Zavrieť

Porady

česká faktúra zaúčtovanie

Dobry den,
chcem sa opytat ako zauctujem v JU uhradu ceskej faktury ktora bola uhradena ceskymi korunami - sekom v Cechach.
(skuste jednoduchu variantu )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    ja to učtujem tak, že úhradu zaučtujem kurzom NBS / od 1.1.2009 už kurz ECB/, výslednú sumu zaučtujem do PD ako príjem podliehajúci dani z príjmov. Prípadný kurzový rozdiel si vyrovnám iba v knihe vystavených faktúr./ podľa toho aký máš učtov.program/.
    Do prevádzkovej réžie si zaučtujrm poplatok za poštovné, ktorý ocením tiež kurzom NBS /ECB/.

    barana je offline (nepripojený) barana

    barana
    Asi sme sa nepochopili. Sme slovenska firma a faktura ,ktoru sme uhradili bola od ceskeho dodavatela (uhradili sme ju v cechach,sekom, ceskymi korunami). Ako ju zauctujem v JU?

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Ja som to pochopila správne. Aj my robíme takéto platby. ide o to, že aj keď zaplatíš v CZK, do peňažného denníka musíš účtovať v SK./od 1.1.2009 v EUR/. Preto píšem o tom kurze.

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Česká faktúra bola zrejme tiež faktúrovaná v CZK, v knihe došlých fa je zaevidovaná kurzom NBS. Úhrada má prebehnúť tiež v CZK. Keďže platba šekom je platba hotovostná, tak v hotovosti ale v CZK. Tie ste nakúpili v banke, zmenárni alebo od odberateľa. Takže treba evidovať českú pokladňu, a účtovať v prepočte kurzom danej banky /zmenáre, kde ste nakúpili a uhradu cez šek kurzom NBS. Poplatky do režie tiež v českej pokladni prepočítať kurzom NBS, Vzniklé kurzové rozdiely dodovnať v JU len knihe faktúr. To sa neúčtuje v JU.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Sme ako slovenská firma, v Čechách máme otvorený svoj firemný účet v CZK. Keď pracujeme pre českú firmu, vystavíme faktúru v CZK a túto nám firma zaplatí na náš český účet. Peniaze ź tohto účtu potom vyberiem do hotovosti, zaúčtujem v PD v € kurzom ECB v deň výberu z účtu.
    Moja otázka:
    1. na tieto peniaze by som mala mať asi analytiku na 211. Tým bude napr. 211OO1 a 211002. Na oboch účtoch sú zaúčtované €. Musím mať analytiku, alebo môžem všetku hotovosť účtovať na jednom účte?
    2. ak musia byť 2 účty, teda 2 analytiky, ako môžem previesť hotovosť z účtu O2 na účet O1? Ide o to, že fyzickú zmenu CZK na € nerobíme cez banku, ani žiadny doklad. Zamieňame "na voľnom trhu".
    Ak by sme to nepreúčtovali, vzniklo by nám, že 211001 by sme mali mínusový a 211002 plusový zostatok.
    Dá sa toto nejako správne účtovne riešiť?

    betty852 je offline (nepripojený) betty852

    betty852
    a čo ked mám faktúru z čiech prijatú a aj vyplatenú v ten istý den? aký kurz použijem kurz KB devízy predaj?

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Mám príjem na faktúru z Čiech. Vystavená je na 26505 CZK, dátum 1.4.09. Splatnosť 1.6.09. Keď si chcem uplatniť 40% výdavkov, tak iba sumu faktúry prerátam kurzom k tomu dátumu a nemusí ma zaujímať, že mi vznikne kurzový rozdiel (alebo to musím evidovať)? Ako je to?

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Do ktorého riadku DP B dávam príjem z Čiech (na faktúru) u SZČO???? Pozri aj príspevok 9.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nikula Pozri príspevok
    Mám príjem na faktúru z Čiech. Vystavená je na 26505 CZK, dátum 1.4.09. Splatnosť 1.6.09. Keď si chcem uplatniť 40% výdavkov, tak iba sumu faktúry prerátam kurzom k tomu dátumu a nemusí ma zaujímať, že mi vznikne kurzový rozdiel (alebo to musím evidovať)? Ako je to?
    Do príjmu zahrnieš výšku úhrady, prepočítanú na eur.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Faktúru z Čiech zarátaš medzi ostatné príjmy z podnikania dátumom úhrady a prejaví sa ti to v DP v odd. VI. r.2 - príjmy.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nikula Pozri príspevok
    Do ktorého riadku DP B dávam príjem z Čiech (na faktúru) u SZČO???? Pozri aj príspevok 9.
    Do toho istého kde uvádzaš príjmy zo SR. VeĎ ide o príjem z podnikanie, či nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.