Zavrieť

Porady

Ako účtovat fa po dobropise?

Prosím o radu:

Vystavovala som 3 fa do zahraničia v EURách.Po vzájomnej dohode madzi nami a odberatelom, sme sa dohodli, ze vystavíme dobropis, ktorý znižuje každu fa o 100 EUR. /Dobropis bol vystavený na -300 EUR./ Potom odberateľ faktury uhradil. Mne ale v knihe odoslaných faktúr zostali tieto fa čiastočne uhradené a dobropis/ na -300 EUR/, ktorý vlastne tieto zvyšné sumy vynuluje. Mám to takto správne? Može to byť takto zaučtované? Pracujem v JU.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Soňula
    Prosím o radu:

    Vystavovala som 3 fa do zahraničia v EURách.Po vzájomnej dohode madzi nami a odberatelom, sme sa dohodli, ze vystavíme dobropis, ktorý znižuje každu fa o 100 EUR. /Dobropis bol vystavený na -300 EUR./ Potom odberateľ faktury uhradil. Mne ale v knihe odoslaných faktúr zostali tieto fa čiastočne uhradené a dobropis/ na -300 EUR/, ktorý vlastne tieto zvyšné sumy vynuluje. Mám to takto správne? Može to byť takto zaučtované? Pracujem v JU.
    Vopred ďakujem za odpoveď.
    Zaúčtuj si ako nepeňažnú úhradu of mínusom v príjmoch - ten dobropis a tiež nepeňažnú úhradu plusom v príjmoch sumy, faktúry na ktoré bol ten dobropis! V knihe faktúr sa ti vyčistí dobropis aj zostatky úhrad faktúr!

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Soňula
    Ďakujem za pomoc, nevieš mi poradiť niaky pokyn,paragraf, kde sa o tom hovorí?
    A prečo by to malo byť podľa § !????????????
    Predsa musíš mať vypracovanú smernicu o vedení účtovníctva a riadiš sa vykonávacím predpisom,resp.postupmi účtovania a Zákonom o účtovníctve č. 431/2002 Z.z.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Soňula
    Ešte raz dík, idem sa mrknúť na ten zákon o účtovníctve. Pekný utorok!
    Bože Soňa!!!!!! - pri tom zákone treba aj trošku uvažovať, ako to zaúčtujem?! To ti sám zákon nepovie, to musíš len prispôsobovať JÚ podľa PÚ, aspoň troška!!!!!!!

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ondrejvla
    Zaúčtuj si ako nepeňažnú úhradu of mínusom v príjmoch - ten dobropis a tiež nepeňažnú úhradu plusom v príjmoch sumy, faktúry na ktoré bol ten dobropis! V knihe faktúr sa ti vyčistí dobropis aj zostatky úhrad faktúr!
    neviem, či tomu dobre rozumiem-je to myslené tak, že v PD zaúčtujem len uhradené faktúry /t.j. tam nebude suma 300 EUR z dobropisu lebo ju neuhradili-tak som to pochopila z dotazu// a vzájomné započítanie urobím len v knihe pohľadávok? Ja by som to urobila takto.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Ano aj ja som to tak pochopila, ako si to vystihla Evina. Dik za radu aj Ondrejvla, niekedy sa objavia takéto prípady, keď neviem čo s tým...Ale porada.sk pomohla.

    Ako účtovat fa po dobropise?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.