Zavrieť

Porady

Kurzový rozdiel

Prosím Vás, už som prepočítala kurzom k 31.12.
vydané faktúry v eurách
prijaté faktúry v eurách
záväzky z finančného prenájmu
valutovú pokladňu
365-ostatné záv.voči spoločníkom v eurách
ďalšie ostatné záväzky ani ostatné pohľadávky v eurách nemám
Dúfam, že som na nič nezabudla...
len mi nie je jasné čo mám urobiť s 381 -náklady budúcich období, mám na nich z finančného prenájmu úrok a poistné v eurách rozlíšené, mala by som urbobiť aj k 381 prepočet k 31.12., aby som v budúcom roku zaúčtovala finančný náklad v takej výške v eurách ako bolo na faktúre? Nikde som to nenašla uvedené, všade sa hovorí len o pohľadávkach, záväzkoch, pokladni,bežnom účte v eurách a čo teda táto 381, ja si myslím, že by som mala mať rovnakú sumu v eurách v roku 2009 ako v roku 2008, ale neviem to naisto.
Ďalej sa chcem spýtať, či aj na nákladových a výnosových účtoch musím viesť analytiku podľa jednotlivých mien, ja som ju totižto tak viedla, ale všimla som sa že občas sa fakturantka pomýlila a do analytiky 602.002 vedenej v eurách hodila aj čisto slovenské tržby, tak či to mám vyhľadávať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    No keď na to tak pozerám, tak napríklad PHM som na 501.001 zapisovala faktúry vystavené v eurách aj v korunách. Už som z toho nejako domýlená, ale myslím, že to úplne zbytočne faktúrovali a rozdelovali na tie účty 602 podľa meny, lebo keď si zoberiem zákon o účtovníctve, tam je napísané, že v prípade ZI,pohľadávok, záväzkovh, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene účtuje sa v slovenskej mene aj v cudzej mene. Takže náklady a výnosy podľa mňa fakturantka rozdelovala zbytočne, mám pravdu? Dúfam, že áno. len neviem čo s tou 381 v eurách

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Počítať kurzové rozdiely pri postúpených pohľadávkach? Z dôvodu postúpenia pohľadávky máme záväzok v českých korunách. Počítať k 31. 12. kurzový rozdiel?

    TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

    TatianaM
    Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.

    TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

    TatianaM
    TatianaM Pozri príspevok
    Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.
    Ešte raz poprosím o Váše názory. Ďakujem

    TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

    TatianaM
    TatianaM Pozri príspevok
    Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.
    Poprosím ešte raz o radu

    Oriona je offline (nepripojený) Oriona

    Oriona
    Chodi sem teraz nejako malo ludi, predtym boli "hustejsie" diskusie. Bohuzial, s tym problemom ti neviem poradit :-(

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    michelle84 Pozri príspevok
    Počítať kurzové rozdiely pri postúpených pohľadávkach? Z dôvodu postúpenia pohľadávky máme záväzok v českých korunách. Počítať k 31. 12. kurzový rozdiel?
    Posúvam...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    michelle84 Pozri príspevok
    Počítať kurzové rozdiely pri postúpených pohľadávkach? Z dôvodu postúpenia pohľadávky máme záväzok v českých korunách. Počítať k 31. 12. kurzový rozdiel?
    Kurzový rozdiel by sa nepočítal v situácii:
    (2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
    a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,

    V Tvojom prípade ide asi o inú situáciu (ak som si to dobre vysvetlila).
    Ty si získala postúpením pohľadávky (si nový veriteľ) a máš záväzok z titulu zmluvy, ktorou si získala pohľadávky.

    lizing je offline (nepripojený) lizing

    lizing
    TatianaM Pozri príspevok
    Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.
    Ano, kurzový rozdiel patrí do nákladov prípadne výnosov.

    lizing je offline (nepripojený) lizing

    lizing
    Silvia123 Pozri príspevok
    No keď na to tak pozerám, tak napríklad PHM som na 501.001 zapisovala faktúry vystavené v eurách aj v korunách. Už som z toho nejako domýlená, ale myslím, že to úplne zbytočne faktúrovali a rozdelovali na tie účty 602 podľa meny, lebo keď si zoberiem zákon o účtovníctve, tam je napísané, že v prípade ZI,pohľadávok, záväzkovh, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene účtuje sa v slovenskej mene aj v cudzej mene. Takže náklady a výnosy podľa mňa fakturantka rozdelovala zbytočne, mám pravdu? Dúfam, že áno. len neviem čo s tou 381 v eurách

    Učty časového rozlíšenie sa na konci roka nepreceňujú - ostávajú v historickom kurze.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.