Zavrieť

Porady

prenájom súkromného automobilu

Chcem sa poradiť, či je možné, aby zamestnanec uzatvoril so zamestnávateľom zmluvu o prenájme svojho súkromného auta na podnikateľské účely za nejakú symbolickú cenu napr. 16,60 EUR a všetky náklady súvisiace s používaním auta /nákup PHM, opravy a údržba, daň z motorových vozidiel, diaľničná známka a pod./ si uplatňoval do nákladov zamestnávateľ. Tento spôsob vyhovuje obidvom stranám, len nie som si istá, či je to možné aj z hľadiska daňového.
Prosím o Váš názor.
anna-s
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danuška43 je offline (nepripojený) Danuška43

    kto som?...obyčajný človek, ktorý sa snaží uživiť vlastnou prácou ...viac Danuška43
    áno, je to možné a legálne, vzory zmlúv som našla tu na Porade...pozri "zmluva o poskytnutí motorového vozidla pre služobné a súkromné účely..

    anna-s je offline (nepripojený) anna-s

    som pracujúca žena v strednom veku s pozitívnym myslením, so zmyslom pre humor ...viac anna-s
    Ďakujem za odpoveď. Ešte by som potrebovala vedieť, či nebude musieť zamestnanec tieto príjmy za prenájom auta zdaniť, keďže sa jedná o pravidelné príjmy, aj keď sumárne nepresiahne výšku oslobodenú od dane.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Ahojte, chcem sa spýtať môže si firma prenajať auto od manželky konateľa firmy? Nebude v tom nejaký háčik?

    glglgl je offline (nepripojený) glglgl

    glglgl
    Mam na vás otazku:prenajala som svoje auto s.r.očke za 9000Sk,chcem sa spytat ak si budem ako FO robit danové priznanie musim tento prijem priznat /vypisat v danovom/ak podla zákona nepresiahla suma 9000 Sk patnásobok živ. minima - §9,ods.1h,dakujem za pomoc.

    glglgl je offline (nepripojený) glglgl

    glglgl
    glglgl Pozri príspevok
    Mam na vás otazku:prenajala som svoje auto s.r.očke za 9000Sk,chcem sa spytat ak si budem ako FO robit danové priznanie musim tento prijem priznat /vypisat v danovom/ak podla zákona nepresiahla suma 9000 Sk patnásobok živ. minima - §9,ods.1h,dakujem za pomoc.

    Nikto mi neporadí?

    Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

    Forest LK
    anna-s Pozri príspevok
    Chcem sa poradiť, či je možné, aby zamestnanec uzatvoril so zamestnávateľom zmluvu o prenájme svojho súkromného auta na podnikateľské účely za nejakú symbolickú cenu napr. 16,60 EUR a všetky náklady súvisiace s používaním auta /nákup PHM, opravy a údržba, daň z motorových vozidiel, diaľničná známka a pod./ si uplatňoval do nákladov zamestnávateľ. Tento spôsob vyhovuje obidvom stranám, len nie som si istá, či je to možné aj z hľadiska daňového.
    Prosím o Váš názor.
    anna-s
    Ak bude uzavretá "zmluva o prenájme", môže si zamestnávateľ uplatňovať uvedené náklady. Znamená to, že auto bude využívané výlučne na podnikateľské účely. Ak by bolo využívané aj na súkromné účely, je možné uplatniť do daňových výdavkov len pomernú časť.

    Ak je príjem z prenájmu do výšky oslobodenej od dane (5násobok sumy ŽM), nie je čo zdaňovať.

    To čo bolo uvedené v príspevku 2: "zmluva/dohoda o poskytnutí motorového vozidla pre služobné a súkromné účely" ..... sa použije pri automobile, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku a zamestnávateľ umožní zamestnancovi využívať ho aj na súkromné účely, vtedy je nepeňažným príjmom zamestnanca mesačne 1% vstupnej ceny, za mesiac kedy takúto možnosť má = má podpísanú dohodu. Toto sa ale otázky netýka.

    Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

    Forest LK
    glglgl Pozri príspevok
    Mam na vás otazku:prenajala som svoje auto s.r.očke za 9000Sk,chcem sa spytat ak si budem ako FO robit danové priznanie musim tento prijem priznat /vypisat v danovom/ak podla zákona nepresiahla suma 9000 Sk patnásobok živ. minima - §9,ods.1h,dakujem za pomoc.
    Ak okrem toho niesu ďalšie príjmy z prenájmu, ktoré by v úhrne prevýšili 5násobok ŽM ....... tak sa neuvádzajú v DP.

    Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

    Forest LK
    zltalienka Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa spýtať môže si firma prenajať auto od manželky konateľa firmy? Nebude v tom nejaký háčik?
    môže, pre firmu je to daňový výdavok, pre manželku príjem podliehajúci dani

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Prosím nemáte niekto vzor takejto zmluvy (FO nepodnikateľ prenajíma auto s. r. o.)
    Ďakujem

    boza1 je offline (nepripojený) boza1

    uctovnicka boza1
    K tejto téme mán ešte jednu otázočku, či si pri prenajatom MV môže s.r.o., ktorá ma automobil prenajatý uplatňovať 80% spotreby PHM. Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    boza1 Pozri príspevok
    K tejto téme mán ešte jednu otázočku, či si pri prenajatom MV môže s.r.o., ktorá ma automobil prenajatý uplatňovať 80% spotreby PHM. Ďakujem
    Môže.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Ak si sro prenajme auto od zamestnanca napr. na 1 rok na základe zmluvy, bude si uplatňovať 80% phm a podľa zmluvy všetky náklady údržby, tiež je povinná toto oznámiť DÚ ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.