Zavrieť

Porady

Stavebné sporenie PSS a.s

sorry,neviem či je táto otázka správne umiestnená do tejto kategorie,ale zaujímalo by ma pár vecí ohľadom stavebného sporenia,konkrétne u PSS a.s....mám tam zmluvu už 4rok,založil som ju,pretože som chcel prachy skor investovat ako použit na bývanie...to bola celkom chyba,nevedel som totiž že pri podpise sa platí 1% z CS...v mojom prípade 8tisíc,t.j že 4roky vlastne možem zabudnút na štátnu podporu a te úroky vlastne tiež nič moc,ked si človek zoberie že platí skoro 400,- za vedenie účtu sporenia,tento rok to bude 14,90€,proste katastrofa.
Ale konkrétne...mesačná splátka 4000,- t.j 48tisíc ročne tarif štandart.
Tak asi po 2rokoch som začal zvažovat či to nezruším,ale tam sú nejaké sankcie tak mi pracovníčka PSS poradila že nech si to nechám a každý rok tam dávam len 16000,- aby som dostal plnú štátnu prémiu a proste že to po 6rokoch vyberem.Teraz som si ale pri poplatkoch prečítal že pri nedodržaní podmienok počas doby viazanosti zmluvy sankcia 0,8% z CS.
Nemá niekto nejakú skúsenost čo by sa mi hodila,prípadne nejaký názor predtým ako asi napíšem do PSS a možno odpíšu...dakujem
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Nerozmýšľal si teda o znížení cieľovej sumy?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
habib habib

habib je offline (nepripojený) habib

pri zmene výšky CS je poplatok 1,5%,takže tade cesta nevedie,každopádne už som napísal mail a dokonca na otočku mi odpovedali že ak to teda takto urobím tak v poho že to neni porušenie zmluvy a žiadna sankcia nehrozí.
Stále ale rozmýšlam,či to pre mna má aspon nejakú výhodu.....mám 29rokov takže ak by som chcel úver na bývanie asi by som to riešil cez banku a zobral úver s dotáciou štátu pre mladých.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Ja by som na tvojom mieste robil tak ako ti poradila pracovníčka PSS, teda každý rok vložiť tých cca 16 tisíc, hádam ešte zvládneš za dva roky odložiť 32tis. Ak nebudeš čerpať uver, PSS ti vyplatí nejakú prémiu, nie som si istý či je to 0,5% resp. 1%. Dostaneš späť, to čo si zaplatil na začiatku. A možno sa ti zíjde aj ten úver. Ak si to vydržal 4 roky, vydrž ešte 2, ak akútne nepotrebuješ peniaze. Druhe riešenie je, že si zoženieš stavebné bločky a zručíš zmluvu. Takto získaš aspoň štátne premie.
0 0
habib habib

habib je offline (nepripojený) habib

tak rušit to určite nebudem,už 5 januara som tam poslal 16litrov nech tam je aspon nejaký úrok.Po odpovedi z PSS je to už jasné že rušit nebudem,te prachy nepotrebujem je jedno či budú v PSS alebo niekde v banke na TV.
Ale chcel by som túto otázku rozšírit,čo je teda výhodnejšie.....ked už to mám 4roky(počítam aj tento)tak radšej doplatit za minulé roky tu sumu čo som tam nedával(asi 3000€)aby sa mi zvýšili hodnotiace číslo a aj po 6rokoch pokračoval v sporení,až kým nebudem tie prachy na bývanie skutočne potrebovat.......alebo nedoplácat,hodit tam ešte po 2roky to minimum a potom to vybrat a radšej skúmat podmienky pre získanie úveru na bývanie pre mladych od banky kde štat a banka znižujú úver o 2-3%,neviem presne.
Viem trochu divná otázka ked vlastne neviem kedy asi budem niečo kupovat,ale proste nejaké postrehy od ludí čo toto riešia by sa hodili.
Plus mohol by si ešte vysvetlit čo si napísel že ,,Ak nebudeš čerpať uver, PSS ti vyplatí nejakú prémiu, nie som si istý či je to 0,5% resp. 1%. Dostaneš späť, to čo si zaplatil na začiatku,,.

THX
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

habib Pozri príspevok
tak rušit to určite nebudem,už 5 januara som tam poslal 16litrov nech tam je aspon nejaký úrok.Po odpovedi z PSS je to už jasné že rušit nebudem,te prachy nepotrebujem je jedno či budú v PSS alebo niekde v banke na TV.
Ale chcel by som túto otázku rozšírit,čo je teda výhodnejšie.....ked už to mám 4roky(počítam aj tento)tak radšej doplatit za minulé roky tu sumu čo som tam nedával(asi 3000€)aby sa mi zvýšili hodnotiace číslo a aj po 6rokoch pokračoval v sporení,až kým nebudem tie prachy na bývanie skutočne potrebovat.......alebo nedoplácat,hodit tam ešte po 2roky to minimum a potom to vybrat a radšej skúmat podmienky pre získanie úveru na bývanie pre mladych od banky kde štat a banka znižujú úver o 2-3%,neviem presne.
Viem trochu divná otázka ked vlastne neviem kedy asi budem niečo kupovat,ale proste nejaké postrehy od ludí čo toto riešia by sa hodili.
Plus mohol by si ešte vysvetlit čo si napísel že ,,Ak nebudeš čerpať uver, PSS ti vyplatí nejakú prémiu, nie som si istý či je to 0,5% resp. 1%. Dostaneš späť, to čo si zaplatil na začiatku,,.

THX
Zmluvu neruš, možno sa ti nasporené prostriedky zídu na zariadenie bytu, ak sa rozhodneš využiť výhodnejší úver na bývanie v inej banke. Neviem o tom, že by bol nejaký postih v PSS za to, že nevkladáš ročne podľa uzatvorenej zmluvy. Sporenie môže trvať aj viac ako 6 rokov, až do nasporenia 1/2 cielovej sumy máš aj v ďalších rokoch nárok na štátnu prémiu.
Čo sa týka poplatkov, vo väčšine bánk by si pri bežnom účte určite zaplatil za rok viacej.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Doplním ešte Veroniku. Naozaj žiadny postih ti nehrozí. Môžeš dávať koľko chceš, akurát máš menšie hodnotiace číslo, ale to nevadí. Dajú sa robiť rôzne zmeny, zmluva sa dá aj rozdeliť na dve nové zmluvy. Myslím, že podmienky na stavebný úver sú celkom dobré ak nie najlepšie, takže ak náhodou budeš v budúcnosti chcieť brať úver, budeš môcť. Čo sa týka tej prémie, je to pravda, iba si nepamätám presnú sumu. Prečítaj si obchodné podmienky.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Pozeral som do obch. podmienok, takže:
Čl. IXa. Bonus
1. Ak pri Zmluve s dátumom platnosti alebo s technickým dátumom do 31. 1. 2005 po uplynutí minimálne 6 rokov od dátumu vzniku Zmluvy v tarife s úročením 2 % ročne stavebný sporiteľ vypovie zmluvu o stavebnom sporení podľa čl. IX., bude mu pri výplate nasporenej sumy, resp. jeho vkladov a úrokov, po odpočítaní zaťažujúcich poplatkov, vyplatený bonus vo výške 50 % zo sumy úrokov celkovo pripísaných na účet stavebného sporiteľa.

2. Ak pri Zmluvách v tarife junior extra s dátumom platnosti alebo technickým dátumom do 31. 3. 2001 uplynulo minimálne:
7 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 30 %,
8 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 40 %,
10 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 50 %
pripísaných úrokov pri výpovedi zmluvy o stavebnom sporení podľa čl. IX.
3. Pri Zmluvách s dátumom platnosti alebo technickým dátumom do 31. 3. 2000 sa bonus vypláca v každej tarife, ak od dátumu vzniku zmluvy uplynulo minimálne:
6 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 30 %,
8 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 40 %,
10 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 50 %
pripísaných úrokov pri výpovedi zmluvy o stavebnom sporení podľa čl. IX.

Neviem teda, či sa to týka aj tvoje zmluvy?
0 0
vasana vasana

vasana je offline (nepripojený) vasana

Možno by sa dala rozdeliť a tá druhá zmeniť na iného majiteľa - rodinného príslušníka a tam tiež vkladať a tak mať 2 prémie. Z detí na rodičov to bolo tuším niekedy bez poplatku.
0 0
habib habib

habib je offline (nepripojený) habib

vasana Pozri príspevok
Možno by sa dala rozdeliť a tá druhá zmeniť na iného majiteľa - rodinného príslušníka a tam tiež vkladať a tak mať 2 prémie. Z detí na rodičov to bolo tuším niekedy bez poplatku.
.......nooooooooo tak toto je celkom zaujímavé riešenie,nápad.To by som vlastne mohol,neviem ešte si to naštudujem na stránkach PSS,rozdelit zmluvu(možno zaplatit nejaké%,ale lepšie by bolo sa tomu vyhnút) a doplatit to a dávat tam tak ako znie zmluva a dostávat 2 štátne premie,aj ked asi aj platit za vedenie účtu 2x a rovnako tak všetky poplatky.
Takže má niekto nejaké konkrétnejšie info o tejto variante?dík

takže delenie nestojí tak moc.........6,60€ pevná cena
Má teda niekto skúsenost s delením zmluvy,čo presne to znamená....mohol by som to akože doplatit tento rok,na konci roku to rozdelit,na seba a napr. matku a platit celú sumu a pokračovat alebo to možno aj zrušit to 6rokoch?aké by tam platili podmienky? Oplatí sa to,ked sa táto zmena urobí až po 4rokoch?Má to cenu?
Naposledy upravil habib : 21.01.09 at 11:23
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.
0 0
vasana vasana

vasana je offline (nepripojený) vasana

Čo sa týka rozdelenia zmlúv PSS, odporúčam Vám opýtať sa okrem poplatkov na prepočet dátumu vzniku zmlvuy a hodnotiaceho čísla. Tieto údaje ovplyvňuje aj rozdelenie vkladov na jednotlivých zmluvách.
Prepočítaný dátum a hodnotiace číslo má zase vplyv na poskytnutie úveru, ale aj na čerpanie vlastných prostriedkov.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zltalienka Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.

1. ÁNO - jednoznačne sa to oplatí oproti úrokom v bankách , nakoľko tu sa zhodnocuje všetko a banka nedá ŠP . Ako ja vravím : ,, radšej kopanec do prdele , ako vidličkou do oka "

2. Ako pri novej zmluve , t.j 1 % z cieľovej sumy , poplatky .......

3.ANO , môžeš , ako dobrý zákazník sa berie Tvoje sporenie ako vkladná knižka s určitými výhodami / aspoň ja tak mám , sporím už 12 rokov /
V roku 2007 a 2008 som to robil dva krát , bez problémov .

4.Teraz fungujem ďalej v sporení za účelom
a. buď do bytu
b. železná zásoba
c. ????????


Juraj
Naposledy upravil buchač : 21.01.09 at 11:52
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
vasana Pozri príspevok
Čo sa týka rozdelenia zmlúv PSS, odporúčam Vám opýtať sa okrem poplatkov na prepočet dátumu vzniku zmlvuy a hodnotiaceho čísla. Tieto údaje ovplyvňuje aj rozdelenie vkladov na jednotlivých zmluvách.
Prepočítaný dátum a hodnotiace číslo má zase vplyv na poskytnutie úveru, ale aj na čerpanie vlastných prostriedkov.
Čím dlhšie sporíš , tým lepšie hodnotiace číslo .
Toto sa prenáša aj pri rozdelení znlúv .


Juraj
0 0
vasana vasana

vasana je offline (nepripojený) vasana

To je síce pravde, ale pomer rozloženia vkladov to môže ovplyvniť. V každom prípade si treba nechať vysvetliť aj tieto detaily.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

vďaka za odpoveď. Mohli by ste mi viac popísať ohľadne tých poplatkov.
1.Ak mám napríklad teraz určitú cieľovú sumu, po rozdelení ako sa rozdelí cieľová suma? na polovicu? alebo ako?
Už som sa dočítala, že poplatok za rozdelenie zmluvy je 6,6€.
2.Aké sú poplatky za zrušenie zmluvy?
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

písali ste tu niečo o bonusoch pri sporení min. 6 rokov. Za akých ďalších podmienok sa dá získať a akej je výške? (nič také mi poradkyňa nespomenula)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zltalienka Pozri príspevok
vďaka za odpoveď. Mohli by ste mi viac popísať ohľadne tých poplatkov.
1.Ak mám napríklad teraz určitú cieľovú sumu, po rozdelení ako sa rozdelí cieľová suma? na polovicu? alebo ako?
Už som sa dočítala, že poplatok za rozdelenie zmluvy je 6,6€.
2.Aké sú poplatky za zrušenie zmluvy?

1.Ako chceš , v podstate .

Napríklad ja som delil môj vklad na dve polovice.
Jedna moja.
Tú druhú som dal na dve polovice - mám dve dcéry .

a. moja cieľovka ostala na pôvodnej hodnote
b. dcéram som dal cieľovú sumu vyššiu


2.Sadzobník poplatkov pre fyzické osoby
(platný od 1. januára 2009 vrátan
http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite...2009-dual3.pdf


Juraj
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.
Ak máš nasporené do výšky CS .. tak veľmi neoplatí zmluvu deliť! Zaplatila by si poplatok za delenie, 2x poplatok za vedenie účtu ... a aj tak by si zmluvu musela zvýšiť - o dosť (lebo už tam nemáš miesto na sporenie, nie to ešte na úver) ... a poplatok za zvýšenie je rovnaký (1%), ako za novú zmluvu. ak založíš novú ... za dva tri roky už môžeš uvažovať o úvere- sú aj úverové tarify. Ale... všetko má svoje ale, hlavne keď ešte nevieš naisto, či ti bude stačiť nasporená suma, alebo ti bude treba nejaký vyšší úver
... ale pozor - treba zvážiť výšku CS ...či len sporenie, alebo aj úver - to treba aj pri prípadnom delení a zvyšovaní (aby si nedopadla, ako zakladateľ tejto témy ... na sporenie naozaj postačí CS 200tis, prípadne aj menej )
.. aktuálne - tak 6500 euro
0 0
habib habib

habib je offline (nepripojený) habib

Na svoju obhajobu poviem len tolko....proste jeden den som sa vrátil z Irska,povedal som si že by bolo dobré nasporené peniaze zainvestovat tak som si v jeden den založil 2účty(Sporo.,Devízový)plus Vkladnú knižku s TV a Stavebné sporenie...dal som si jeden den na rozmyslenie a na druhý som všetko založil a valil zase von.......až pri podpise som zistil že sa platí 1% nenávratne...proste nedostatok info zo strany pracovníka banky.Ale ved sa nič nedeje,len ten výsledok bude horší,ale aj tak má stavebné sporenie vyhodu,že aj ked človek nepotrebuje,tak stále može dostat ten úver,nie?
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Vdaka za odpovede Juraj a Katy a R. Cennik som si pozrela.
O uvere neuvazujem teraz a nebudem ani v buducnosti - nezda sa mi vyhodny. Planujem vybrat skoro vsetky peniaze co tam mam. To by znamenalo, ze by som mala dost miesta na dalsie sporenie a nemusela navysovat CS (teda aspon dufam, ze sa to tak da - alebo sa mylim?)
O rozdeleni sporenia na dve zmluvy uvazujem len kvoli tomu, ze som si prepocitala, ze jeto vyhodnejsie ako terminovany vklad na 4,2% (a mozno aj vyssi)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať