autoservis), v ktorej sa Q prémie priznávajú podľa skutočných výsledkov, preto o nedokončenej výrobe účtujem každý mesiac. Z PC mi vytlačia všetky zákazky, na ktoré bol zo skladu už vydaný materiál, prípadne vyplatené mzdy.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    SMartina Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som si niečo overiť. Teraz prvý krát som sa stretla s nedokončenou výrobou a čítala som o tom veľa, len či som to dobre pochopila.

    Príklad:

    1. nákup materiálu, ktorý použijem na konkrétnu zákazku: 501/211 (10.000,-Sk)

    2. aktivovanie nákladov v nedokončenej výrobe: 121/611 (10.000,- Sk, príklad mám z Cenigovej, ale prosím o vysvetlenie v praxi: prečo tento účet, aký má význam, lebo tým zvyšujem HV)

    3. fakturácia dokončenej zákazky, vystavujem faktúru: 311/601 tržba za vlastný výrobok (aj to zvyšuje HV), suma fakturovaná: 20.000,- Sk

    4. Zúčtovanie nedokončenej výroby: 611/121 (to naopak znižuje HV, tu by som mala zaúčtovať presne tú istú sumu, ktorú som faktúrovala odberateľovi v odoslanej faktúre: suma: 20.000,- Sk

    Keď tomu dobre rozumiem:
    1. HV: -10.000,- Sk
    2. HV: +10.000,- Sk
    3. HV: +20.000,- Sk
    4. HV: -20.000,- SK,
    aký to ma zmysel, keď nakoniec HV sa nemení, ale ja som na tom zarobila 10.000,- Sk

    Ďakujem.
    bod 4 ., zníženie stavu NV 611/121 neúčtuješ v predajnej cene, ale v tej ako
    akej si účtovala , aktivovala NV, t.j. 10 000,- Sk.
    Potom vidieť rozdiel medzi fakturáciu a NV / NV sa oceňuje vo výške vlastných nákladoch /.
    bod. 2., v priebehu roka /alebo aj určitého obdobia, podľa toho ako si zvoliš obdobie/ si účtovala náklad& na zákazku a na konci roka, keď táto zákazka zostala nevyfaktúrovavá musíš aktivovať náklady / časová súvislosť nákladov a výnosov/.
    Naposledy upravil dom : 18.01.09 at 17:05 Dôvod: spresnenie

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    erikaha Pozri príspevok
    .... vždy na konci účtovného obdobia....
    .... podľa môjho názoru platí pri účtovaní podľa spôsobu "B"....

    zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

    zuzana.š.
    Daj si vyhľadávať nedokončená výroba a exekútor, rozpísala som tam, ako sa účtuje nedokončená výroba.

    Nedokončená výroba a jej vplyv na HV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.